Devre İçin Kondansatör Seçimi

Şu kondansatör seçimini nasıl yapacağımı bir türlü anlamadım. Aydınlarıtsanız sevinirim. Aşağıdaki linkte verilen sensörü NodeMCU da kullanmam gerekiyor kondansatör gerilimi ne olmalı? Ayrıca NodeMCU da çalıştırabilir miyim bu devreyi?

Devre

Şu kondansatör seçimini nasıl yapacağımı bir türlü anlamadım. Aydınlarıtsanız sevinirim. Aşağıdaki linkte verilen sensörü NodeMCU da kullanmam gerekiyor kondansatör gerilimi ne olmalı? Ayrıca NodeMCU da çalıştırabilir miyim bu devreyi?

Devre
ct-sensors-circuit1.png
https://docs.openenergymonitor.org/_images/ct-sensors-circuit1.png
https://docs.openenergymonitor.org/electricity-monitoring/ct-sensors/interface-with-arduino.html

10uf kullanmışlar ardunio devresinde.
10 voltluk olsun yeterli.
NodeMCU kullanmadım hiç.

nodemcu işletme gerilimi 3.3 volta olan esp8266 tabanlı bir geliştirme kartı
10v kullanmam karta zarar verir mi bu seçimi deye göre yapmalıyım?
Kondansatorun dayanım voltajı o. 10 volt kullanmayacaksın.

3.3 volt ise Burden yazan direncin değerini Elindeki Ct sensoru aynı ise 22 ohmdan düşük seçmen gerekiyor.

3.3 volt ise Burden yazan direncin değerini Elindeki Ct sensoru aynı ise 22 ohmdan düşük seçmen gerekiyor.
Yani kondansatörün gerilim değeri aslında sağladığı gerilim değil dayanabildiği gerilimdir doğrumu anladım. Bu değerin üstüne çıkarsa devredeki gerilim zarar görür.

Peki gerilim değeri yüksek bir kondansatör seçersem devre çalışır mı. Mesela bu devrede 10uf bir kondasatör kullanmam gerekiyor elimde 16v bir kondasatör var bunu kullanabilir miyim?

Yani kondansatörün gerilim değeri aslında sağladığı gerilim değil dayanabildiği gerilimdir doğrumu anladım. Bu değerin üstüne çıkarsa devredeki gerilim zarar görür.
Gerilim değil kondansatorun kendisi zarar görür.
Kondansator üzerindeki gerilimin değeri arduinonun besleme geriliminin yarısı olarak seçilmiş devrede.
resimde 2.5 volt.
NodeMCU kullanılacaksa onun besleme değerinin yarısı kullanılacak. R1 ile R2 Birbirlerine eşit 10 k ile 470 k arasında.
sadece burden yazan direncin değeri hesaplanırken pembe ve mavi yazan yerdeki hesap yapılacak.
4.666 volt yerine 3 volttan düşük olacak şekilde seçilecek direncin değeri.
141.4 ma değeri kullanılan Akım transformatorunun özelliklerine göre değişebilir.
Aynı özellikte ise aynı değeri kullan.
1697636887602.png

Gerilim değil kondansatorun kendisi zarar görür.
Kondansator üzerindeki gerilimin değeri arduinonun besleme geriliminin yarısı olarak seçilmiş devrede.
resimde 2.5 volt.
NodeMCU kullanılacaksa onun besleme değerinin yarısı kullanılacak. R1 ile R2 Birbirlerine eşit 10 k ile 470 k arasında.
sadece burden yazan direncin değeri hesaplanırken pembe ve mavi yazan yerdeki hesap yapılacak.
4.666 volt yerine 3 volttan düşük olacak şekilde seçilecek direncin değeri.
141.4 ma değeri kullanılan Akım transformatorunun özelliklerine göre değişebilir.
Aynı özellikte ise aynı değeri kullan.
Ekli dosyayı görüntüle 102191
Peki arduino kullanarak yaparsam kaç volt seçmeliyim?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri