Yol aydınlatma ve projecilik hk.

enesmax2

Üye
Merhaba . meslek yüksek okulu elektrik bolumunde okuyorum .
60 direkli yol aydınlatma projesi çizeceğim. direkler arası 30 mt yani 1800mt hat olacak . aluminyum kablo şartı var . yerden dosenecek .
direkler 10 mt ve 200W lik enerji harcıyor .
60*200W =12000W
yani 12kW yapıyor .
Hes kablo sitesinden alüminyum kablo kataloğu indirdim . 4x35 kablo için toprakta 118 amper taşıma kapasitesi var .
Tecrübeli meslektaşlarımdan ricam gittiğim mantık doğru mudur ? Autocad konusunda kendimi geliştirerek proje kısmına yonelmek istiyorum bu konuda ne düşünüyorsunuz . yorumlarsanız sevinirim . (imam hatip lisesinden geldiğim için elektrik bilgim sıfır bir senedir elektrik okuyorum)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba . meslek yüksek okulu elektrik bolumunde okuyorum .
60 direkli yol aydınlatma projesi çizeceğim. direkler arası 30 mt yani 1800mt hat olacak . aluminyum kablo şartı var . yerden dosenecek .
direkler 10 mt ve 200W lik enerji harcıyor .
60*200W =12000W
yani 12kW yapıyor .
Hes kablo sitesinden alüminyum kablo kataloğu indirdim . 4x35 kablo için toprakta 118 amper taşıma kapasitesi var .
Tecrübeli meslektaşlarımdan ricam gittiğim mantık doğru mudur ? Autocad konusunda kendimi geliştirerek proje kısmına yonelmek istiyorum bu konuda ne düşünüyorsunuz . yorumlarsanız sevinirim . (imam hatip lisesinden geldiğim için elektrik bilgim sıfır bir senedir elektrik okuyorum)
Kablo kesiti gerilim düşüm hesabına göre yapılmaktadır. 4x35'lik kablo demişsiniz de siz 3 fazlı cihaz mı besleyeceksiniz anlamadım. Çevre aydınlatma için 3'lük kablo kullanılmalıdır (1faz-1nötr-1toprak). Aralıkları 30m-35m gibi aralık idealdir.
Örneğin 1 direkten 2 aydınlatma beslendiğini varsayalım. Öncelikle kablo 1 direkte 1 aydınlatmaya 1x35 giderken bunda 2(1x35) kablo gidecek değerleri örnek veriyorum. Bunu ilk direkte faz dağılımı R-S, ikince direkte S-T, üçüncü direkte ise R-T olarak dağıtımı gibi yapılmalıdır. Lafın kısası faz dengesi korunmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri