kablo kısa devre akımı taşıma kapasitesi

arkadalşar bir kablonun hangi akımları nominal olarak taşıyabilieceği etiketinde veriliyor fakat kısa devre akımlarına ne kadar süre dayanacağı yazmıyor. örneğin 70mm2 lik bir kablo 50ka akıma kaç saniye dayanır yada dayanmalı nasıl hesaplara yada nerden buluruz?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sorunun cevabı değil ama, kaçak akım koruma rölesi kaçak akımı yakalayıp devreyi açacaktır, eğer k.a.k.r kullanıyorsanız sorduğunuz sorunun bir önemi kalmayacak diye düşünüyorum. yanlış düşünüyor da olabilirim :)

Kabloların kısa devre dayanımları için formül :

Isc=K.A/karekök(t) dir. Bu formüldeki;

Isc=Kablonun t saniye süre ile dayanacağı kısa devre akım
K=Kablonun yalıtkan cinsine bağlı bir katsayı(aşağıda tabloda veriyorum)
A=Kablonun kesiti
t=kısa devre süresi

anlamına gelir.
kısa devre katsayıları.JPG

Yukarıdaki tablodan PVC yalıtkanlı bakır kablo için K katsayısı olarak K=96,4 kablo kesitiniz 70 mm2 ve kısa devre akım 50 kA olarak verildiğinde

50000=96,4*70/karekök(t) den

t=0,37sn olarak bulunur.

Demekki PVC yalıtkanlı, 70 mm2 kablo eğer 70 dereceden 130 dereceye sıcaklık artışına izin veriyorsa, 50 kA'lik bir akıma 0,37 sn dayanabilir.

Son düzenleme:
Kablo üzerinden akan akıma göre belirli bir oranda ısınır. Kablo katalog değerlerinde nominal sıcaklık 20 C dir. Standart olarak kablonun üzerinden geçen akım, kablonun akım taşıma kapasitesinin 1,45 katından büyük olursa kablo sıcaklığı 160 C nin üzerine t sürede(t , 50 lik kablo için 600sn dir) çıkar ve kablo yanar. Bunun için seçilen koruma cihazının bu akımı kesmesi gerekir.q=(I√t)/k formülü ile geçen akıma bağlı kablonun dayanma zamanını verir.(K=malzeme katsayısı,I=geçen akım,q=kablo kesiti) Kablonun korumasını ise koruma cihazı yapacaktır. Koruma cihazı seçerken oluşabilecek en büyük kısa devre gücü bulunur ve bu kısa devre gücünün kabloyu ne kadar zaman da tehlike bölgede olacağı bulunur ve kısa devre kesme süresi ve kesme kapasitesine göre cihaz seçimi yapılır.

benim bunu sormamadaki amaç yüksek gerilimtesislerinde yapılan mahhali topraklama aparatının ilet kesitinin seçimi içindi teşekkürler...

Formülü doğru yazmama rağmen, işlem yaptığım kısımda 50000=96,1*70*karekök(t) yazmışım. Dolayısıyla çıkan süre hatalı oldu. Bu çıkan sürenin(2,72 sn nin) tersini alırsak, 1/2,72=0,37 sn olması gerekirdi. Sn Hüseyin; ÖM ile uyarınız için tşk.

ytüksek gerilim hatlarında mahhali topraklama amaçlı kullandığımız topraklama kabloların kesitleri TEDAŞ da 16 mm2 TEİAŞ ta 70 mmkara ve 16 lık kablo 3,5 ka e 1 sn 70 lik kaboda 16 ka e bir saniye dayanabiliyor oysa og de16 ka ygde 30-40 ka lere varan azıra akımları var kaynağa yakın noktalrda arıza olduğunda bu aparatlar iş görür mü?? asıl sorunum bu idi

A=Kablonun kesiti
t=kısa devre süresi

anlamına gelir.
Ekli dosyayı görüntüle 23028

Yukarıdaki tablodan PVC yalıtkanlı bakır kablo için K katsayısı olarak K=96,4 kablo kesitiniz 70 mm2 ve kısa devre akım 50 kA olarak verildiğinde

t=0,37sn olarak bulunur.

Demekki PVC yalıtkanlı, 70 mm2 kablo eğer 70 dereceden 130 dereceye sıcaklık artışına izin veriyorsa, 50 kA'lik bir akıma 0,37 sn dayanabilir.
Peki ya kauçuk izolede ne kullanacağız? Bu formülü hangi standarttan aldınız?

Bu formülü hangi standarttan aldınız?

https://www.nexans.fr/France/2017/ELECTRICAL DATA.pd.pdf
https://books.google.com.tr/books?i...ed with the short circuit conditions"&f=false
https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10392&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

topraklama yönetmeliği EK-B
iec 60287

gibi bir kaç yerde(standartta, yönetmelikte, kitapta, kalogda) bu formül yer almaktadır.

Peki ya kauçuk izolede ne kullanacağız?

Yukarıda adresini verdiğim kitapta(google books olan) kauçuk ile ilgili katsayı verilmemiş ancak kitabın içeriğinden ve http://www.anduong.vn/uploadfile/data/file/Electrical installation guide/EIG-G-sizing-protection-conductors.pdf

adresindeki kitaptaki bilgiden(G39 nolu sayfada) hareketle, kauçuk kablo için XLPE ile aynı değer kullanılması gerekir gibi bir sonuç çıkıyor.

A=Kablonun kesiti
t=kısa devre süresi

anlamına gelir.
Ekli dosyayı görüntüle 23028

t=0,37sn olarak bulunur.

Selam .
Bir şey kafama takıldı.
Buradakı kısa devre hangisi? Yani, bir sistem düşünelim, 6 kV bara və 0.4 kV baralar var.
Ben 6 kV baradan beslenen motorun kablosunu kısa devre açısından kontrol etmek istiyorum.

Bildiğimiz gibi birkaç kısa devre değeri var.
Ben 6 kV barada olan kısa devre içinmi ve ya 6kV motorun kablosunda olan kısa devre hali içinmi bakmam gerek?

Kablo kesiti açısından önemli farklar çıkıyor.
Mesela, 6 kV barada ,10 kA kısa devre varken, 3 faz kısa devre tepe değeri 34 kA civarında. Ve ya motor bağlantı kutusunda 7 kA gibi değerler var.
Yardım ederseniz bu konuda .

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri