Yükselen veya Düşen Kenar Tetikleme

shox

Katılımcı Üye
cx-programmer ile yazdığım programda SET komutunun önüne yükselen veya düşen kenar koyduğumda derleme sonucu hata veriyor ama açık kontak koyduğumda hata vermiyor.
Omron PLC için özel bir durummu var Set komutunu yükselen veya düşen kenar komutlarıylala tetikleyemezmiyim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
@devil190795 resimler ve yazdığım küçük deneme programı ektedir. yükselen kenara hangi marker adresini verirsem vereyim hata veriyor belki omron için bunun bir kuralı vardır bilemiyorum farklılaştırma için geçersiz rung diyor nedenini bilmiyorum ilk omron tecrübem . müsaitseniz bakıp hatamı söylerseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

Yükselen kenar hata.rar

Yükselen kenar hata.jpg

açık kontak hata yok.jpg

Ekli dosyalar

• Yükselen kenar hata.rar
    7 KB · Görüntüleme: 14
sidmi yukselen kenarı bir zaman rölesini tetiklemek için kullanaz sınız onu baska bir sanal role setleyerek yapmalısın

Kusura bakmayın yanlış resim ve programı eklemişim :) :)
SET komutuyla kuıllandığım örneğin resmini ekliyorum.

Yükselen kenar hata.jpg

END ile derken Bölüm 1 den bahsediyorsanız oraya END komutu koysamda koymasamda hata veriyor
END bölümünden bahsediyorsanız orada END komutu var sadece programı olşturduğumda kendisi oluştu ve öylece duruyor ben birşey eklemedim o bölüme

Programı buraya yüklüyorum bakabilirsiniz.

Birde bu Timerler için sayı gireceksek # işareti koymak gerekiyor değilmi?
Birde DIFU ve DIFD ne oluyor mantığı nedir ?

Ekli dosyalar

• Yükselen kenar hata.rar
    4.4 KB · Görüntüleme: 7
Moderatör tarafında düzenlendi:
simdi c200 serisi plc lerde yukselen kenar tetiklemesi bulunmamaktadır onun yerine DIFU KOMUTUNU kullanamn gerekir

yukselen kenar için kullanılır dieri de dusen kenar için kullanılır up down ifadeleri sondaki harf ler

Moderatör tarafında düzenlendi:
simdi c200 serisi plc lerde yukselen kenar tetiklemesi bulunmamaktadır onun yerine DIFU KOMUTUNU kullanamn gerekir
DIFU ve DIFD yükselen ve düşen kenarla aynı mantıkmı çalışıyor ve diyelim 10.01 bitini birden çok yerde düşen veya yükselen kullancağım o zaman tek bir yerde 10.01 bitini DIFU veya DIFD tabi tutsam yeterli olurmu son olarakta örneğin 10.01 bitini hem DIFU hemde DIFD komutunda kullanabilirmiyim?
Teşekkür ederim.

simdik size söylle soyleyeyim omron ile cok fazla hasır nesir olmadım bu soyldiklerini deneyerek bulacaksın ama soyleddiklerinde bir sakınca bulunmuyor tabikide kullana bilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri