zener diyot

can89

Üye
merhaba arkadaşlar pic proglamlama devremde zener diyot var ama biraz büyük bi sıkıntı olurmu 0.5w kullanılması istenmiş
http://feng3.nobody.jp/pdf/pgm5v2r8bom.pdf

genelde pic programlayıcılarda 1n4148 kullanılıyor. sizin zenerin kodu nedir?

birde 1n4148 de tıpkı zener diyotlar gibi cam kılıfta olduğundan karıştırılabiliyor. Diyotun üzerindeki kodu yazarsanız daha iyi olur.

üztünde 5v1 yazıyor birde bzv yazıyor galiba ama biraz büyük

0.5 w o kadar da büyük değil pic programlayıcı için. devrede o değer istendiyse vardır bir hikmeti :)

elektronikçiye sordum yok bu var dedi 4 tane 1n4148 var 2 tanede zener biri 6v2 (bu küçük olan)birde 5v1 onlardan kalın

bu programlayıcı usb programlayıcı mı seri port mu

DEvreyi bitirdim winpic800 i kullandım ama çalıtığını anlamadım üzerindeki led yanmadı ama program pici tanıyot ve yazma işlemi yapıyor yani çalışıyor demekmidir ?

Önce hangi devreyi yaptığınızı paylaşırsanız size daha kolay yardımcı olabiliriz.

Usb programlayıcı yaptıysanız kalibrasyon yapmanız gerekebilir. Led yanmama sebebi ters takılmış olabilir.

5.1 volt zener konusunda 0.5 watt olması güçlü zener olduğunu anlatır. Bu zener ile daha fazla regüle edilmiş 5 voltta akım çekebilirsiniz. ( picin ihtiyacını karşılamak içindir yeterlidir ) Düşük güçlü kullanmanız zenerin ısınmasına yanmasına neden olabilir.

Yaptığınız programlayıcı aşağıdaki resimde gördüşünüz BRENNER8 programlayıcımıdır ?

Kolay gelsin.

PIC18F2550SP ile USB PIC dsPIC Programlayıcı Brenner 8

pic18f2550sp_programmer_usb.jpg

serkan abi yaptığım proglamlayıcı multi pic programmer dır
http://feng3.nobody.jp/en/pg5v2.html
dereyi dün akşam bitirdim bilgisayara bağladım seri porttan winpic800 ü kurdum.Önce aygıtı tanı dedim hemen buldu orada 16f84a yazdı.Sonra hex dosyasını yazdırdım yavaş bi şekilde yazdı (7sn) karlşılaştır dediğimde ise hata vermedi ama üzerindeki led bi türlü tepki vermiyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri