Kontrol Kalemi

Rize’de İki bina arasında yüksek gerilim hattı

Rize’de İki bina arasında yüksek gerilim hattı

  Rize’nin Çayeli ilçesinde iki binanın arasında kalan yüksek gerilim hattı apartman sahiplerini tedirgin ediyor. Yıldırım düşmesi ile ev, iş yeri ve araçlarda maddi hasarlar meydana gelirken yüksek gerilim hattının direğini kullanan hırsızlar evlere girerek ziynet eşyalarını çalıyor. İki binanın tam ortasında duran yüksel gerilim hattı direği neredeyse bina pencerelerine bitişik yükseliyor. 40 bin volt taşıyan yüksek gerilim hattı yağmurlu günlerde mahallelinin kâbusu oldu. Yıldırım çekmesi nedeniyle apartmanda korku içinde yaşadıklarını belirten ev sahipleri direğin hırsızlara da davetiye çıkardığını belirtiyor. Bina sahipleri yıllardır direğin kaldırılması için birçok kez girişimde bulunsa da hiç bir sonuç alamadı.

  Eskipazar Mahallesi Muhtarı Muhammet Köse yüksek gerilim hattı direğinin adeta iki binanın yangın merdiveniymiş gibi durduğunu belirtti. Köse “yağmurlu bölge olduğu için yağmurlu günlerde elektrik akımı oluşuyor. 1 sene önceki emniyet kayıtları arşivlerinde duruyor yıldırım sonucu fincan düşüp camları kırdı. Burada çocuklar oynayamıyor. Direkte çocukların çıkmaması için hiçbir önleyici hiçbir şey yok. Birinci kata hırsız girdi.

  Direğe kolaylıkla bir çocuğun bile çıkabileceği bir direk. Beşinci kattaki binaya kadar bir çocuğun çıkabileceği bir direk Allah göstermesin bir facia olduğu zaman mı bu direği kaldıracağız buradan. Yetkililere sesleniyoruz gelsinler bir baksınlar kendi binaları olsa bu direği burada tutarlar mı?” ifadelerini kullandı.

  Apartman sakinlerinden Naciye Kara evine daha önce direkten çıkarak hırsızın girdiğini belirterek :”gördüğünüz gibi direk çok yakın, yakın olduğu için her zaman korkuyorum en yakın zamanda kaldırılmasını istiyorum. Yağmur yağdığı zaman yöneticiyi arıyorum devamlı bazen ceyran geliyor korkuyoruz” dedi.

  Bir diğer apartman sakini Hatice Demirbaş ise :” Yıldırım düşünce arabanın camını kırıldı. Bizde yoktuk evin lambaları kesildi bazı cihazlar yandı böyle korkularımız oluyor sürekli. Kaldırılmasını istiyoruz çocuklarımız da tehlike altında altta oynuyorlar elektrik kaçağı olur direklere tutuyorlar, tırmanıyorlar onlar içinde tehlikeli daha çok ondan korkuyoruz” dedi.

   

   

  Kaynak: http://m.caytvhaber.com/news.php?ID=35249

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ