Kontrol Kalemi

Güneş enerjisi ile üretilen elektrik köylerde kullanılmaya başlandı

Güneş enerjisi ile üretilen elektrik köylerde kullanılmaya başlandı

  Aksaray’da İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ile merkeze bağlı 7 köyde, köy içme suyu tesislerinin ihtiyacı olan elektrik enerjisin karşılanması amacıyla güneş enerjisinden elektrik üreten sistem kuruldu.

  Aksaray Valisi Şeref Ataklı beraberinde Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağve İl Genel Meclis Üyeleri merkeze bağlı Bağlı Köyünde devreye alınan sistemin açılışını gerçekleştirdi. Vali Ataklı 80 güneş paneli ile yaklaşık 20 KWhelektrik üretecek sistemin, pompaların çalışması için gereken elektrik enerjisinin yüzde 90’nına yakını karşılayacağını söyledi.

  Sistem hakkında bilgi alan Vali Ataklı,sistemin iyi kullanıldığında yazın şebekeden elektrik kullanılmaya gerek kalmayacağını, kış şartlarında pompaların ihtiyacı olan elektriğin ise en az yüzde 50’sinin güneş enerjisinden karşılanacağını söyledi. Vali Ataklı daha sonra Jandarma Komutanı Albay Levent Ölmez, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün,ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ile birlikte Bağlı Köyü İçmesuyu tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayacak ‘Güneş Enerjisi Sisteminin’ açılışını gerçekleştirdi. Vali Ataklı Aksaray’ın konumu itibariyle güneşlenme açısından çok iyi durumda olduğunu belirterek, güneş enerjisinden en etkin şekilde yararlanmak için gerekli çalışmaların devam ettirileceğini söyledi.

  “KÖYLERE ÇÖP KONTEYNERLERİ DAĞITILACAK”

  Bağlı köyü Muhtarı Mustafa Karip ve vatandaşlarla görüşen Vali Ataklı köyün sorun ve ihtiyaçları ile ilgili iletilen talepleri dinledi.
  Vatandaşların mesken ruhsatları ve çöp konusunda talepte bulunmaları üzerine açıklamada bulunan Vali Ataklı, köylerde 2004 yılından sonra yapılan meskenler için proje zorunluluğu getirildiğini söyledi. Birçok köyde bu konuda çok talep geldiğini belirten Vali Ataklı yeni mesken yapan herkesin kanuni bir zorunluluk olan yapı proje ve ruhsatlarını almaları gerektiğini, ruhsatsız yapılarla ilgili yasal işlemlerin yapılacağını belirtti.
  Çöp konusundada çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Vali Ataklı, “2015 yılından itibaren köylerin çöp konusunda bir sorunu olmayacak. İhale çalışmalarında sona gelindi. Çöp konteynerleri alınarak köylere dağıtılacak köylerin çöpleride yerinden alınacak.” dedi.

  Kaynak: Cihan

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ