Yaptığım Dimmer devresindeki hata nedir?

firzen

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Merhabalar;
Aşağıda resmi verilen dimmer devresini yaptım çalışmadı.
Sebebini bir türlü anlamadım.

Yukarida sema var ancak burda tetikleme icin islemci olmali devrenin o kismi yok? O kisim olmadan calismaz elbette

Yukarida sema var ancak burda tetikleme icin islemci olmali devrenin o kismi yok? O kisim olmadan calismaz elbette
O kısımda da Arduino var. Onuda bağlamak istemedim. Hatta direk o kısımı 5V bağladım sadece ampülü yaksın diye.

Pcb tekniğini geliştir.
Dip elemanlarla deney yaparken mutlaka soket kullan.

Mesela soket kullanmış olsaydın MOC3021 i söküp yenisini kolayca takardın ve ...

Aslında ilk kontrol edilecek o.

Yeme içme giyme okula yayan gidip gel ne yaparsan yap , elektronikle uğraşacaksan mutlaka bir osiloskop edin.
20MHz bile çok bir çok iş için.
İnan kendini çok çabuk öder zaman olarak ( öğrencinin zamanı çok kıymetlidir ) para olarak iş olarak...

Bunlar nasıl yapmış aynı devreyi kullanarak?
http://www.edaboard.com/thread265546.html

Kazım Hocam zaten birden fazla malzeme aldım yedekte bulunsun diye yukarıda vermiş olduğum sitede adamlar bu hali ile çalışıyor dedi. Ve evet PCB de bir hata yapmışım aslında bilmediğim değil TRIAC'ın T1 VE T2 bağlantı biçimini önemsemedim sonuçta AC sinyal diye değiştirdim 5V girişe verince çalıştı.MAIN_LOOP'un dediği sadece ON/OFF gibi çalıştı. problem ise neden bu adamlar nasıl yapmışlar. MOC3051 ve MOC3021 de var.

DipNot:Osiloskop'un durum ile kontrol amaçlı kullanmam için diyorsanız ve olmadığını düşünyorsanız var. Genelde oksiloskop'u kendi sinyal işlemede kırpmalara için kullandım. Dimmer vs değil ve de Gerekli tüm malzemelerim var sadece daha önce triac ve dimmer devresi yapmadım.
osi.jpg

Son düzenleme:
Osiloskopu olupda o devreciği çalıştıramayanı kızılcık değneği ile ..

Şaka bir yana öncelikle osiloskopunu 1/1 yalıtılmış trafo ile çalıştır ve topraklama !!!
Çok bir şey değildir olsun olsun 100 W , bir izolasyon trafosu edin ve oradan besle.

Bir yüksek gerilim probun olsun , en az 600 V ölçebilecek .
Yoksa mevcuda gerilim bölücü yap.
Şebeke ile çalışırken önemlidir.
Mümkün olduğu sürece 10x konumunda kullan hem böylece probe empedansın yüksek olur.

@MAIN_LOOP un dediği doğru.
Triac ve akrabalarının tetikleme konularını incele.

MCU ile tetiklerken özellikle faz kontrolüde yapılacaksa mutlaka gerilimin sıfırdan geçişleri dedekte edilip ona göre tetikleme yapılmalı.

Sadece on/off olacaksa bile her an tetikleme yapmaya gerek yok , gereksiz kayıplar olur.
Sıfırdan geçişten sonra bir puls yeterde artar bile.

Çalışıyor diyenler ???
Bir şekilde , tetikleme , şebeke ile senkron olmadıkça dimmer olarak çalıştırmak mümkün değil.
Öyle pwm mwm ile olacak iş değil.

Her ne ise biraz daha uğraş bakalım.
Şebeke ile oynarken dikkatli ol !

Deney bordun yok mu ( protoboard ) ?
O kadar lehimden malzeme sökmek ölüm.
Bu devrede değilse bile her zaman lazım.
Bir sürü malzeme gözüküyor fotoğrafta pek sıkıntı yok demek ki , maşa Allah .

Ben aşağı yukarı 5 senedir öyle bacağı kolu olan direnç kullanmadım.
Smd malzemeler artık kolayca bulunuyor.
Basit ucuz lehimi kolay sökmesi kolay.
Ufak ufak geçiş yap derim .

Demek istediğinizi anladım.
O yüzden bu devreden yapacağım öncelikle 4n25 ile bir sıfır noktasını yakalayayım.
FQZNYV7H8CVG9TK.MEDIUM.jpg

Malzeme bilgisi çok önemli.
Boş vakitlerde imalatçıların yeni compenent lerini gezmek lazım.
Bulamaz isen optonun içini aç bir led daha bağla. :rolleyes:
Açamaz isen kendin yap. :)

Gerçi hazırlarıda var

auxs2o.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak