Yakıt Tankındaki Yakıt Miktarının Ölçümü

integralle hesaplamak gerekir. yakıt yüksekliğini y olarak alırsak, x²+y²=r² dairenin formülü olduğuna göre, y ye göre integral alınarak alan hesaplanır. tank uzunluğuyla da çarpınca hacim bulunmuş olur.

Depo dolum ve kullanım için iki ayrı sayaç konsa farkı depodaki miktarı verecektir. Böylelikle dolumda da doldurulan miktarın doğruluğu teyit edilmiş olur.

Çok enteresan cevaplar verilmiş ancak hiçbiri arkadaşın derdine derman değil. Loadcell ile ölçüm yapmakla ultrasonik sensörle ölçüm yapmak arasında ne fark var sanki... Arkadaşım eğer PLC kullanacaksan formülasyonla çözülebilir bir olay. Olayın integralle de alakası yok. Basit bir formül çıkarılır olur biter. Sen yeter ki PLC'den haber ver...

Hatta al sana formülü :

________/___________-1 r - h________________________________\
V = L * | [r^2 * cos (-------)] - [sqrt(2rh - h^2) * (r-h)] |
________\_______________r __________________________________/

Forum, birden fazla boşluk yazmaya müsaade etmediği için boşluklar yerine alt çizgi (_) koymak zorunda kaldım. L * dan sonra ve formülün en sonunda büyük parantezler var.

Cos üzerinde -1 var.. akosinüs demek.
^2 demek, karesi demektir.
r : yarıçap
L : boy
h : yükseklik
sqrt : karekök demek

vesselam...

Sn. Alidemir017 ve Sn. unicorn116 alakanız için teşekkür ederim, ultrasonik sensörler konusunda azda olsa bilgim var.
Ancak; Benim ihtiyacım seviye ölçmek değil. Tanktaki yakıt miktarını görebilmektir. Aslında tank dikine konmuş olsda kolay ama Başta söylediğim gibi tank silindir şeklinde ve yatık konulmuş (ki genelde öyle sanırım), hal böyle olunca dikine ölçüm yaptığımızda herhangi iki noktanın genişliği eşit olmayacağından sadece yükseklikten yola çıkarak hesaplama yapamıyoruz. Bu sensörden çok programsal(matematiksel) bir durum...
Bildiğim kadarıyla tüm yakıt tankları yatık konuyor ve otomasyon yapılmış tesislerde yakıt miktarı görülebiliyor... Ama nasıl....?

Tek bir tankın değerini göreceğim derseniz VEGA'nın bu iş için rolesi var.Sensörü monte ettikten sonra roleye bağlıyorsunuz.Role ekranında % olarak dolum oranını görebilirsiniz.

loadcelle ölçülebilir.
Sn. Ferittt evet loadcell ile yapılabilir. Loadcell uygulamalarını biliyorum bizzat kendi çalışmalarımda var. Ancak Yer altındaki bir tankı loadcell ile askıya almaya kalkmak hiçte ekonomik olmaz...:) Ama yinede güzel fikir...

Hatta al sana formülü :

________/___________-1 r - h________________________________\
V = L * | [r^2 * cos (-------)] - [sqrt(2rh - h^2) * (r-h)] |
________\_______________r __________________________________/

Forum, birden fazla boşluk yazmaya müsaade etmediği için boşluklar yerine alt çizgi (_) koymak zorunda kaldım. L * dan sonra ve formülün en sonunda büyük parantezler var.

Cos üzerinde -1 var.. akosinüs demek.
^2 demek, karesi demektir.
r : yarıçap
L : boy
h : yükseklik
sqrt : karekök demek

vesselam...
Sn. Kenansatir evet belki S7 200 kullanabilirim. Şuan müsait değilim. Tatil sonu bunu değerlendireceğim...

hazır birşeyler istiyorsunuz sanırım. aşağıdaki sitede ultrasonik seviye göstergesi var. tankın tipini ve ölçülerini giriyorsunuz sıvı miktarını veriyor. bu işinize yarayabilir.
ECH_0101X_DC
OTOMASYON SCADA, Endüstriyel Otomasyon Seviye Kontrol ve Ölçüm Sistemleri, Seviye Göstergesi
Sn. Mc kayrak tatil sonu şirketi arayıp ürünleri hakkında detaylı bilgi alacağım. Eğer ihtiyacımıza cevap verirse Sanırım en ekonomik olanı bu çözüm olacak...
Herkese alakalarından dolayı teşekkürler...

:confused:tabi dediğin gibi yer altı tankına olmaz.ben yer üstü için demiştim.:D

selam AYVAZ KP1 ürününe bak. ayvaz ile görüş bu iş sandığından daha kolay.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri