Kontrol Kalemi

Panonun tamamını mı yoksa sadece devre kesiciyi mi değiştireceksiniz?

Panonun tamamını mı yoksa sadece devre kesiciyi mi değiştireceksiniz?

  Arabanızın CD çaları bozulursa onu değiştirmek için tüm cihaz panelini mi sökersiniz?

  Arabanızın CD çaları bozulursa onu değiştirmek için tüm cihaz panelini mi sökersiniz? Elbette hayır. Sadece eski cihazı çıkartıp, yerine aynı bölmeye uyacak yeni, belki daha üst bir model takarsınız. Ankastre mikrodalga fırınınız bozulduğunda bütün duvarı mı yıkarsınız? Bu gerçekten komik olurdu. Aynı boyutlarda yeni bir fırın alıp mevcut braketlere takarak monte edersiniz.

  Peki, bir geminin panosundaki eski devre kesiciler bozulursa ne olur? Panonun tamamını değiştirmek mantıklı mıdır? Nadiren. Daha basit olarak devre kesicilerin hareketli parçalarını yenileriyle değiştirebilirsiniz.
  En kesin çözüm panonun tamamını değiştirmek olsa da, böyle bir karar ekonomik açıdan arızalı bir CD çaları değiştirmek için tüm gösterge panelini sökmek kadar mantıklı olurdu. Belki yeni panonun boyutu küçültülebilir, ancak yerleşim alanı genelde oldukça küçük olduğundan muhtemelen panonun tamamını değiştirme seçeneği ortadan kalkar.
  Mekanik ve elektriksel açma işlemleri nedeniyle devre kesiciler panonun en fazla strese maruz kalan parçaları olduğundan, genelde sadece panonun yapısal çalışma ömrü devre kesicilerinkinden daha uzundur.
  Devre kesici modeli artık piyasada bulunmuyorsa üretici yeni nesil devre kesicilerin eski panoya hızlı adaptasyonunu sağlayan “iyileştirme kitleri” sunabilir. Bu kitleri kullanmak, pişirme yüzeyinin üzerindeki boşluğa daha yeni, daha akıllı bir mikrodalga fırın yerleştirmek gibidir.
  İyileştirme çözümlerinin en basit kavramı bara adaptasyon kitleridir. Yeni devre kesici terminallerini mevcut baralara adapte etmek için kullanılan bu kitler, devre kesicinin (çekmeceli devre kesicilerde sabit ve hareketli parçaların her ikisi, sabit kurulumda sadece devre kesici) farklı boyutlara/terminallere/akımlara uygun olarak çeşitli boyutlarda uygun bakır bağlantılarla birlikte sağlanan yeni nesil devre kesiciyle tamamen değiştirilmesini gerektirir. Yeni devre kesici daha kompakt olduğundan, iyileştirme kiti enerjili kısımlara doğrudan erişimi önlemek için yalıtım bölmesi ve pano kapağı adaptasyonu ile tamamlanır.
  Ancak, bu çözüm kaçınılmaz olarak önemli bir hizmet dışı kalma süresi (büyük devre kesiciler için 4-8 saat) ve panoya hem önden hem de arkadan erişim gerektirir.

  Çözüm 1: Bara adaptasyonu
  Panodaki eski devre kesici:

  İyileştirme kitli yeni nesil devre kesici:

  Devre kesici duvara yaslanan veya başka bir panoyla sırt sırta olan bir panoya monte edilmişse bu çözüm uygun olmaz.
  Çekmeceli ve sabit parçası iyi durumda olan eski devre kesiciler için iç içe yerleştirme ve doğrudan değiştirme gibi daha gelişmiş, daha hızlı uygulanan iyileştirme çözümleri mevcuttur.

  İç içe yerleştirme – Değiştirilecek olan devre kesici yeni nesil modelden çok büyük olduğunda, bu basit ama etkili çözüm yeni devre kesicinin sabit kısmını eski devre kesicinin sabit kısmına yerleştirmek için bir kit sağlar. İki sabit parça tek parça haline gelir. Yeni devre kesicinin hareketli parçası normal olarak çekmeceye girip çıkar. Montaj süresi birkaç saate düşer.

  Çözüm 2: İç içe yerleştirme
  Panodaki eski devre kesici

  İyileştirme kitli yeni devre kesici

  Doğrudan değiştirme – Bu en hızlı çözümdür. Yeni devre kesicinin hareketli parçası eski devre kesicinin hareketli parçasının yerine geçer. Yeni devre kesici, mevcut sabit parçaya girmek için uygun şekilde modifiye edilmiştir.
  Ana aksesuarların kablo bağlantıları önceden ayarlanmıştır.
  Bu çözüm çok kısa sürede uygulanabilir.

  Çözüm 3: Doğrudan değiştirme
  Panodaki eski devre kesici

  Bu çözüm ayrıca pano kapağının yeni devre kesiciye adapte edilmesini gerektirir.

  İyileştirme kitli yeni nesil devre kesici

  İyileştirme kitleri birçok avantaj sunar:
  •Sadece devre kesiciyi değiştirerek panoyu yenileme
  •Daha iyi teknik özelliklere ve yapısal detaylara sahip yeni devre kesici
  •Devre kesicinin yüksek hassasiyette ölçüm yapan dahili ampermetre ve voltmetre özelliklerinin entegrasyonu
  •Yeni haberleşme modülleri ve protokolleriyle uzaktan denetim
  •Yeni anahtar kilitleriyle daha iyi güvenlik
  •Daha uzun süreli ürün kullanılabilirliği ve uzun süreli destek
  İyileştirme kitleri bütçenizi ve planlarınızı desteklemek için mükemmel bir çözüm olabilir.

  Bilgi için:
  Ülke Kurumsal İletişim Departmanı:

  ABB Türkiye

  Contact center: 0850 333 111 222

  [email protected]

  [email protected]

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ