Kontrol Kalemi

Kripto Para Borsası Üzerinden Nasıl Kripto Para Yatırımı Yapılır?

Kripto Para Borsası Üzerinden Nasıl Kripto Para Yatırımı Yapılır?

  Kripto para yatırımcılarının, işlem yapmak için tercih ettiği kripto para borsaları, yeni nesil yatırım anlayışı ile birçok kişinin ciddi getiriler elde etmesini sağlıyor. Bununla birlikte, kripto para borsalarında yer alan farklı işlem türleri ve yatırım modelleri, yeni başlayan yatırımcılar için karmaşık gelebilir. Spot alım satım işlemlerine ek olarak vadeli (kaldıraçlı) kripto para alım satımı, stake ve diğer işlem türleri farklı yatırım deneyimleri sunabilir. Kripto para borsası üzerinden hesap açma ve farklı yatırımlara erişme adına, yatırımcıların takip etmesi gereken adımlara bakalım.

  Kripto para borsasında hesap açmak

  Bitcoin ve altcoin’lere yatırım yapmak için tercih edilen kripto para borsaları çok geniş bir yatırım enstrümanı listesine sahip. Bunun için, bir borsada hesap açmak ilk adım. Merkeziyetsiz borsalarda hesap açma zorunluluğu bulunmazken, bu borsalar sadece cüzdan ile bağlantı kurularak işlem yapılan yerler. Kucoin ve diğer borsalarda ise şu adımlar takip edilmeli:

   

  • Anasayfa üzerinden hesap açma kısmına gidilmeli
  • Telefon ve mail gibi temel bilgiler girilmeli
  • Doğrulama işlemi yapılmalı

   

  Hesap doğrulandıktan sonra artık bir kripto para hesabına sahipsiniz demektir. Kripto para borsalarında diğer finans platformlarından farklı olarak bir KYC süreci de söz konusu. KYC, İngilizcede Know your customer, yani ‘Müşterini tanı’ ifadesi demektir. KYC bilgileri için, borsalar kullanıcılardan fotoğraf ya da kimlik gibi bilgiler talep edebilir. Bunun nedeni, devletlerin kara para aklama gibi konulardan ötürü zorunlu tuttuğu bir prosedür. Bazı kripto para borsalarında KYC olmadan işlem yapılamıyor. Kucoin ise, KYC olmadan günlük 1 Bitcoin’e varan oranda çekim limiti sunması ile birçok kişinin tercihi.

  Yatırım modelleri: Spot mu, vadeli mi?

  Kripto para yatırımında en çok karşılaşılan terimler içinde spot işlemler ve vadeli işlemler yer alıyor. Temel olarak, spot piyasa bir ürünün, dijital varlığın nakit para karşılığında anında satın alındığı piyasadır. 350.000 TL karşılığında 1 Bitcoin alma işlemi, spot piyasada yapılır. Bununla birlikte, spot piyasada işlem yapıldığında, alınan değer cüzdana anında geçer. Nakit piyasası olarak da adlandırılan spot piyasa, temel borsa olarak ifade edilebilir.

   

  Vadeli işlemler, kaldıraçlı işlemler olarak da anılır. Spot piyasada, 100 TL’lik bir yatırımın karşılığında, 100 TL’lik bir Bitcoin ya da Ethereum satın alınabilir. Vadeli işlem piyasasında ise, yatırımcılar gelecekteki fiyat hareketlerini baz alarak, teminat oranının çok üzerinde büyüklükte bir işlem açabilir. Vadeli (kaldıraçlı) işlemlere bir örnek vermek gerekirse, kaldıraç oranının 100 olduğu düşünülürse, 1000 TL’lik bir yatırım ile 100.000 TL’lik bir işlem açılabilir. 100.000 TL’lik bir işlemle, Bitcoin’e alım yönlü emir girildiğinde, yüzde 1’lik bir hareket, 1000 TL’lik kazanç ya da kayıp anlamına gelir. Kazanç durumunda, 1000 TL’lik teminat ile 1000 TL gelir elde eden bir yatırımcı yüzde 100 yatırım geri dönüşü oranına sahiptir. Kayıp durumunda ise, likidite olur, yani teminatının tamamını kaybeder.

   

  Kripto para piyasasında, hem vadeli hem de spot işlemlerde en geniş kripto para seçeneklerini sunan Kucoin, 600’den fazla coin’in listelendiği, 1000’den fazla işlem çiftinin sunulduğu bir borsa. Kucoin borsasına yeni üye olacak yatırımcılar, 500 USDT’ye varan oranda bonus imkanının yanı sıra, geniş işlem seçeneklerine erişme imkanına da sahip.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ