Motor ve dimmer devresi hakkında yardım

Merhabalar Selamun Aleyküm Herkese,

Bi konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var abilerim kardeşlerim bilen varsa yardım edebilirse çok sevinirim.

Bir adet elektrikli süpürge motoru var internetten resimde gördüğünüz ürünü aldım.
ac-220v-2000w-dimmer-voltaj-regulatoru-ve-surucu-kartlari-ozk000200-5672-81-O.jpg

• Giriş Gerilimi: 220V
  • Maksimum Güç: 2000W
  • Ayarlanabilir Voltaj: 50V-220V
  • Yüksek sıcaklığa dayanabilen FR-4 pcb
  • Ölçüler: 4.8cm x 5.5cm x 2.7cm.
özellikleri bunlar.

Devre normal bir şekilde çalışıyor. Sanırım dimmer devresi 50v ile 220v ayası voltaj ayarlıyor ben bunu 30v ile 140v gibi vs voltaja ayarlamak istiyorum yani dimmerı min seviyeye indirdiğimde duracak max seviyeye aldığım da tam güç çalışmayacak bunu nasıl yaparım elektronik bilgim yok fazla yardımcı olursanız sevinirim elim havya tutuyor yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden hayırlı günler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Potansiyometreyi yarıya kadar çevirirsiniz yarım güce kadar çalışır. Pot üzerine mekanik bir düzenleme yapabilirsiniz.
Potansiyometre çalışıyor zaten sorun yok ama 50v a kadar düşürüyor motor durmuyor ben bu voltajı 30 lara falan düşürmek istiyorum potansiyometrenin max gücünüde 130v 120v a kadar ayarlamayı düşünüyorum bunu nasıl yapabilirim

dimmerdeki potansiyometrenin omajını artırarak yapabilirsiniz. mesela 100k ise 200k takın.

Diğer yöntem pot önündeki direnci kısadevre etmek yine de potu değiştirmek gerekir. Örn; 10k ön direnç takılmış pot 470k, bunun yerine 500k uygundur.

Degerleri tam veremem ama deneme ıle, pot. her ıkı kenar ayaklarına, 3 -5 -10 kohm gıbı seri direnç baglıyarak amacınıza ulaşırsınız.

devre üzerinde çok turlu bir trimpot var zaten oraya konulma amacı limit ayarıdır. onu ayarlayarak minimum tetikleme zamanı ayarı yapılır. dimmer devresi triac ın gate ini şebekenin 0 geçişinden hemen sonra veya 9-10ms sonra tetikleyerek çalıştırır. yani alternansların eğrisinde dolaşarak voltajı ayarlar. mavi trimpot ile ince bir saatçi tornavidasıyla oynayın. çok turlu bir trimpot 5-10 tur çevirerek deneme yapın

Merhabalar Selamun Aleyküm Herkese,

Bi konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var abilerim kardeşlerim bilen varsa yardım edebilirse çok sevinirim.

Bir adet elektrikli süpürge motoru var internetten resimde gördüğünüz ürünü aldım.
Ekli dosyayı görüntüle 65583
  • Giriş Gerilimi: 220V
  • Maksimum Güç: 2000W
  • Ayarlanabilir Voltaj: 50V-220V
  • Yüksek sıcaklığa dayanabilen FR-4 pcb
  • Ölçüler: 4.8cm x 5.5cm x 2.7cm.
özellikleri bunlar.

Devre normal bir şekilde çalışıyor. Sanırım dimmer devresi 50v ile 220v ayası voltaj ayarlıyor ben bunu 30v ile 140v gibi vs voltaja ayarlamak istiyorum yani dimmerı min seviyeye indirdiğimde duracak max seviyeye aldığım da tam güç çalışmayacak bunu nasıl yaparım elektronik bilgim yok fazla yardımcı olursanız sevinirim elim havya tutuyor yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden hayırlı günler.

Merhaba

Dimmer üzerinde 2W 500K Potans var.Bu potansı yükseltirseniz istediğiniz voltajı yakalayabilirsiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri