Yg işletme sorumluluğu konusunda mesleki yardım

İyi günler arkadaşlar ben bir fabrika da 3 aydır yg işletme sorumluluğu yapıyorum ve bu 4 ay sözleşme de geçen bir maddeyi okudum uygulanırlı ne öğrenmek istiyorum?aylık kontrol ve rapoları düzenliyorum , topraklama be iç tesisat raporlaması hizmetide aldık. Sözleşmede uzan 4 ayda bir Emo ve elektrik aldığı kuruluşa rapor düzenler ibaresi var bu ne kadar uygulanıyor ve rapor örneği nerden bulurum uygulanıyorsa?
09C21C19-D7C7-4CB2-B398-3FD20ECF41F8.jpeg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kontrol formları EMO dan satınalınır.3 kopya
düzenlenir.1 kopyası işletme sorumlusuna
imza karşılı verilir.1 kopyası,enerji sağlayıcı
kuruma verilir.Üçüncü kopya,işletme sorum-
lusunda kalır.

İyi günler arkadaşlar ben bir fabrika da 3 aydır yg işletme sorumluluğu yapıyorum ve bu 4 ay sözleşme de geçen bir maddeyi okudum uygulanırlı ne öğrenmek istiyorum?aylık kontrol ve rapoları düzenliyorum , topraklama be iç tesisat raporlaması hizmetide aldık. Sözleşmede uzan 4 ayda bir Emo ve elektrik aldığı kuruluşa rapor düzenler ibaresi var bu ne kadar uygulanıyor ve rapor örneği nerden bulurum uygulanıyorsa?Ekli dosyayı görüntüle 62691
O maddede bahsedilen kontrolleri her ay yapıyormuşsunuz zaten. EMO'dan kontrol formu tedarik edin veya internet sitesinden çıktı alıp kendinize ve yetkili amirinize imzalatın ve arşivleyin. Normalde formlar 4 nüshadır. (İşletme sorumlusu, firma, EMO ve dağıtım şirketi için) EMO ve dağıtım şirketlerinin bu formları istediğini hiç görmedim. Ama götürseniz de almayız demezler tabi. Aşağıda EMO'nun örnek formunu paylaşıyorum. Buna uymak zorunda değilsiniz. Ben bu formu baz alarak kendi çalıştığım şirkete hazırladım.

http://www.emo.org.tr/ekler/e508569d06f5080_ek.pdf (kitap sayfa no:147)

O maddede bahsedilen kontrolleri her ay yapıyormuşsunuz zaten. EMO'dan kontrol formu tedarik edin veya internet sitesinden çıktı alıp kendinize ve yetkili amirinize imzalatın ve arşivleyin. Normalde formlar 4 nüshadır. (İşletme sorumlusu, firma, EMO ve dağıtım şirketi için) EMO ve dağıtım şirketlerinin bu formları istediğini hiç görmedim. Ama götürseniz de almayız demezler tabi. Aşağıda EMO'nun örnek formunu paylaşıyorum. Buna uymak zorunda değilsiniz. Ben bu formu baz alarak kendi çalıştığım şirkete hazırladım.

http://www.emo.org.tr/ekler/e508569d06f5080_ek.pdf (kitap sayfa no:147)
aylık kontroller yapıyorum sıkıntı yok ama bende emo ve elektrik şirketlerinin istediğini duymadım fabrikada çalışıp bunu üstlendimden detaycı olma zorunluluğum var ondan işin içinde olan büyüklerimden yardım alayım dedim.

İyi günler arkadaşlar ben bir fabrika da 3 aydır yg işletme sorumluluğu yapıyorum ve bu 4 ay sözleşme de geçen bir maddeyi okudum uygulanırlı ne öğrenmek istiyorum?aylık kontrol ve rapoları düzenliyorum , topraklama be iç tesisat raporlaması hizmetide aldık. Sözleşmede uzan 4 ayda bir Emo ve elektrik aldığı kuruluşa rapor düzenler ibaresi var bu ne kadar uygulanıyor ve rapor örneği nerden bulurum uygulanıyorsa?Ekli dosyayı görüntüle 62691

Öncelikle iki şekilde YG İşletme Sorumluluğu icra edilebilir. Birincisi bir şirket çalışanı iseniz ve YG İşletme Sorumluluğu Belgeniz var ise EMOdan firmasında çalışanlar için olan YG Hizmet Sözleşmesi formu alıp firma ile imzalayıp sonra EMOya onaylattırıp bir nüshası EMO diğeri Dağıtım Şirketi diğeri firmanızda son kalanıda sizde kalmalı. Eğer firmada bu hizmeti üstlenebilecek yetkin ve belgeli bir mühendis yok ise dışarıdan yine EMOdan alınacak form ile aynı yöntemle üstlenilme yapılır.

Periyodik kontrollere gelirsek. En geç 4 ayda bir kontrol formu doldurmanız yararınıza olacaktır. Bu formu firma sahibine imzalatarak ve bir kopyasını kendinizde tutarak kendinizi korumuş olursunuz. Bu formu dağıtım şirketine ve Emoya bildirmenize gerek yoktur, zaten ilgilenmezlerde.

Formun asıl amacı işler yolunda ise sorun teşkil etmez. Ancak ters bir durumda sizin kontrolünüzü simgeler ki iş güvenliği açısından çok önemlidir. Formunuzda belki eksik hususlar bulup bunları yazmışsınızdır ancak firma sahibi ilgilenmemiş olabilir bu durumu kanıtlamış olursunuz vb.

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri