WinCC SQL aktarımı hakkında yardım

husso35

Üye
Merhaba arkadaşlar.
WinCC Professional (TIA Portal) da Okuduğum TAG leri SQL e tablo oluşturarak aktarmak için örnek VB script e ihtiyacım var. En basit şekilde nasıl yapabilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
neden böyle biraktarıma ihtiyacınız var sn husso35?

Bilgi işlemdeki arkadaşların SQL de hazırlanan tablodan bilgileri çekip bu bilgileri işlemesi gekiyor,haliyle tablo oluşturulup bilgilerin bu tabloya yazılması ve değiştikçe aynı tabloda güncellenmesi gerekli.
Historical data toplanan bilgileri sabit bir tabloda tutmuyor,sözkonusu tabloyu kendi istediğimiz düzende oluşturmamız gerekiyor.

ben Scada yazılımlarında genellikle kendim tablo oluşturuyorum.böyle bir yapılandırmaya ihtiyaç duymadığımdan kaynaklı da olabilir sql tabloları.Biraz daha bahseder misinz ya da ufak bir örnek paylaşabilr misiniz?

Örneğin,
SQL de her makina için ayrı bir tablo oluşturacağız.Tek satır yeterli, sütunlardada o makina ile ilgili bilgiler olacak "Sütun1-makina toplam çalışma saati " "Sütun2-makina toplam duruş saati " "Sütun3-üretilen ürün miktarı " "Sütun4-fire ürün miktarı "
...... gibi bilgiler.
Bu bilgilerin tümü PLC de hazır.Bir DB de buffer oluşturdum her sabah saat 7 de gün sonu bilgilerini satır kaydırma yaparak kayıt altında tutuyorum (son 7 gün olarak). Bu listeyi operatör paneline aktardım.Ayrıca scadada historical data tutarak table view ve trend view ile geçmişe dönük tüm bilgileri görebiliyoruz.
Bu bilgileri tablo oluşturarak SQL e aktarma kısmında takıldım. Siemens in örnek yazılımı mevcut ama o örnektede tablo oluşturma,yazma ,değiştirme vs. işlemler sayfadaki butonlarla yapılmış. Okuduğu bilgiyi direkt olarak tabloya aktaracak script e ihtiyacım var.Teşekkürler.

Örneğin,
SQL de her makina için ayrı bir tablo oluşturacağız.Tek satır yeterli, sütunlardada o makina ile ilgili bilgiler olacak "Sütun1-makina toplam çalışma saati " "Sütun2-makina toplam duruş saati " "Sütun3-üretilen ürün miktarı " "Sütun4-fire ürün miktarı "
...... gibi bilgiler.
Bu bilgilerin tümü PLC de hazır.Bir DB de buffer oluşturdum her sabah saat 7 de gün sonu bilgilerini satır kaydırma yaparak kayıt altında tutuyorum (son 7 gün olarak). Bu listeyi operatör paneline aktardım.Ayrıca scadada historical data tutarak table view ve trend view ile geçmişe dönük tüm bilgileri görebiliyoruz.
Bu bilgileri tablo oluşturarak SQL e aktarma kısmında takıldım. Siemens in örnek yazılımı mevcut ama o örnektede tablo oluşturma,yazma ,değiştirme vs. işlemler sayfadaki butonlarla yapılmış. Okuduğu bilgiyi direkt olarak tabloya aktaracak script e ihtiyacım var.Teşekkürler.

Script yerine bu işi SQL de yapsanız nasıl olur ? Zaten historical data olusturuyorsanız sqle bilgileri kayıt ediyor.Kayıt ettigi tablodan ceşitli trigger yardımı ile kendi olusturdugunuz tabloya kayıt yapabileceginizi düşünüyorum. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri