Z Eksen Adım Kaçırma

sistemde enerji yokken mekanik aksamı elinizle yukarı aşağı doğru ittirin bakalım boşluk falan var mı.
düzgün bir mekanik ise kasma falan yoksa elinizle ittirince (16mm 05 hatveli milde en azından biraz güç uygulamak gerekir) ilerlemesi gerek vidalı mil dönerek..

Bir de şu cep ve profil yapma testeleri vardı onları deneyin. şekil sabit olduğundan daha net fikir verebilir. diğer türlü deseni çizdiğiniz programın parametreleri yanıltabilir ( V carv veya ramp ayarları vb )

Is yokken z ekseninde bir referans secin
Manuel olarak komut ile z30f??? Ve z0f??? Komutlarini vererek sisteemi zorlayin
En yuksek hizinizda bunu deneyin
Sayet kacirma oluyorsa hizi dusurun
Stabil hizi buluncaya kadar defalarca tekrarlayin sonra motor hiz ekranina buldugunuz degeri girin ki hiziniz max o kadar olsun

Step motorlar yuksek hizlarda kalitesi elverdigince step kacirir. Dogru hizi denemeyle bulabilirsiniz

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba bizim kullandığımız routerde buna benzer sorun vardı Z ekseni bazen eksi ve artı yöndeki hareketleri karıştırıp devamlı artı yönde hareket ediyordu, sürücü değişimi vs yaptık çözüm olmadı ensen motor kablosunda imalat hatası olduğunu bulduk kırık bir bölüm arada temassızlık yapıp Hataya neden olmuş değiştirince problem çözüldü.

Bilgisayar virüsü ise o zaman yapıyor. Bende çok yaşadım en sorun mekanikte falan sorun olmayınca formatladım bilgisayarı.

Selamün aleyküm arkadaşlar CNC router i profesyonel olarak yapan var mı aranızda varsa bana ulaşabilir mi?

bütün yöntemleri deneyip sizlere bilgi vereceğim. sorunum eksenin zamanla yukarıya doğru kalkıyor olması... zannediyorum ki, devamlı dalma ve çıkma işlemi yaparken ayarı bozuluyor. mekanikte kasma mevcut diye tahmin ediyorum. Z vidalı milin alt kısmına BF 12 montajlamıştım. kasmaya sebebiyet veriyor olabilir. onu çıkarıp tekrar deneyeceğim. birde kablolamaları düzelticem. birde format bu seferde yaparsa kaldırıp atmamam için bana sebeb gösterin :)

Bir de şu cep ve profil yapma testeleri vardı onları deneyin. şekil sabit olduğundan daha net fikir verebilir. diğer türlü deseni çizdiğiniz programın parametreleri yanıltabilir ( V carv veya ramp ayarları vb )

selamlar, mevcut testin 50x50 cmlik cnc için gcode'unu paylaşma imkanınız var mı?

kablolama değiştirdim, BK sonlandırma rulmanını iptal ettim. hala aynı sorunum var... Z ekseni 15 dakikada, 1 mm kadar yukarı çıkıyor. niye böyle oluyor anlamıyorum.

kablolama değiştirdim, BK sonlandırma rulmanını iptal ettim. hala aynı sorunum var... Z ekseni 15 dakikada, 1 mm kadar yukarı çıkıyor. niye böyle oluyor anlamıyorum.

Düzenli olarak yapıyorsa virüs ihtimalini düşün abi. Bende de aynısı olmuştu hiç sapmadan tam 1 dk da bir sinyal alıyordu z ekzeni yukarı kalkıyoyurdu. Formattan sonra düzeldi.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri