Kontrol Kalemi

Led Aydınlatma

Led Aydınlatma

  Artan enerji talepleri beraberinde enerji tasarrufu konusunu gündeme getirdi. Ülkemizde üretilen elektriğin yüzde 20 ‘lik bir kısmı aydınlatmada kullanılmaktadır. Led aydınlatma ile bu oran aşağılara çekilebilir.

  Günümüzde led aydınlatma sanayide, yol aydınlatmasında, ev dekorasyonunda, arabalarımızda olmak üzere birçok olanda kullanılıyor.

  sokak aydınlatması led armatür

  Led teknolojisi aydınlatma verimi olarak akkor flamanlı ve  floresan aydınlatmaya kıyasla kat kat verimlidir. Ekonomik ampullerin (CFL) watt başına verdikleri ışık akıası(lümen) ortalama 55 lm/W iken led aydınlatmada ise ortalama 80 lm/W tır. Cree firması led teknolojisi için teorik sınır olan 300 lm/W sınır değerini 26 mayıs 2014 tarihinde 303 lm/W ile aştıklarının haberini duyurdular. Bu elde edilen sonuç led aydınlatmanın gelecekte ne kadar yaygınlaşacağının bir göstergesi.

  led ampul iç yapısı

  Led Ampul İç Yapısı

  Peki bu led nasıl çalışır kısaca baksedelim Led ışık yayan bir diyottur, led diyot doğru akım ile çalışır ve led diyot akımı sadece bir tönde geçirir ters beslemede led diyot çalışmaz.

  led dogru ve ters bağlantı

  Led teknolojisi birçok kişi tarafından yeni bir teknoloji olarak görülüyor ama aslında yeni değil yaklaşık olarak 50 yıllık bir mazisi vardır. Led diyot 1962 yılında kırmızı renkli olrak endüstride kullanılmaya başlanmıştır ve günümüzde mor ötesi ve kızıl ötesi dalga boyları arasında kalan görülebilir bölğe boyunca uzanan yüksek parıltılı renklerde olabilmektedir.

  Gelecekte aydınlatma denilince akla ilk led aydınlatma gelecektir.

  Kaynak:

  Philips Aydınlatma
  www.cree.com
  Wikipedia

  [iconbox title=”” title_align=”left” content_align=”left” align=”left” type=”vector” icon=”momizat-icon-search” icon_align_to=”box” size=”16″ ]Led Aydınlatma İle İlgili Forum Konuları[/iconbox]

  Led aydınlatma…Trafosuz Led Aydınlatma
  Led Aydınlatma
  Led Aydınlatma
  Garaj led aydınlatma
  Sokak Direkleri Led Aydınlatma
  Solar Led Aydınlatma ?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ