Yıldız Üçgen Sorunu

Yıldız/üçgen devrelerle ilgili yaşanan problemlerde sorunun iyi analiz edilmesi gerekir.
En çok yapılan hatalardan biri üçgen devrede bağlantı hatasıdır. Olay gayet basit olmasına rağmen çoğu meslektaşımız işin mantığını kafasına oturtamamıştır. Üçgen köprüler bildiğiniz üzere karşılıklıdır üçgen devreyi kontaktör üzerinden sağlarkende bağlantı karşılıklı olacaktır. Sn @aksoylar 'ın dediği gibi iki fazın yerini karıştırırsanız iki faz sargısı paralel şekilde fazlar arasında kalır diğer faz sargısı boşta kalır ve dönme hareketi gerçekleşmez.
Termik atıyorsa aşırı yükten açar, ya termik değeri uygun değildir ya yük momenti kalkınma momentine yakındır ya motorda mekanik zorlanma vardır ya temassızlık iki faza kalma durumu vardır.
Sigorta atıyorsa kısa devre vardır yıldız kontaktörü yapışmış olabilir, bağlantı hatası olabilir, mili kilitleyecek kadar bir yük momentinde yada mekanik sıkışmada sigorta atar.
Problem analiz edilirken eşedeğer güçte motor ve devreleri biribiri üzerinde denenebilir. Uzun seneler önce başımıza gelmişti usta sıkıntıyı bulamamış bunalmış beni aradı aynı güçte diğer motorlarla denedik motoru yükten aldık denedik. Sıkıntının yüklenmeden olduğunu anladık havalandırma sistemiydi kanallar tıkalı mı acaba dedik ve tahminimiz doğru çıktı tüm yangın damperleri kapalıymış !

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar.
Motorda bulunan U-V-W ve X-Y-Z uçlarını yıldız üçgen bağlarken üç alternatif var.
Ya motor ters döner iki fazın yerini değiştirirsin. Düzelir.
Ya da motor iki alternatif sargı bağlantısında da düz döner.
(U-Z, V-X, W-Y) ya da (U-Z, V-Y, W-x)

Yalnız şöyle bir durumla karşılaştım.

Motor düz dönmesine ve yıldız üçgen yol almasına rağmen, iki alternatifli durumun bir tanesinde motor nominal çekmesi gereken akımdan daha fazla bir akımla çalışmakta.
Diğer alternatif bağlantıda normal olan nominal akımla çalışmasına devam etmekte.
Bu durum nasıl oluyor?
Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim
Şimdiden teşekkürler.
Üçgen'e geçtikten sonra iki faza kalmis olabilir.Şebeke ve üçgen kontaktorlerinin girişlerinde fazlar R'S'T - R,S,T olarak dizilmişse cikislari da U,V,W - Z'X'Y olarak bagliysa sorun olmaz.

Arkadaşlar merhaba.bir ohmetre ile yapılabilir.ana kontaktorden ve üçgen kontaktorden yani onlara bağlanan yani motordan gelen kablolardan.birinci ve ikinci kablo ucu birbirlerini görmeyecek şekilde baglanmalidir.mesela kontaktörün uzerinde bağlanan köprüler r fazına motorun iki uc birbirini görmeyecek şekilde baglanmalıdır.diğerleride sırasına göre bağlanacak

S.a 250 hp lik asenkron motorumuzda çıkan 6 ucun ne olduğu belli değil yani kablolar üzerinde hiçbirşey yazmıyor ve klemenste yok. U V W ve X Y Z yi nasıl bulabiliriz

Selamünaleyküm ustalarım 5.5 kw motor yıldız üçgen bağlantısı yapılırken kontaktör seçimi nasıl olmalıdır kw değerleri. Saygılar hayırlı işler

Selamünaleyküm ustalarım 5.5 kw motor yıldız üçgen bağlantısı yapılırken kontaktör seçimi nasıl olmalıdır kw değerleri. Saygılar hayırlı işler
A.s. Verdiğim tablodan faydalanabilirsiniz ama uzun ömürlü olması için bir büyük kontaktörü kullanmanızı tavsiye ederim. Ben öyle yapıyorum genelde. Yani tabloda 3 kW kontaktör yazmış. Siz 4 kW kontaktör kullanın. Fazla fiyat farkı yok zaten. Siemens markada 3TF40 kullanabilirsiniz
Screenshot_2018-01-13-20-08-33-295.jpeg

A.s. Verdiğim tablodan faydalanabilirsiniz ama uzun ömürlü olması için bir büyük kontaktörü kullanmanızı tavsiye ederim. Ben öyle yapıyorum genelde. Yani tabloda 3 kW kontaktör yazmış. Siz 4 kW kontaktör kullanın. Fazla fiyat farkı yok zaten. Siemens markada 3TF40 kullanabilirsinizEkli dosyayı görüntüle 42671
Ferhat ustam çok teşekkürler ama bunlarda siemens değilmi

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri