yeni solid ve yeni tasarim elestirilere ihtiyac...

pm atarim yarin sabah

z ekseninde kullanılan krom mil i gördükten sonra zaten bu makineyle mermer falan işlenmez.
diğer kısımları göremedim ama tahmin ediyorum.
yeni makinede şu kızak ve arabaları kullanırsanız daha iyi olur 25lik ya da 30luk
1297523085_rail[1].jpg

z ekseninde kullanılan krom mil i gördükten sonra zaten bu makineyle mermer falan işlenmez.
diğer kısımları göremedim ama tahmin ediyorum.
yeni makinede şu kızak ve arabaları kullanırsanız daha iyi olur 25lik ya da 30luk
hocam bunlardan dusunuorum evet ama beni en cok dusunduren bu krameyer mi yoksa vidali mil mi mevzusu egerki hizlilik acisindan ve tork acisindan dusunursek hangisi daha verimli olacak bunlar hep soru isareti kafamda....

şuan elinizde bir cnc var.
mermer işlerken ne tür bıçaklar kullanıyorsunuz ?
kaç devir ? kaç mm dalma ?? ne kadar hızla kesim yapıyorsunuz ??
önce bunları bir belirleyin
daha sonra makinenizi bu verilere göre tasarlayın.
mermer işlerken maksimum 500mm/dk işleme hızı, 0.5mm dalma ve spindle 12000 devir misal bu veriler ile normal düzgün kesim yapıyorken hız artınca deviride arttırıp işleme kalitesi bozulmuyorsa ve ucunuz kırılmıyorsa maksimum çıkabileceğiniz hızları bir yere not alın. ama mermerin işlenme hızı bellidir aşağı yukarı (ben hiç mermer işlemedim) örnek olarak 500mm hızın üstünde ucunuz kırılıyorsa daha yüksek hızlara gereğiniz olmayacaktır.
makine boşta işleme yapmazken ki hız çok önemli değil uçak gibi gitmesine gerek yok.

şuan elinizde bir cnc var.
mermer işlerken ne tür bıçaklar kullanıyorsunuz ?
kaç devir ? kaç mm dalma ?? ne kadar hızla kesim yapıyorsunuz ??
önce bunları bir belirleyin
daha sonra makinenizi bu verilere göre tasarlayın.
mermer işlerken maksimum 500mm/dk işleme hızı, 0.5mm dalma ve spindle 12000 devir misal bu veriler ile normal düzgün kesim yapıyorken hız artınca deviride arttırıp işleme kalitesi bozulmuyorsa ve ucunuz kırılmıyorsa maksimum çıkabileceğiniz hızları bir yere not alın. ama mermerin işlenme hızı bellidir aşağı yukarı (ben hiç mermer işlemedim) örnek olarak 500mm hızın üstünde ucunuz kırılıyorsa daha yüksek hızlara gereğiniz olmayacaktır.
makine boşta işleme yapmazken ki hız çok önemli değil uçak gibi gitmesine gerek yok.
Hocam ilginize ayrica tesekkur ederim ama bi sorum daha olacak.
Egerki y eksenine 2 adet step uygun yurume yaparmmi??

Uygun yurume derken ??

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hem kasma yapmayacak hem titreme yapmayacak hemde steplerdeki pc yi actigimizdaki bosluklardaki dengeyi saglamak konusunda iki step mi takmaliyiz yoksa tek steple y eksenini dengede yurutebilormiyiz??

daha önce hep yazdım.
y eksenine 2 motor takın diye
ki siz mermer işleyeceksiniz güce ihtiyacınız var.
ortada tek motor vidalı mil olduğunu düşünün köprünün iki ucuna 2 adam geçsin, biri bir yöne iterken diğeri ters yöne itsin bak nasıl esneme oluyor.
benim makineyi biliyorsanız (foruma tasarımını paylaşmıştım solidworks olarak(link ver hocam deme sakın)) sağlı sollu en uzak mesafede köprünün hemen ayaklarında birer tane vidalı mil ve motor var. bunların birini söktüğümde söktüğüm tarafı ileri geri ittirdiğimde +-2mm oynadığını gördüm. benim makinede 25lik ray ve geniş tip arabalar var.
iki tane vidalı mil olduğunda vidalı milin somundaki boşluğu kadar anca oynama olur bu da demek olur ki piyasada satılan çin malı somunlar 0.05mm falan demek

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Geri