Zaman ayarlı röle

Devreyi kurdum PCB hazırlamada da fazlasıyla tecrübem var :D Ben bahsettiğiniz röleyi hazır kart şeklinde sandım fakat komponent olarak alıp kullanacakmışım şimdi anladım. Fakat sizin verdiğiniz devrede 12v giriş var o devrenin çalışması için peki ben 220V AC gerilimini anahtarlayıp çıkışını nereden alacağım bunu bir türlü çözemedim. Kurduğum devre aşağıdaki gibi 220V olayını da çözersek artık başınızı ağrıtmam :D

Ekli dosyalar

• Devre.png
    Devre.png
    144.3 KB · Görüntüleme: 7
Resim atıyorum. Elinizde küçük bir trafo, 1-2 Amper köprü diyot ve 2200uF 35V kondansatör varsa 1 numaralı attığım resimdeki gibi 220VAC'yi 12V DC'ye çevirip devreyi besleyebilirsiniz. İkinci resimde de zaten Anahtarlanacak olan 220VAC gerilim var. Sadece benim bağladığım lamba yerine siz 1.4VAC trafonuzu bağlayacaksınız.
Ya da daha basit bir yolla 12V 500mA - 1Amper ya da daha güçlü bir adaptörle devreyi besleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 1111111.JPG
    1111111.JPG
    108.9 KB · Görüntüleme: 12
  • 222222.JPG
    222222.JPG
    115.1 KB · Görüntüleme: 9
İlginiz için çok teşekkür ederim iki devreyi de gözden geçireceğim.

Devreleri gözden geçirdim ve kurdum fakat ekte gönderdiğim resimdeki gibi kurulmuş olan devrede trafodan sonrası çalışmıyor öncesinde de bir sıkıntı var gibi hissediyorum sizin devrenizdeki ACM1 adlı komponenti bulamadığım için VSINE kullanarak 240V elde etmeye çalıştım. Buradaki yanlışlık nedir?
Kurduğum devrede röle hep açık kalıyor butona bassam da kapanmıyor :)

Ekli dosyalar

• Devre.png
    Devre.png
    173.3 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.