Yakıt Tankındaki Yakıt Miktarının Ölçümü

Ertek68

Profesyonel Üye
Arkadaşlar....
Silindirik yapıda olup yatık yerleştirilmiş olan, yakıt tankındaki yakıt miktarının anlık ölçümünün nasıl yapıldığı konusunda çalışması yada bilgisi olanlar paylaşırlarsa sevinirim...

4-20mA çıkışlı ultrasonik sensör ile yapabilirsiniz.VEGA marka sensörler son derece kalitelidir.Sinyali PLC'ye taşıyarak anlık değerleri görebileceğiniz gibi çeşitli %ler için ihbar sistemi de kurabilirsiniz.

Son düzenleme:
Buna benzer bir sisteme benimde ihtiyacım var aslında..

işini görür belki
WL750 ULTRASONİK SEVİYE TRANSMİTERİ
Sürekli Temassız Ultrasonik Seviye Ölçümü
WL900 RADAR SEVİYE TRANSMİTERİ

Sn. Alidemir017 ve Sn. unicorn116 alakanız için teşekkür ederim, ultrasonik sensörler konusunda azda olsa bilgim var.
Ancak; Benim ihtiyacım seviye ölçmek değil. Tanktaki yakıt miktarını görebilmektir. Aslında tank dikine konmuş olsda kolay ama Başta söylediğim gibi tank silindir şeklinde ve yatık konulmuş (ki genelde öyle sanırım), hal böyle olunca dikine ölçüm yaptığımızda herhangi iki noktanın genişliği eşit olmayacağından sadece yükseklikten yola çıkarak hesaplama yapamıyoruz. Bu sensörden çok programsal(matematiksel) bir durum...
Bildiğim kadarıyla tüm yakıt tankları yatık konuyor ve otomasyon yapılmış tesislerde yakıt miktarı görülebiliyor... Ama nasıl....?

bu acaba plc olmadan ölcüm yapılmazmı banada lazım degil desem yalan olur

loadcelle ölçülebilir.

arkadas biz bi uzun cubuk yardımıyla olcuyoruz. :)) her cm için kaç lt oldugunu tablo halinde cıkardık. sopayı salıyoruz tankın içine kaç cm oldugunu metre yardımıyla olcuyoruz sonra da tablodan kaç litreye tekabul ettigini bakıyoruz. nasıl yontem ama.. tavsiye ederim.

ferittt arkadaşın dediği gibi loadcelle ölçülebilir

arkadas biz bi uzun cubuk yardımıyla olcuyoruz. :)) her cm için kaç lt oldugunu tablo halinde cıkardık. sopayı salıyoruz tankın içine kaç cm oldugunu metre yardımıyla olcuyoruz sonra da tablodan kaç litreye tekabul ettigini bakıyoruz. nasıl yontem ama.. tavsiye ederim.

ben kibrit çakım bakıyorum göz kararı en etkili yöntem :)

ertek68 kızmaz umarım biraz mizah olsun dedim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri