PC817 yada 4N25 ile röle sürülür mü ?

Herkese selamun aleyküm hayırlı işler hayırlı çalışmalar diliyorum.

Değerli ustalarım konu başlığından da belli olduğu gibi bir durum söz konusu sebebi ise şu : Bir pic 16f628A ile devre yaptım hatta çizdiğim baskı devreyi pcbway sitesinde ürettirip uyguladım hatta çok güzel de çalıştı ama kullandığım pc817 ile mecburi bir de bc517 sürüp bu 2. transistör ile de röle çektirdik yani pc817 nin kollektör ucuna 10 k direnç ile artıya çektik emiteri ise eksi de direnç ile kollektör arasındaki bağlantıdan da bc517 nin beyzini besledik ki bu da akımın 180 derece ters olmasına sebep oldu pic çıkışına high dediğim zaman değil de low dediğim zaman röle çekti. zaten de bildiğim ve ona göre tasarladığım bir devre idi...

Oysa merak ediyorum hiç başka transistör kullanmadan direk optokuplorün transistörü ile röle çektirsek akımı sorun yaratır mı yada deneyen var mı ?

Kollektor akımı 30 yada 50 ma bu optokuplorlerin.

Bu akim altında çalışacak bir role sürülebilir.

Ama şöyle bir sorun var. Induktif yükler ilk sarj akımı çok yüksek olabilir. Rezisif bir yük olsa idi calisir diyebilirdim ama yuk bir role olduğu için bobinin ilk sarj akımı optokuploru bozabilir düşüncesindeyim.

Kollektor akımı 30 yada 50 ma bu optokuplorlerin.

Bu akim altında çalışacak bir role sürülebilir.

Ama şöyle bir sorun var. Induktif yükler ilk sarj akımı çok yüksek olabilir. Rezisif bir yük olsa idi calisir diyebilirdim ama yuk bir role olduğu için bobinin ilk sarj akımı optokuploru bozabilir düşüncesindeyim.
Evet serkan hocam biraz araştırma yaptıktan sonra ben de aynı sonuca vardım ve bu fikrin doğru bir yol olmadığı kanısına vardım.

Eski usul e devam.

Serkan hocam teşekkür ederim.

Cok basit bir iki kesik ile sorunu cozersin.

PC817 nin emetorunu gnd den ayir.
BC517 nin baseini PC817 nin kollektorunden ayir.
PC817 nin emetorunu BC517 nin basine bagla.

Ya bu optoyu yaptin bari içindeki transistor bi roleyi sürecek kadar akim tasiyabilseydi.

Belki kollektor akimi daha yüksek opto vardır.

̶̶̶D̶̶̶e̶̶̶n̶̶̶e̶̶̶d̶̶̶i̶̶̶m̶̶̶ ̶̶̶ç̶̶̶a̶̶̶l̶̶̶ı̶̶̶ş̶̶̶m̶̶̶ı̶̶̶y̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶.̶̶̶ ̶̶̶B̶̶̶o̶̶̶z̶̶̶u̶̶̶l̶̶̶m̶̶̶u̶̶̶y̶̶̶o̶̶̶r̶̶̶d̶̶̶a̶̶̶.̶̶̶
Düzeltiyorum: Optonun ledi için 470 ohm direnç yerine yanlışlıkla 4,7K takmışım bu yüzden çalışmamış.
Test gerilimi: 12V
Optokuplör : 817C
Röle : Omron G5V-2 12V DC

Optokuplörün ledi 470 ohm üzerinden 12V DC ye bağlı.
Sonuç: Çalışıyor direnç biraz ısınıyor. Uzun müddette ne olur denemek lazım.

Son düzenleme:
Sayın @otohat

Testi röleyi dakika içinde birden fazla kez açıp kapatirmisiniz? Sonucu merak ediyoruz.

Sadece roleyi çalıştırmak belki ilk basta arızaya neden vermeyebilir. Ama zaman içinde ac kapa yapmak soruna yol açabilir.

Ayrıca direncin isinmamasi lazim orada bir led var ve direnci ısıtacak kadar akim akmamasi lazim.

Sayın @otohat

Testi röleyi dakika içinde birden fazla kez açıp kapatirmisiniz? Sonucu merak ediyoruz.

Sadece roleyi çalıştırmak belki ilk basta arızaya neden vermeyebilir. Ama zaman içinde ac kapa yapmak soruna yol açabilir.

Ayrıca direncin isinmamasi lazim orada bir led var ve direnci ısıtacak kadar akim akmamasi lazim.
Defalarca aç kapa yaptım Serkan hocam. Tabi röle bobin uçlarına diyot bağlı onu belirtmeyi unutmuşum. Direnç 1/4W ısınıyor dediğim çok hafif ama o kadar bile ısınmaması gerek aslında.
Ekleme :
@serkan_48 hocam bir müddet çalışır vaziyette bıraktım direnç el yakacak kadar ısındı. Direnç akımını 22,5 mA, kollektör akımı 27 mA olarak ölçtüm. Aç-kapa işlemini de abarttım ama opto bozulmadı henüz.
Dirençte harcanan güç: 0.0225x0.0225x470= 0.238W. Kullandığım direnç 0.25W lık. Isınmasının sebebi belli oldu. 1/2 W direnç lazım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri