Yakıt Tankındaki Yakıt Miktarının Ölçümü

integralle hesaplamak gerekir. yakıt yüksekliğini y olarak alırsak, x²+y²=r² dairenin formülü olduğuna göre, y ye göre integral alınarak alan hesaplanır. tank uzunluğuyla da çarpınca hacim bulunmuş olur.

Depo dolum ve kullanım için iki ayrı sayaç konsa farkı depodaki miktarı verecektir. Böylelikle dolumda da doldurulan miktarın doğruluğu teyit edilmiş olur.

Çok enteresan cevaplar verilmiş ancak hiçbiri arkadaşın derdine derman değil. Loadcell ile ölçüm yapmakla ultrasonik sensörle ölçüm yapmak arasında ne fark var sanki... Arkadaşım eğer PLC kullanacaksan formülasyonla çözülebilir bir olay. Olayın integralle de alakası yok. Basit bir formül çıkarılır olur biter. Sen yeter ki PLC'den haber ver...

Hatta al sana formülü :

________/___________-1 r - h________________________________\
V = L * | [r^2 * cos (-------)] - [sqrt(2rh - h^2) * (r-h)] |
________\_______________r __________________________________/

Forum, birden fazla boşluk yazmaya müsaade etmediği için boşluklar yerine alt çizgi (_) koymak zorunda kaldım. L * dan sonra ve formülün en sonunda büyük parantezler var.

Cos üzerinde -1 var.. akosinüs demek.
^2 demek, karesi demektir.
r : yarıçap
L : boy
h : yükseklik
sqrt : karekök demek

vesselam...

Tek bir tankın değerini göreceğim derseniz VEGA'nın bu iş için rolesi var.Sensörü monte ettikten sonra roleye bağlıyorsunuz.Role ekranında % olarak dolum oranını görebilirsiniz.

loadcelle ölçülebilir.
Sn. Ferittt evet loadcell ile yapılabilir. Loadcell uygulamalarını biliyorum bizzat kendi çalışmalarımda var. Ancak Yer altındaki bir tankı loadcell ile askıya almaya kalkmak hiçte ekonomik olmaz... Ama yinede güzel fikir...

Sn. Kenansatir evet belki S7 200 kullanabilirim. Şuan müsait değilim. Tatil sonu bunu değerlendireceğim...

Sn. Mc kayrak tatil sonu şirketi arayıp ürünleri hakkında detaylı bilgi alacağım. Eğer ihtiyacımıza cevap verirse Sanırım en ekonomik olanı bu çözüm olacak...
Herkese alakalarından dolayı teşekkürler...

tabi dediğin gibi yer altı tankına olmaz.ben yer üstü için demiştim.

selam AYVAZ KP1 ürününe bak. ayvaz ile görüş bu iş sandığından daha kolay.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…