Zayıflatıcı (sinyal dengeleyici) beklendiği gibi çalışmıyor

bu devre aslında ayarlı zener gibi davranıyor.
I1/2 x 600 ohm luk zener görevi görüyor.
Bu gerilimin altını kırpıyor.

Giriş gerilimini oldukça küçük değerlere düşürünce sanırım beklendiği gibi çalıştı.

Giriş 20 mV çıkış 2mV

zayiflatici7.png

zayiflatici9.png

gerilim kaynağı frekansını değiştir denemeler yap

Çeşitli frekanslarda denemeler yaptım. Frekanstan bağımsız olarak giriş sinyalini küçültebiliyor.

En son 434 MHz frekansına kadar çıktım. Giriş gerilimini de 200 mV'a yükselttim. 10 nano saniyelik analiz sonuçları gayet başarılı :

zayiflatici10.png

frekanstan bağımsız, birazda olsa farklı olmalıydı sanki, diyot spice modeliyle alakalı belkide
elinize sağlık..

Bence bağımsız olması gayet normal. Nedenini izah etmeye çalışıyorum.

Akım gerilim ilişkisi doğrusal olmayan diyot gibi bir elemanımız var. Bu eleman üzerinden bir sinyal geçirmeye çalıştığımızda bozulma gibi bir problemle karşılaşıyorduk.

kucukisaret.png

Örneğin diyot üzerinden sinüs sinyali göndermeye çalıştığımızda 1. örnekteki gibi bozulma ile karşılaşıyorduk.

Çözüm olarak küçük işaret modelinde sinüs sinyalini çok küçük bir değere küçültüyorduk. Daha sonra diyodun istediğimiz aralıkta çalışması için bir öteleme gerilimi VD uyguluyorduk. Böylece diyotun çalışma noktasını VD, ID olarak belirliyorduk.

Çalışma noktasının belirledikten sonra çok küçük bir sinüs sinyali uyguladığımızda ve bu noktayı büyütüp gözümün önüne getirdiğimizde, uygulama noktasının artık az ya da çok doğrusal hareket ettiğini görüyorduk. Ayrıca çıkışta (neredeyse) bozulma olmadan gönderdiğimiz sinyali görebiliyorduk.

Bizim yaptığımız örnekte de diyodun çalışma noktasını gerilim kaynağı değil doğru akım kaynağı belirliyor.

Bu nedenle frekanstan bağımsız hareket ediyor. (Ya da ben öyle biliyorum)

Örneğin gerilimi 1/5 oranında düşürmek istersek rd=150 ohm seçmemiz gerekir. Buradan ID'yi hesaplarsak 0.173 mA olarak buluruz.

Giriş gerilimini 200 mV , akım kaynağının akımını 2 * ID olarak ayarlarsak çıkışta 40 mV görebiliriz.

çalışma noktasını sabit akım kaynağı belirliyor e sabit bir noktada tutuyor olabilir evet
ben frekans tepkisi olarak çıkış gerilimi sönüm oranında değişme bekliyordum, kapasitesinden dolayı, 1/10 yerine misal 2/10 olabilirdi..

Çıkış gerilimini 1/5 yapmak için yaptığımız hesabı daha uzun anlatmaya çalıştım.

kucukisaret2.png

Aslında basitçe VT/ID hesabıyla bu direnci hesaplayabiliyoruz.

Türev de tanımı gereği bir noktadaki teğetin eğimi idi.

her türlü frekans bağımsız ..
bu durumda en baştaki Id ile oynayıp dönüştürme/söndürme oranı ayarlanabilir tezi doğru..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri