Yıldız Üçgen Sorunu

Tablodakiler Siemens Sirius serisi. Yeni seri. Fiyatı fazla. Sirius serisi kullanmak isterseniz 3RT1016-1AP01 kullanabilirsiniz. 3TF40 ile eşdeğer

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Motor sargı ucu bulma metodu.
" motor sargı ucu bulma " yazarak forumda
arama yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Fahri bey merhaba,

Uçları, poloriteleri bilinen ufak güçlü 2 adet farklı marka ac motorda yukarıda tariflenen uygulamanın testini yaptık. PDF olarak da forumda çizilmiş olarak var. Fakat 2. sargıda avometre sola sapma yapıyor. 3. sargıda sağa sapma yapıyor.

Neden böyle oluyor ? Forumdan arkadaşlara rica ediyorum. Lütfen siz de bir test edebilir misiniz?

Sola sapması demek,uçları yanlış isimlen-
dirmişsiniz demektir.Tarifi tekrar okuyup,
uçları ona göre isimlendirin.
Uçları ben isimlendirmedim. Gamak ve Sew marka orijinal sargılı motorlardaki fabrika tarafından etiketlendirilmiş uçlara göre bu testi yaptık. İkisinde de aynı şekilde SOLa sapma var.

Bataryayı veya ölçü aleti uçlarını ters bağ-
lamış olabilirsiniz.Tarife uymaya dikkat
edin.

(U-Z, V-X, W-Y) ya da (U-Z, V-Y, W-x)

Demişsin ancak ikinci ifadede belirttiğin (U-Z, V-Y, W-x) bağlantı yanlış bu şekilde bağlantı yaparsan motor iki faza kalır aşırı akım çeker ve neticesinde yanar yıldız üçgende motor dönüş yönü motor klemensinden değiştirilecekse şayet fazlardan her hangi ikisi yer değiştirirken karşılıklarıda aynı sırada değiştirilir. yani 2 değil 4 kablo yer değiştirilir. sizin bahsettiğiniz durum motor hatalı olan (U-Z, V-Y, W-x) bağlantıda yıldız olarak yol alır ancak üçgene geçtiğinde iki faza kalır ve aşırı akım çeker

Budurumda mecbur üçgen bağlınıyor sanırım

Ekli dosyalar

• 20230316_203634.jpg
    156.5 KB · Görüntüleme: 12
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…