Yıldız Üçgen Sorunu

tam bilmiyorum ama şu tesbitim doğrumu yanlışsa lütfen düzeltin r fazını u ya girdik u nun çıkışı x x in devamı s fazı s nin karşılığı v v nin çıkışı y y nin devamı t fazı t nin girişi w w nin çıkışı z z nin devamı r fazı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın arkadaşım,3 fazlı asenkron motorları yıldız üçgende iki çeşit değil 16 çeşit bağlarsın ve bu bağlantıların sadece biri doğru olacak.önce motor sargılarını ölçmelisin.u v w v x y z bobin uçlarından eş olanları tespit et.ölçü aleti ile çok kolay yaparsın.sonrada üçgen veya yıldız bağla gitsin.ihtiyacına göre ayarlarsın.

slm yıldız üçgen bağlamayı öğrenmek istiyorum yada tek motorlu su pompası açma kapama mühürleme falan neteki şemadan bişey anlayamıyorum resimli olursa sevinirim şimdidien yadımlarınız için teşekür ederim

Merhaba
Ekte yıldız üçgen devresi verdim.
İncele sormak istediğin şeyleri tekrar sorarsın.

Ekli dosyalar

• SWScan00003.jpg
    SWScan00003.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 293
sağolasın ustam ama ben bu yoladığın çizimi anlamadım yani semboleri anlayamıyorum hangisi motor hangisi kontaktör gibi yani daha açıklamalı olursa sevinirim ustam a.e.o

video anlatımlı dersler falan yomu acapa ustam ben araştırdımda bulamadım bi bilginiz varmı_?

Moderatör tarafında düzenlendi:
konuya ek olarak bende birşey sormak istiyorum 40hp 1170 devir yıldız bağlı sirkülasyon fanı motorum var.gecen gün aşırı yağ basmaktan sargılara giden yağ motoru yaktı sardırdık sarımdan geldi motoru aynı şekilde söktüğüm gibi yıldız bağladım motor normal devrinden daha hızlı dönmeye başladı.akımını ölçtüm 20A akım çekiyordu.sonra etiketinde 40hp 1770rpm 48A - 10hp 880rpm 22A yazısı gözüme carptı.klemensten köprüyü kaldırdım üç fazıda diğer uçlara verdim motor normale döndü normal devrinde dönüyor ve 40A civarında akım çekiyor yandaki motorla değerleri aynı.bu özel sarılmıs bir motormudur?şimdi ben dışardan 30kw bir motor alsam genelde 2950prm oluo sanırım bu motordaki devri üçgende yakalayabilirmiyim yedek bulundurmak istiyorum iyi çalişmalar

Motorunuzun,çift devirli olma ( dahlender ) ihtimali yüksek.Sarımda,yüksek devir çalışacak
şekilde ayarlanmış olabilir.Bir motorun yedek olabilmesi için,fiziki ölçülerinin de uygun olması
gerekir.Etiket değerlerinizden,motorun,60 hz için üretildiği anlaşılıyor.Konunun üzerinde, bi-
raz daha durmanızda yarar var.

fahri bey fiziki sorunu motorun altına playt yaparak halledicez ama devir konusunda sıkıntım var dediğiniz gibi çift sarımlı bir motor 60hz elimdeki motor gamak2950d max devrini ölçüp ona göre motor almak gerekiyor sanırım bunlar tav fırınlarının üstünde içerdeki sıcak hava sirkülasyonunu sağlayan fan motorları ikisininde dönüş hızları aynı olması gerekiyor aksi durumda sıkıntı yasayacagımı sanıyorum suanda sıkıntım yok iki fanda normal çalişiyor.ilk aklıma gelen su olmustu mesala motorun biri yandı hemen bu motoru takıp sürücüden maxsimum 1500rpm a kadar ayarlayıp diğer motorun sürücüsünden inputları alıp direk bu sürücüye aktarmak anlatabildimmi bilmiyorum

Yüksek devirli fan motorları,startta daha sorunludur.Mevcut motorunuz ( 1770 devirli ) za-
ten 1500 devirle dönüyor idi ( 50 hz kullandığınızı varsayıyorum ).Yedek alacağınız motoru,
1500 d/d seçer iseniz,daha uygun olur.Sürücü ile çalıştırmanız halinde ( 1700 devire ihti-
yacınız yok ise ) ,sürücüyü yolvermek için kullanmış olursunuz.Montaj yeri yönünden sorun
olmayacak ise,1500 d/d motor seçmek daha uygun olur diye düşünüyorum.Alacağınız mo-
torun,yedekleme yönünden de uygun olması gerekir.

alacağım 1500d motoru yıldız bağladığımda istediğim devri alabilirmiyim yoksa motoru üçgenmi bağlamalıyım ?

Forum istatistikleri

Konular
129,347
Kullanıcılar
451,819
Son üye
Emre1773

Yeni konular

Geri