Zayıflatıcı (sinyal dengeleyici) beklendiği gibi çalışmıyor

Erdem⁣

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar bu bir zayıflatıcıya ait devre şeması ("current controlled attenuator")

images_circuits_diode-attn.png

Bu zayıflatıcı kendine uygulanan sinyali 20dB kadar zayıflatması gerekiyor. Yani gerilim için düşünürsek 10'da bir kadar zayıflatması gerekiyor.

zayiflatici.png

Ucaylama akımı olarak kullanılan akım kaynağı diyotları iletime geçirmesi gerekiyor.

Bu devreyi LTSpice ile kurdum ama hiç beklediğim sonuçları alamadım.

zayiflatici1.png

v1 ve v2 gerilim kaynakları 1Khz sinüs dalga oluşturuyor. Bu durumda v3'te görülen gerilim şu şekilde :

zayiflatici2.png

v4 ise aşağıdaki gibi :

zayiflatici3.png

Giriş ve çıkış gerilimlerini karşılaştırdığımızda hiç 10 katı bir düşme olmuyor. Dikkat ederseniz giriş gerilimi 4V civarlarından yaklaşık 3.5 V'a düşmüş.

zayiflatici4.png

Devrenin LTSpice kütüğünü de ekliyorum. Sanırım bir yerde hata yapıyorum ama bulamadım.

Ekli dosyalar

• zayiflatici1.png
    zayiflatici1.png
    32.6 KB · Görüntüleme: 2
  • zayiflatici.asc
    1.2 KB · Görüntüleme: 1
Akımı veya direnci 10 kat artırın öyle denyin.

sabit akım kaynagı diyotları iletime geçirememiş sanki

Akımı 10 katına çıkarınca çıkış gerilimi sönüyor.

Örneğin burada akımı 8mA'e çıkarttığımızda çıkış gerilimini gösteriyor. Yeşil giriş, mavi ise çıkış gerilimi.

akim8ma.png

Direnç değerlerini 10 katı yapınca da benzer sonuçlar alınıyor sanırım.

Akımı 10 katına çıkarınca çıkış gerilimi sönüyor.

Örneğin burada akımı 8mA'e çıkarttığımızda çıkış gerilimini gösteriyor. Yeşil giriş, mavi ise çıkış gerilimi.

Ekli dosyayı görüntüle 52429

Direnç değerlerini 10 katı yapınca da benzer sonuçlar alınıyor sanırım.
Zaten istenen giriş gerilimini zayıflatmak değilmi.

Evet zayıflatmak ama dalga şeklini bozmadan :

An attenuator is an electronic device that reduces the power of a signal without appreciably distorting its waveform.

Aslında ben de tam olarak ne yaptığını anlamadım ama ucaylama akımını kullanarak diyotların iletim gerilimini yaklaşık 1/10 gerilim bölücü oluşturacak şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Bir diğer ifadeyle diyodun çalışma noktasını bu aralığa taşımamız gerekiyor.

dalga şekli bozulmamış
bir de 4 volt yerine 15- 20 volt deneyin
Evet zayıflatmak ama dalga şeklini bozmadan :

Aslında ben de tam olarak ne yaptığını anlamadım ama ucaylama akımını kullanarak diyotların iletim gerilimini yaklaşık 1/10 gerilim bölücü oluşturacak şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Bir diğer ifadeyle diyodun çalışma noktasını bu aralığa taşımamız gerekiyor.

şemadaki kontrol elemanı sabit akım kaynağı zaten, dediğin gibi akım değeriyle oynayarak diyotların iletim noktası yani bir nevi iç direnci kontrol ediliyor, gerilim bölme oranı değiştirilebiliyor..

Son düzenleme:
Akım miktarını 6mA yapınca çıkış gerilimi yaklaşık 400 mV değerlerine düştü. Ama sanırım bozulma var.

zayiflatici6.png

çok düşük demek ki, bozulmayı boşver mili voltu ölçüyor olduğuna dua et

Bu devrenin küçük işaret çalışma prensibi burada anlatılıyor.

bir de 4 volt yerine 15- 20 volt deneyin

Giriş gerilimini 20 V yaptığımız zaman hali hazırdaki değerlerle aynı sinyal çıkışta görülüyor. Akımı 30mA yaparsak gene benzer sonuç alıyoruz.

zayiflatici8.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri