Yanan elektrik motorlarını kaça sardırabiliriz?

Selamlar.
Sargısı yanan elektrik motorunun sargısının değiştirilmesi mi daha ucuz ve ekonomiktir, yada yenisinin alınıp takılması mı? Bazen elektrik motorlarının sargıları yanıyor ve bobinajcıya gönderiyoruz. Bobinajcıların talep ettiği rakamlar minimum 100 tl'den başlıyor. Daha geçenlerde bir asenkron trifaze yaklaşık 1 bg gücünde motorun bilyasını değiştirip motor sargısını yeniledik. Ödediğimiz ücret 300 tl'yi buldu. Bu fiyat sizce astronomik değil mi? Bobinajla uğraşan arkadaşlar varsa asenkron üç faz motorların sargılarının sarılması beygir gücüne göre kaça malolur? Teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selamlar.
Sargısı yanan elektrik motorunun sargısının değiştirilmesi mi daha ucuz ve ekonomiktir, yada yenisinin alınıp takılması mı? Bazen elektrik motorlarının sargıları yanıyor ve bobinajcıya gönderiyoruz. Bobinajcıların talep ettiği rakamlar minimum 100 tl'den başlıyor. Daha geçenlerde bir asenkron trifaze yaklaşık 1 bg gücünde motorun bilyasını değiştirip motor sargısını yeniledik. Ödediğimiz ücret 300 tl'yi buldu. Bu fiyat sizce astronomik değil mi? Bobinajla uğraşan arkadaşlar varsa asenkron üç faz motorların sargılarının sarılması beygir gücüne göre kaça malolur? Teşekkürler...

önce geniş çapta araştırma yapmalısınız.o motorun sıfır fiyatı bile o kadar olacağını sanmıyorum.en az 3 4 adet bobinajcıdan fiyat almalıydınız.sanıyorum bobinaj derneğinin yayınladığı bir fiyat çizelgesi vardır onu görmeliydiniz.bence bir daha o bobinajcının semtine bile gitmeyin derim.K.G.

Selamun aleyküm
Sayın Engin42Yılmaz bahsettiğiniz rakam, standart piyasadaki alelade 750W motorlar için çok alakasız ve sıfırının fiyatından yüksek gibi görünüyor. Motorların ikinci elleri de bulunmakta. Mesela elimde 2.2kW(3 beygir) 3400 küsür devir Bauknecht motoru 60 TL civarında satıyorum ve 4kW 1400 devir olan bir tanesini 150 175 civarlarında almıştık(bunlar ikinci el).
Tabi bahsettiğiniz bobinaj fiyatları belki size uygun iş yapmayan birisine ait olabilir. Gerekirse farklı mevkileri ve şehirleri de araştırabilirsiniz. Tel fiyatı, emek ve kar temelli yaklaşımları beklenir.
Başarılar dileriz..

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Yani benim anladığım aynı motorun yenisini almak bazen sardırmaktan daha ucuza gelebilir. Dikkatli olmamız lazım. Bir tecrübe daha kazanmış olduk.

Rica ederiz.
Birçok zaman ikinci eli daha uygun olabilir.
Başarılar dileriz...

Örnek veriyorum bir sanayi dikiş makinası motoru sadece gövdeden oluşmadığı için sardırmak daha ucuz bir yöntemdir ama rus pazarlarında 25 30 a satılan 1 beygirlik su motorunu sardırmaktansa yenisini almak daha iyidir Ayrıca senin bobinajcı galiba altın tellerle sarıyor galiba:)

şehre göre değişir sanırım biz kullanılan bakır tele göre sardırıyoruz.kg mı 45 lira civarında.tabi biz motoru dağıtarak sadece statorunu gönriyoruz.yani bobinajcı dagıtmak için vakit harcamıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri