Yeni bina abonelik almak

igotek

Üye
Mrb;
2013 yılında yapılmış bir binadan bir kaç gün önce bir daire satın aldım. Binanın oturum izni de Haziran 2014 ' te çıkmış. Benim satın aldığım dairede daha önce birisi oturmuş. Ben satın aldığımda boştu. İskanı yeni alındığı içinde elektrik su borcu olacağını düşünmedim. Su borcu çıkmadı. Su aboneliğini sorunsuz alabiliyoruz. Henüz bu daireye de taşınmadım. Fakat elektrik aboneliği alacağımzı zaman bir sorun var.

Sayaç üzerindeki T değerlerini not alıp elektrik idaresine gittim ve abone olunca ilk fatura ne olur diye sordum. 2000 TL civarında bir fatura gelecekmiş. Ama bu elektriği ben kullanmadım ve benden önceki sahibine de ulaşamıyorum. Elektrik idaresi daha önce gelip binada kontrol yapmış. Şimdi elektrikçiden bizim bir dosya alıp o dosya ile müracaat edip abonelik almamız gerekiyormuş. Yani bu daire için abonelik hiç alınmamış. Ben bu borcu üstlenmek istemiyorum. Sayacı söküp başka sayaç takabilir miyim ? ve ya bu sayacı nasıl bozabilirim ? Hiç çalışmasın ki elektrik idaresi sorun çıkartmasın. Çünkü kullanmadığım bir şey için para ödemek istemiyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Abonelik alinmamis yere nasil elektrik vermisler ki :) benimde is yerimdeki elektrigi benden habersiz kesip baskasinin uzerine yapmislardi:) il olarak nerede ikamet ediyorsunuz ? Bunu yazin ki ona gore o bolgedeki abilerim ya da arkadaslarim bilgi verirler cunku dagitim sirketlerinde bu durumlardaki hareket tarzlari degisiyor.sayaca gelince ,biz uedas a bagliyiz ,bizde sayaclari uedas verir ,kendiniz degistirmeniz suctur.

daha önce kimse oturmamış sa şantiye sırasındaki fatura olabilir onuda müteahhit öder

Mrb;
2013 yılında yapılmış bir binadan bir kaç gün önce bir daire satın aldım. Binanın oturum izni de Haziran 2014 ' te çıkmış. Benim satın aldığım dairede daha önce birisi oturmuş. Ben satın aldığımda boştu. İskanı yeni alındığı içinde elektrik su borcu olacağını düşünmedim. Su borcu çıkmadı. Su aboneliğini sorunsuz alabiliyoruz. Henüz bu daireye de taşınmadım. Fakat elektrik aboneliği alacağımzı zaman bir sorun var.

Sayaç üzerindeki T değerlerini not alıp elektrik idaresine gittim ve abone olunca ilk fatura ne olur diye sordum. 2000 TL civarında bir fatura gelecekmiş. Ama bu elektriği ben kullanmadım ve benden önceki sahibine de ulaşamıyorum. Elektrik idaresi daha önce gelip binada kontrol yapmış. Şimdi elektrikçiden bizim bir dosya alıp o dosya ile müracaat edip abonelik almamız gerekiyormuş. Yani bu daire için abonelik hiç alınmamış. Ben bu borcu üstlenmek istemiyorum. Sayacı söküp başka sayaç takabilir miyim ? ve ya bu sayacı nasıl bozabilirim ? Hiç çalışmasın ki elektrik idaresi sorun çıkartmasın. Çünkü kullanmadığım bir şey için para ödemek istemiyorum.

Bu durumun nasıl gerçekleştiğini size söyleyeyim. Yüksek olasılıkla binayı yapan müteahhit, binanın elektrik ihtiyacını karşılamak için bir sayaç takmış ve kullanmaya başlamış. Yani Yavuz58 arkadaşın da yazdığı gibi şantiye sayacı olarak kullanılmış. Daha önce binada oturan kişi de üzerine almadan oturmuş olmalı. Sonra siz zeki daire sahibi gelip sayacı üzerinize almak isteyince durum ortaya çıkmış.

Siz ne yapabilirsiniz?

Evin tapusu ve kimliğinizle beraber elektrikçiden bir sayaç alıp ( Takılı olan sayaç monofaze veya trifaze olarak değişebilir ) bağlı bulunduğunuz kuruma giderek sayacı adınıza işletip sözleşme yaparak, eski sayacı da söküp saklayarak yeni sayacı elektrikçiye taktırmalısınız. Eski sayacın fotoğrafını çekin ve söktürüp sizinkini taktıracağınızı mutlaka söyleyin. Belki saçma sapan bahanelerle diretebilirler fakat siz yüzde % haklısınız.

Eski sayacı da kim taktırdıysa bulmak kurumun işi.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri