YG/OG Kısa Devre Hesabı

oneparsa arkadaşımızın 2ci mesajını göremediğim için bişeyler yapmıştım.
Havai Hat için 1'den fazla devre durumunu ekleyeceğim en kısa zamanda onu ekleyinceye kadar bi bakarmısınız nasıl olmuş diye ?

önerileriniz varsa alabilirim:

Not: Şebeke gücünü ve OG gerilimini yazmadan hat eklenmiyecek şekilde yazdım. hattı ekledikten sonrada bu iki değeri değiştirsenizde hesaplamada değişme olmaz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Havai Hat için'de birden fazla Devre ENH seçeneği ekledim:

bilgiler için teşekkür ederim oneparsa.
Havai hatta 3 rakamı anladığım kadarıyla sabit oluyor (kablo ile havai hattın hesaplaması farklı yani- yani kabloda 1 yazınca tek devre havai hatta 3 yazınca tek devre) doğrumudur ?

DOĞRUDUR.
OG ve YG de özel istek olmazsa daima 3faz olarak taşınır onun içinde 3 tele tek devre denir.

DOĞRUDUR.
OG ve YG de özel istek olmazsa daima 3faz olarak taşınır onun içinde 3 tele tek devre denir.

aslında onu demek istemedim. formülasyonda kablo ile havai iletken hesabında böyle bir fark var.
kabloda Xl hesaplanması ve Tek devre için 1 rakamının kullanılması
havai iletkende tek devre için 3 rakamının kullanılması durumunu gördüm bu excelde

Havai Hat için'de birden fazla Devre ENH seçeneği ekledim:

Bu hesaplama ile hangi kısmın kısa devre hesabını yaptığın çok karışık.
TEDAŞ veya TEİAŞ Şalt merkezi ile müşteri arası hat ve ekipman kısa devre hesabını yapmak istersen;
daha basit şekli var.
Bir fabrika OG dağıtım hesapları yapmak istiyorsan farklı tarzda yaklaşman lazım.
Genellıkle de bu hesaplar geçerlidir.
TEİAŞ ve TEDAŞ bilgileri veriyor o kısım için hesaplama yapan şirkette çalışıyorsan başka
15 inc ekrana yazılımın sığmıyor alt kısımlara erişemedim. Boyuna değilde enine genişlet.
Kısa devre hesaplamaları karışık iştir ve amacı da ekipman ve röle setleri için yapılır.
Önerim fabrikalarda hazırda çalışan sistem hesaplamalarını incelemen.
Yabancı form sitelerinde yabancılarda güzel paylaşımlar var.
Biz Türkler nedense her şeyi sır gibi saklarız. paylaşmasını pek bilmeyiz. Onun içinde ülkemiz bir adım ileriye gidemiyor.
Bir çok firmada çalışan arkadaşlar var burada bildiklerini paylaşsalar ne olur acmı kalırlar.
VB2010 geçmeni öneririm.

Sadece trafo kısa devresi hesaplamak istiyorsan:
Trafonun etiket değerleri önemlidir.
Nominal akım=VA(güç)/((faz-faz nominal gerilim)*(kök3))
Kısa devre güç=VA(güç)/((%Uk/100))
diğerleri ohm kanunu.
Trafonun bakır kayıpları trafolar paralel çalıştırılırsa gerekli.
Başarılar dilerim
Bu günlerde inşaat işim olduğu için bu konuya fazla değinemiyorum.
Yardımcı olmaya çalışırım.

aslında onu demek istemedim. formülasyonda kablo ile havai iletken hesabında böyle bir fark var.
kabloda Xl hesaplanması ve Tek devre için 1 rakamının kullanılması
havai iletkende tek devre için 3 rakamının kullanılması durumunu gördüm bu excelde

Havai hatlar mesafe koruma rölesi ile korunur. Mesafe korumada da empedans önemlidir. Hat zonelere ayrılır ve ona göre kullanılan hesaplar yapılır. Bu hesaplamaları Teiaş kesinlikle kendi yapar ve de röle setlerini de kendisi girer.
Bence bu kısımla uğraşma sadece yapılan işin doğrulamasına yarar. Ama Teiaşla iş yapan firmada çalışıyorsan öğren derim çünkü önce taşeron firma çalışanları Teiaş setleri veriyor, sonra kendi kontrol ediyor.

ayrıca exel de açtığımda sadece değer görünüyor değer yazma durumu yokmu ?

Derslerde çok işime yaradı programlar. Arşivlemek lazım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri