Zener Diyodu Hakkında

Sorum çok basit aslında.

Örneğin 1W zener kullanmam gereken bir yerde,

paralel iki 500mW veya,

dört tane paralel 250mW zener kullanabilir miyim?

Mantık olarak aynı gibi görünse de belki bilmediğim birşeyler vardır. Bir devre çiziyorum, yanıtlarınıza göre devam edicem. 1W zener bulunduğum yerlerde pek bulunmuyor...

Teşekkürler.

Mantiken calismamasi icin bir neden yok. Iki zeneri seri baglarsaniz gerilimleri toplami zener diyot olur. Paralel baglaninca da gucu artar.

Cok kritik bir yer degilse calisir.

LEDleri direkt paralel bağlamamamız tavsiye edildiği için aynı şey zener de de gerçerli mi diye sordum. Çok kritik sayılmaz.

Teşekkürler...

Sorum çok basit aslında.

Örneğin 1W zener kullanmam gereken bir yerde,

paralel iki 500mW veya,

dört tane paralel 250mW zener kullanabilir miyim?

Mantık olarak aynı gibi görünse de belki bilmediğim birşeyler vardır. Bir devre çiziyorum, yanıtlarınıza göre devam edicem. 1W zener bulunduğum yerlerde pek bulunmuyor...

Teşekkürler.
Zener diyotları seri bağlamak daha uygun olur. güç harcamasını 2 zenere dağıtmış olursunuz. Paralel bağlamada öyle fakat zenerlerin birinin aşma voltajı biraz daha düşükse daha fazla akımı üzerinden akıtacağı için daha çok ısınabilir.
Seri bağlamanın mahzuru ise zener iç dirençleri toplanacağı için farklı akımlarda üzerindeki toplam zener voltajı daha fazla değişir.

Son düzenleme:
Tek zenerli çizicem teşekkürler. Yorumlara hala açığım. Yazabilirsiniz.
Bu arada belirtmeyi unuttum. Trafosuz adaptörle yüksek gerilimi regüle etmeye çalışıyorum. Zenerler 24V-500mW.

Çak gitsin dersem yalan olmaz

Cebindeki 1₺ 100 kuruş, 4 tane 25 kuruşta, 10 tane 10 kuruş ta 1 lira

Zaten kullanımda olan bir yöntem, diyot tr hatta gerilim reg leri paralel bağlanır. Sakıncaları Sn. @kesmez belirtti ne yazık ki hala her üretilen elemanı aynı bire bir uretemiyoruz hala ...

Ben konuyu yeni gördüm, ben de aynı devreyle uğrasıyorum.Teoride 500mW lık zener yetmesi gerekirken ben 1W lık zener kullanarak 12 voltluk röleyi sürdüm, bir hafta (test ettim) denedim, oh ne güzel...
Sonra röleye yük bağladım , 5 dk. devre güzel çalışıyor ( 1 hafta test yapmışım). Maksimium 10 dk. sonra zener gidik. Bir kaç tane daha aynı zenerden bağla sonuç aynı . Tecrübe 5W lık zener kargoyla gelince mutlu son ...

Ben konuyu yeni gördüm, ben de aynı devreyle uğrasıyorum.Teoride 500mW lık zener yetmesi gerekirken ben 1W lık zener kullanarak 12 voltluk röleyi sürdüm, bir hafta (test ettim) denedim, oh ne güzel...
Sonra röleye yük bağladım , 5 dk. devre güzel çalışıyor ( 1 hafta test yapmışım). Maksimium 10 dk. sonra zener gidik. Bir kaç tane daha aynı zenerden bağla sonuç aynı . Tecrübe 5W lık zener kargoyla gelince mutlu son ...
Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.
Rölede ters emk'yı sönümlemek için tıkama yönünde diyot takmış mıydınız? Hani dedim takmadıysanız...
Bir de zener direncini neye göre buldunuz? Ben elektronikte ileri seviyede olmadığım için genellikle rasgele direnç takıyorum. Soruyu sormama sebep konu bir trafosuz adaptör devresiydi. Akımı zayıflatılmış Şebeke gerilimini zenere uyguluyorum. Şayet bahsettiğiniz gibiyse yaptığım bütün devrelerin ömrü kısa demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri