Kontrol Kalemi

Genetik Mühendisleri Silikon ve Altınla Birleştirerek ‘canlı robot’ Üretmeyi Başardı

Genetik Mühendisleri Silikon ve Altınla Birleştirerek ‘canlı robot’ Üretmeyi Başardı

  ABD’de genetik mühendisler, bir sıçanın kalp hücrelerini, silikon ve altınla birleştirerek “canlı bir robot” üretmeyi başardı.

  Harvard Üniversitesi’nden Kit Parker liderliğindeki bilim insanlarının ürettiği vatoza benzer robot, sadece 10 gram ağırlığında.

  Vücudu silikondan, iskelet sistemi ise altın telden üretilen robotun en ilginç kısmı, alt kısmına yerleştirilen 200 bin adet sıçan kalbi hücresi.

  Bu hücreler, belirli bir dalga boyundaki ışığa maruz kaldıklarında kasılıyorlar. Böylece bu kaslar yardımıyla yüzen robotun uzaktan kumanda edilmesi mümkün oluyor.

  Genetik mühendisliği teknikleri kullanarak bu özelliğe kavuşturulan kalp hücreleri, robot için doğal bir motor gibi çalışıyor.

  Şimdilik laboratuvar ortamının dışında hayatta kalabilme becerisine sahip olmayan biyonik robot, canlılığını sürdürebilmek adına sterilize edilmiş bir ortama ihtiyaç duyuyor. Bunun nedeni robotun iç kısmında bulunan fare kalbi hücrelerinin bağışıklık sistemine sahip olmaması.

  Popular Mechanics dergisine konuşan Parker, “biyolojik yaşam formu” diye nitelediği robotun gelecekte canlı hücrelerden yapay kalp üretilmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

  Robot deniz canlılarıyla ilgili araştırmalara da yardımcı olacak.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ