Yolun Başlangıcı İçin Destek

kinqsta

Üye
Sevgili Koltrol Kalemi Ailesi merhabalar

Öncelikle şunu belirtmek isterim, otomasyon sistemleri ile ilk defa tanışıyorum. C++ yazılım dili ile yıllardır uğraşan birisiyim. Bir arkadaşımın sahip olduğu mermer kesme makinasını, otomatik olarak CNC tarzında kesim yapabilmesi için bir yazılım geliştirmek istiyorum. Yazılım dillerine az çok aşina olduğum için bunu yapabileceğime inanıyorum. Öğrenme sürecim için bana genel bir yol haritası çizebilirseniz çok memnun olurum. Sorularımı alt alta yazıyorum.

1) Yaptığım araştırmalar doğrultusunda (ustalar, malzeme satıcıları, internet vs.) bir PLC sistemi kurulması gerektiğini öğrendim. Delta marka PLC ler sektörde sıklıkla kullanılıyormuş. PLC dışında farklı sistemlerle olur diyenler var ama demek istediklerini anlayamadım, öyle bir şey var mı? PLC nin interpolasyonlara desteği azmış. Doğru mudur?

2) G Kodunun ne olduğunu az çok öğrendim. Geliştirmek istediğim sistem sanırım şöyle olması gerekiyor.
1.Adım: C++ ile Windows üzerinde çalışan uygulama, kesilecek şekli G koduna çevirecek.
2.Adım: Windows üzerindeki çalışan uygulama G Kodunu PLC'ye aktaracak.
3.Adım: PLC ye gelen G Kodu CNC tezgaha aktaracak ve kesim yapılacak.
Doğru mudur? Bu sistemi nasıl kurmam gerekiyor? Adımlar arasındaki geçişleri nasıl yapacağım? C++ ile maksimum, PLC ile minumum kod yazmam benim hızımı arttıracaktır. PLC yi hiç bilmiyorum. O yüzden bu şekilde bir öneri sunarsanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Mermer kesme makinesi derken nasıl bir kesmeden bahsediliyor? Blok kesim mi dilimleme mi yoksa mermer işleme makinesi mi?

Blok kesim yada dilimleme için nümerik kontrolün çok gerekli olduğunu zan etmiyorum.Eğer söz konusu mermer işleme ise onun için illada PLC'ye gerek yok denilebilir.

Niyetiniz aşağıdaki gibi bir makine mi yapmak?

CNC makına dediğin zaman, servo motor ve sürücü kullanmanız gerekir.Araştırmalarınız bu yönde yapın

1) Yaptığım araştırmalar doğrultusunda (ustalar, malzeme satıcıları, internet vs.) bir PLC sistemi kurulması gerektiğini öğrendim. Delta marka PLC ler sektörde sıklıkla kullanılıyormuş.
Bu işlem için sıfırdan yazılım yazmaya gerek yok hazır CNC sistemleri var servo ve step motorlarla bu CNC kontrol üniteleri kullanılabilir daha önce CNC torna ve Freze revizyonu yapmış biri olarak yapacağınız makine de servo sürücü ve motor kullanın derim size step motorla çok güzel işler yapılır diyeceklerler ama bence step motorla amatör CNC yapılır ancak
https://www.google.com/search?q=cnc...XnAhUOFpoKHdG8C24Q_AUIqwEoAA&biw=1242&bih=568

Bu işlem için sıfırdan yazılım yazmaya gerek yok hazır CNC sistemleri var servo ve step motorlarla bu CNC kontrol üniteleri kullanılabilir daha önce CNC torna ve Freze revizyonu yapmış biri olarak yapacağınız makine de servo sürücü ve motor kullanın derim size step motorla çok güzel işler yapılır diyeceklerler ama bence step motorla amatör CNC yapılır ancak
https://www.google.com/search?q=cnc+kontrol+ünitesi&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiLl4Df8OXnAhUOFpoKHdG8C24Q_AUIqwEoAA&biw=1242&bih=568

Cnc kontrol ünitelerini görmüştüm evet. Benim fikrim biraz şöyle, kesim yapılacak şekli C++ yazılımına atıp otomatik G Kodu üretimi yapılmalı. Mesela bir jpeg biçimindeki resmin G Kodunu çıkaracak. Cnc Kontrol üniteleri bunu yapabiliyor mu?

Cnc kontrol ünitelerini görmüştüm evet. Benim fikrim biraz şöyle, kesim yapılacak şekli C++ yazılımına atıp otomatik G Kodu üretimi yapılmalı. Mesela bir jpeg biçimindeki resmin G Kodunu çıkaracak. Cnc Kontrol üniteleri bunu yapabiliyor mu?
bunun için yazılımlar var bu bahsettiğinizi başka yazılımda yapmalısınız cad-cam programları desen işlemek için kullanılıyor bu programlar deseni g kod a dönüştürüp cnc aktarmak için kullanılıyor siz cad-cam i araştırın bu programlar lisanslı ve ücretleri çok yüksek eğer cam yazabilirseniz ve fiyatı makul tutarsanız köşeyi dönersiniz benden söylemesi geçen yıl robot için cam lazım oldu bulduğum en ucuz fiyat 9000 dolardı 50 bin euro diyen bile oldu cam için

bunun için yazılımlar var bu bahsettiğinizi başka yazılımda yapmalısınız cad-cam programları desen işlemek için kullanılıyor bu programlar deseni g kod a dönüştürüp cnc aktarmak için kullanılıyor siz cad-cam i araştırın bu programlar lisanslı ve ücretleri çok yüksek eğer cam yazabilirseniz ve fiyatı makul tutarsanız köşeyi dönersiniz benden söylemesi geçen yıl robot için cam lazım oldu bulduğum en ucuz fiyat 9000 dolardı 50 bin euro diyen bile oldu cam için

CAD programı G Koda çevirdikten sonra bunu CNC'ye nasıl aktarıyor hocam onu biliyor musunuz?

Amaç cnc yapmaksa Artcam ile g code uretip, mach3 ile sürücülere kodu gönderirsiniz. Gerisi mekanik.

Yazılım vs herşey hazır. İşlem sabit değilse, sürekli farklı işleme yapılıyorsa Plc ile bu is zahmetli olur.

Ama @elektrikçicüneyt beyin dediği gibi hedef yerli yazılım yapmaksa iş başka tabii. Artcam ve mach3 yazılımlarını inceleyip işe başlanabilir.

CAD programı G Koda çevirdikten sonra bunu CNC'ye nasıl aktarıyor hocam onu biliyor musunuz?
Artcam gibi programlar çizdiğiniz programı cnc diline çevirip cnc de parçanın işlenmesini sağlıyor artcam bunlardan bir tanesine örnek onlarca bu özellikte lisanslı program var

Tam anlamiyla ufkumu actiniz ve neye ihtiyacim olduğunu anladim hemde fazlasiyla... Allah razi olsun sizlerden. Bu bilgilere ulasmam cok zormus.. Yazilimi kazasiz belasiz tamamlarigimda sizlerede gosteririm insallah.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri