XLPE Kablolarda kısa devre dayanım kontrolü hesabı

Benim bir sorum olacaktı,

Seçilen OG XLPE kablo kesitinin 1 saniye sürede dayanacağı maksimum kısa devre akımını nasıl hesaplayabiliriz ? bunun için elimde kalıp bir formül var ama doğruluğundan pek emin olamadım.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Benim bir sorum olacaktı,

Seçilen OG XLPE kablo kesitinin 1 saniye sürede dayanacağı maksimum kısa devre akımını nasıl hesaplayabiliriz ? bunun için elimde kalıp bir formül var ama doğruluğundan pek emin olamadım.
Kısa devre hesapları tek bir kalıp formülle içinden çıkılamıyacak kadar grift hesaplar içeriyor . Alçak gerilim tarafında yüksek gerilim tarafını sallayıp bir yaklaşıklıkla hesap yapılabiliyor ama yüksek gerilim tarafını da hesaba katarsanız baya kafa ütüleyici bir hal alıyor . O formülü sakince masanın üstüne bırakıp konuya derinlemesine dalın bence.

DIgSILENT programı ile ben kısa devre hesaplarını yaptım. Mesela iki mesafe arasında 3x(1x95/16 mm2) N2XSYR kablo kullandım. Kabloyu kullandığım yerde ki maksimum kısa devre akımım 3,06 kA. Burda yapmak istediğim kullandığım 95 lik xlpe kablonun 1 saniye de bu kısa devre akımına dayandığını göstermek istiyorum. Formülü yazamadım burda tam olarak

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri