Kontrol Kalemi

Süper Amoled Ekran

Süper Amoled Ekran

  Her geçen  gün daha da  ilerleyen teknoloji ile bir çok ekran modeli ortaya çıkmıştır. Özellikle telefon firmalarının kıran kırana mücadeleleri  ile  ortaya çıkan bu ekran modellerinden biriside Samsung’un çıkmasında öncü olduğu AMOLED ekrandır. Bu ekranların bir çok avantajı vardır. En çok karşılaştırıldığı bir diğer  ekran modeli ise LCD ekrandır. İki ekran modelinide birbirinden üstün tutan birçok özellikleri vardır.

  AMOLED’lerin teknolojisi gayet basittir. Mavi,yeşil ve kırmızı LED’lerin parlaklığı ile renk ayarlaması yapılır. LED’lere gelen voltaj değeri değiştirilerek parlaklığı ayarlanır ve istenilen renk ortaya çıkar, örneğin kırmızı ve mavinin parlaklığını aynı seviyede ayarlanır  ortaya mor renk çıkar bu şekilde her biri birbirinden bağımsız renk ayarlaması yapılır.

  8

  LCD ekranlarda renk kalitesi AMOLED’de göre daha kalitesizdir. LCD ekranda görüntü filtrelerden kırılarak geldiğinden izleyici ekranı farklı açılardan izlemekte zorlanır ve görüntü kalitesi düşer AMOLED ekranlarda filtre olmadığından görüntü direk gelir ve daha canlıdır.

  LCD ekranlarda koyu renk ağırlıkta olduğunda  açık renkler mat ve renksiz oluyor aynı şekilde açık renkler ağırlıkta olduğunda da koyu alanlar açık görünür buda renk kalitesini, canlılığı olumsuz etkiler.

  Amoled Ekranların Avantajları

  -Bu ekranlarda 180o ve üstü açılarda bile görüntü kalitesinde düşme olmuyor.

  -LCD ekranların paneline güneş ışığı geldiğinde görüntü kalitesi düşer , AMOLED ekranlarda güneş ışığı ekrana geldiğinde LCD ekranlara göre çok daha iyi bir görüntü sağlıyor.

  -Arka aydınlatma ihtiyacı yoktur. Bu sayede şarjlı ünitelerde  şarj süresi daha uzundur.

  -AMOLED ekranlarda her LED tek tek bağımsız çalışmaktadır. Karmaşık ekran filtre sistemleri yoktur.

  -Her LED’in  bağımsız çalışmasıyla ekran renk tonu daha kaliteli bir görüntü sağlar.

  -AMOLED ekranlarda görüntü daha net ve canlıdır.

  -Tepki süreleri oldukça hızlıdır.

  -Ekran daha ince hafif ve katlanabilir özelliği vardır.

  -Organik LED (OLED) kullanıldığı için daha az güç tüketir.

  GT-I8190MBATUR-67-0

  Amoled Ekranların Dezavantajları

  -AMOLED ekranların kullanım ömürleri kısadır. Organik LED’ler  zamanla parlaklığını yitirir. Kullanıcı uzun süreli verim ,görüntü canlılığını yitirir.

  -Beyaz renk kalitesi düşüktür.

  samsung_flexible_amoled_ekran_haber1

  Üretiminde Samsung’un öncü olduğu AMOLED ekranlar günümüzdeki bir çok ekran modelinin önüne geçmiştir. Mevcut sorunlar ortadan kaldırıldığı taktirde birçok televizyon, telefonda AMOLED ekran olarak üretilecektir. LCD ekranlarda bulunan arka ekran aydınlatması çok güç harcamaktadır. AMOLED ekranlarda arka ekran aydınlatması yoktur görüntü direk verilir. Maliyeti LCD ekranlara göre daha az olması kullanıcıya fiyat olarak da yansımaktadır. Buda AMOLED ekranları cazip kılan diğer bir nedendir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ