Zaman ayarlı röle

Merhabalar, punta kaynak makinemde kullanmak için yapmak istediğim bir zaman ayarlı röle devresi var. İnternette 60-70₺ civarında satılıyor. İnternette satılanlar çok teferruatlı benim kendi yapacağım devrenin teferruatlı olmasına gerek yok. Punta kaynağı anlık bir şey olduğu için devre 1-2 saniye açık kalsın sonra kapansın tetikleyince tekrar açılsın bu yeterli olur. Sizce almak mı yoksa yapmak mı mantıklıdır? Yapmak istersem nasıl bir devre kurmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

En kolay yolu bu tarz turn off devreresi. Potansiyometre ile kondansatörün şarj süresini değiştirerek açık kalma süresini 1 sn ile dakikalar arasında ayarlayabilirsiniz.
Veya NE555 entegresini monostable modda çalıştırmak işinize yarayacaktır.
Yalnız iki devrede de şöyle bir şey var. Mesela düğmeye bir kere bastığınızda iki saniye çıkış veren cihaz iki saniye içinde tekrar basmanız durumunda süreyi başa alıyor. Yani butona bastınız iki saniye çıkış verdi tam iki saniye olacakken bir daha basmanız durumunda cihaz 4 sn çıkış verecektir. Bilginiz olsun.

Ekli dosyalar

• DeepinEkranGörüntüsü_20180922142247.png
    DeepinEkranGörüntüsü_20180922142247.png
    78.4 KB · Görüntüleme: 32
Evet bahsettiğiniz 4 saniye olayını biliyorum. Ekte gönderdiğiniz devre işimi görecek midir?

Evet bahsettiğiniz 4 saniye olayını biliyorum. Ekte gönderdiğiniz devre işimi görecek midir?
İstediğiniz şey bir kere butona basıp elinizi çektiğinizde istenen süre kadar devrenin açık kalıp sonra devrenin kapanması ise evet işinizi görür. Kendim de kullanıyorum.

Anladım çok teşekkür ederim ben bu şekilde devreyi kurdum fakat ben bunu punta kaynak makinesinde kullanacağım çıkışı nereden alacağım

Son düzenleme:
220v AC giriş 1.4V AC çıkış yapıyor benim bu trafoyu anahtarlamam için girişe bağlamam gerekiyor. Yani 220V gerilimi anahtarlayacağım.

Piyasada 12V bobine sahip 220VAC 10 amper geçiren röleler var. Tek ve çift kontaklı oluyorlar. Tavsiyem çift kontaklı kullanmanız. Hem fazın hem de nötrün kesilmesinde fayda var.
Marka olarak Omron veya Finder olabilir. Röleye paralel ve ters olarak 1N4001 ya da 1N4007 gibi bir diyot bağlamayı unutmayın.

Ben hazır alın diye bir şey demedim ki hiç :D Resmini attığım devreyi kurup bahsettiğim röleden alırsanız işinizi çözer. En fazla 30-40 TL tutar malzemeler. Yeter ki sizin devre kurma ve PCB hazırlama tecrübeniz yeterli olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri