Yatay şerit testere kumanda sorunu

Değerli utalarım merhaba
Aşağıda Beka mak 250 yatay serit testerenin proje var.
Kullanıcıları kumanda butonlarını makinayı boyamak için sökmüşler.Daha sonra uzun bir süre oyle durmuş.Bu arada fareler butonlardan kumanda panosuna giden kabloları yemiş.Zamanla butonlarda kaybolmuş.
Kumanda kablosunu çektim.Butonları tamamladım fakat projede b6 ile gösterilen otomatik-manuel butonunda takılıp kaldım.4 kontak var bunların hangisi otomatik hangisi manuele ait.içlerinde normalde kapalı var mı.birde 4 kaontaktan hangilerini üst üste takmam gerekiyorç
Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
Teşekkürler

IMG_20221220_142555.jpg
IMG_20221220_142607.jpg

Ben şu şekilde yorumladım:
Mavi oklar anahtar 0 konumunda iki kontakların bulunduğu konumlar. Kırmızı oklar anahtarı A konumuna alınca kontakların bulunacağı konumlar. Sarı oklar ise anahtarı H konumuna alınca kontakların bulunacağı konumlar. Dikkat ederseniz 1 ve 3 te H konumu için yuvarlak (kontak ucu) konulmamışken 2 ve 4 için H konumuna yuvarlaklar (kontak ucu) konulmuş.​

Ekli dosyayı görüntüle 95390
bu kontaklar 0 pozisyonundaki durumlarını gösteriyor.
1. kontak normalde kapalı A pozisyonunda takılı
2. kontak normalde açık A pozisyonunda takılı
3. kontak nomalde açık H pozisyonunda takılı
4. kontak normalde açık A pozisyonunda takılı
Anahtarı A pozisyonuna alınca A pozisyonundakiler konum değiştiriyor. H pozisyonuna alınca H pozisyonundaki konum değiştiriyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bu kontaklar 0 pozisyonundaki durumlarını gösteriyor.
1. kontak normalde kapalı A pozisyonunda takılı
2. kontak normalde açık A pozisyonunda takılı
3. kontak nomalde açık H pozisyonunda takılı
4. kontak normalde açık A pozisyonunda takılı
Anahtarı A pozisyonuna alınca A pozisyonundakiler konum değiştiriyor. H pozisyonuna alınca H pozisyonundaki konum değiştiriyor
Şu şekilde bir anahtardan bahsetmiyor muyuz? Bunun 4 lü olanı

Şemada 1-2 ve 3-4 yazıyor. 1-2 normalde açık 3-4 normalde açık. Manuele alınca 1-2, Otamatiğe alınca 3-4 kapanıyor ya da tam tersi her nasılsa..

1675515962808.png

Son düzenleme:
Şu şekilde bir anahtardan bahsetmiyor muyuz? Bunun 4 lü olanı

Şemada 1-2 ve 3-4 yazıyor. 1-2 normalde açık 3-4 normalde açık. Manuele alınca 1-2, Otamatiğe alınca 3-4 kapanıyor ya da tam tersi her nasılsa..

Ekli dosyayı görüntüle 95392
Büyük bir ihtimalle Moduler anahtar.

Adem Bey şuanda neden benim iş yerindeki projelerle sahadaki uygulamanın birbirini tutmadığını çok iyi anladım. Çizenle uygulayan birbiri ile aynı düşünmüyor demek ki. Elime projeyi alıyorum ama sahada bulamıyorum. İşin yoksa takip et:)
Keşke arkadaş anahtarın fotoğrafını da detaylıca paylaşsaydı.

Adem Bey şuanda neden benim iş yerindeki projelerle sahadaki uygulamanın birbirini tutmadığını çok iyi anladım. Çizenle uygulayan birbiri ile aynı düşünmüyor demek ki. Elime projeyi alıyorum ama sahada bulamıyorum. İşin yoksa takip et:)
Keşke arkadaş anahtarın fotoğrafını da detaylıca paylaşsaydı.
Merhaba
Ne projeymiş arkadaş :)
Kısmetse pazartesi günü gideceğim.Bu kombinasyonalrı yapacağım.durumu burada paylaşacağim.
Eğer olmazsa bırakıp kaçacağım. :) astarı yüzünü geçti artık.İş git gel yol masrafını kurtarmayacak :))

Herkese ilgisinden dolayı sonsuz teşekkürler

Adem Bey şöyle şemaya kabataslak göz attım. b6 yı A konumuna alınca 1 açılıyor demişsiniz. Eğer öyle olursa b1 (start) butonuna basılınca d3 kontaktörü çekerek mühürleme yapacak ancak o esnada c2 ana motor kontaktörüde çekeceğinden b1 paralel kolunda olan c2 nin normalde kapalı olan kontağı açılarak sistem tekrar stop edecektir. Ama b1 anahtarının 1 nolu kontağı anahtar A ya alınca kapanırsa c2 kontağı açılsa bile d3 kontaktörü b6 nın 1 nolu kontağı üzerinden çalışmasına devam eder. Hatam varsa düzeltin..​
Bazı yanlışların var.
1-b6 butonu otomatik manuel anahtarı-(doğru)
2-Kontakların hepsi açık-(yanlış- fotodaki 1 ile gösterilen kontak kapalı diğerleri açık)
3-A konumuna alınca 1-2 ve 4. b6 kontakları kapanıyor.(yanlış-1 açılıyor-2-4 kapanıyor)
4-H konumuna alınca 3. b6 kontağı kapanıyor.(doğru)
5-1-2 ve 3 birlikte hareket ediyor. (yanlış-1-2-4 birlikte hareket ediyor)
6-4 numara onlardan bağımsız gözüküyor.(yanlış-4 numara 1-2 nolu kontaklarla beraber hareket ediyor.)
fotodaki 1-2 ve 4 nolu kontaklar A konumuna 3 nolu kontak H konumuna takılacak.

1675527533040.png

Son düzenleme:
Tekrar merhaba
Bugün yine gittim.manuel otomatik butonunu buldum.buton 4 tane no butondan oluşuyor.2 si oto 2 su man.baglantilari daha once de öyle yapmıştım.E yazan bazi siviclerin yerleri projeden farklıydı.onlari düzelttim ama yine makina istenilen sekilde calismadi.bende bıraktım.🙂
Cevap yazan kafa yoran herkese teşekkürler

Tekrar merhaba
Bugün yine gittim.manuel otomatik butonunu buldum.buton 4 tane no butondan oluşuyor.2 si oto 2 su man.baglantilari daha once de öyle yapmıştım.E yazan bazi siviclerin yerleri projeden farklıydı.onlari düzelttim ama yine makina istenilen sekilde calismadi.bende bıraktım.🙂
Cevap yazan kafa yoran herkese teşekkürler
Geçmiş olsun..Demek ki başta dediğim gibi hepsi normalde açıkmış, ve aynı vaka proje ile saha birbirini tutmuyor. Adem Bey çizip paylaştığı projede 1 butonun her iki kontağına da kumanda kolu koymuşken diğerinin 1 kontağına koymuş diğerine koymamış, özel bir sebebi yok dedi. Yıllar sonra o projeyi eline alan arkadaş o detay için kafa patlatabilir. Mesela o projeye ben bakıyor olsam acaba neden böyle birşey çizilmiş diye düşünür dururdum. Kesin özel bir nedeni olmalı derdim. Halbuki yokmuş.​

Geçmiş olsun..Demek ki başta dediğim gibi hepsi normalde açıkmış, ve aynı vaka proje ile saha birbirini tutmuyor. Adem Bey çizip paylaştığı projede 1 butonun her iki kontağına da kumanda kolu koymuşken diğerinin 1 kontağına koymuş diğerine koymamış, özel bir sebebi yok dedi. Yıllar sonra o projeyi eline alan arkadaş o detay için kafa patlatabilir. Mesela o projeye ben bakıyor olsam acaba neden böyle birşey çizilmiş diye düşünür dururdum. Kesin özel bir nedeni olmalı derdim. Halbuki yokmuş.​
Aslında içimi kemiriyor.ben böyle işleri yarım bırakmayı sevmem ama işin ucu bana maliyet olamaya başladı.birakmak zorunda kaldım.bir tecrübeyi kaçırdım.ama ben o makina için plc de program yapmaya çalışacağım.bende bir takıntı oldu 🙂 hayırlısı artık

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri