Voltaj regülatörleri hakkında

bagztov

Üye
Herkese merhaba iyi günler dilerim.
Ben 1 adet akü şarj aleti yapmak istiyorum fakat aklıma takılan bazı sorular var
1- Voltaj regülatörleri; Bu regülatörler sabit 12V DC çıkış verirken amperi düşürüyorlar mı? Mesela 7812'nin özelliklerine baktığımda Çıkış akımının 1A veya 1.5A olduğu yazıyor. Şimdi AC 220'yi 12V 5A'e düşürecek bir transformatör ile düşürüp doğrulttuktan sonra bu 5A gücü regülatör ile sabitlemek istersek 7812'nin çıkışı 12V 1Amper mi olur? Yoksa 12V'u sabitleyen regülatörün 5A çıkış verebilen modellerine mi bakmak gerekiyor?

2- Referans voltajı;
Akü dolduktan sonra aküye gerilim ve amper iletmeyi kesmesi için optokuplör tarzı bir elemanla güç devresiyle aküye giden kısmı birbirinden ayırarak akü dolduktan sonra gerilim ve akımı keserek aküyü koruma işlemi gerçekleştirilebilir mi?

3- Aküye giden + ve - kabloların kısa devre olma durumunda tristör ile akım ve gerilimi kesip ikaz verecek bir devre buldum internetten. İsis'te simüle ettim çalışıyor fakat tristörün Gate ucunda ve Katot ucuna bağlı 2 tane direnç var. 1 tanesi 1K diğerini ben 5 Ampere göre hesaplayıp (0.6 / 5) 5W 0.12 Ohm direnç koydum.
Bu 5W 0.11 Ohm direnç ile Akım sınırlaması yapılmış olur mu? yoksa başka bir amacı mı var? Yani akü 6 amper çekmeye çalışınca tristörü iletime sokup ikaz verebilir mi?

Akü şarzında akım ve gerilim sınırlaması oldumu yeterlidir. Öğrenmek için yapmak istiyorsanız tamam ama sarz için istiyorsanız kolay yolu var.

Akü şarzında akım ve gerilim sınırlaması oldumu yeterlidir. Öğrenmek için yapmak istiyorsanız tamam ama sarz için istiyorsanız kolay yolu var.
Ben öğrenmek istiyorum. Şarj için Ac'yi trafo ile düşürüp doğrultsak yine olur. Hatta piyasada böyle satılan şarj aletleri var. İçini bizzat açıp baktım. Ancak ben öğrenerek daha üst seviye devreler yapmak istiyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

Bildiğim kadarı ile yardımcı olayım.
1-7812 1 ampere düşürmüyor 1 ampere kadar kullanılıyor. Beş tanesini paralel kullanırsanız 5 amper alabilirsiniz.
2-Gerçekleştirilebilir ama akü dolduktan sonra çok düşük bir akım çeker. Gerilimi sınırlandırdınızmı dolunca zaten akım tampon şarza geçmiş olur. Akım sınırlamasını yaparsanız boş akünün aşırı akımlar çekmesini önlemiş olursunuz.
3-Tristörlü devreyi paylaşırsanız üzerinde yorum yapabiliriz. Çeşitleri çok ama tristör mantığı tetiklendiğinde iletime geçer ikinciyide bununla kesime getirebilirsiniz. Böylece şarzı kesmiş olursunuz.

Trafolu olanlar basittir akü boşken aşırı akım çekince gerilimi düşüreceğinden kısmen akım sınırlaması da yapmış olurlar. Yanında olursanız sorun çıkarmazlar. Bırakıp gidecekseniz akım ve gerilim kontrollü olması gerekiyor.

Voltaj regülatörü ile akü şarjı yapmak sakıncalı olabilir. Akımı sabit tutmazlar çünkü.
VR kodu ve kılıf şekli ile belirtilir. Yani 7812 nin 4 farklı kılıfı vardır ve hepsinin max akım değeri bellidir.
12v akü 13.5-14.5v ile şarj edileceğinden vr referans bacağına 2v civarında gerilim uygulanmalıdır.

Voltaj regülatörü ile akü şarjı yapmak sakıncalı olabilir. Akımı sabit tutmazlar çünkü.
VR kodu ve kılıf şekli ile belirtilir. Yani 7812 nin 4 farklı kılıfı vardır ve hepsinin max akım değeri bellidir.
12v akü 13.5-14.5v ile şarj edileceğinden vr referans bacağına 2v civarında gerilim uygulanmalıdır.

Bu durumu ilk defa duyuyorum. Vr kodu ve kilifi konusunu ve 2 volt konusunu acabilirmisiniz

Mumkunse bir sema ile desteklerseniz sevinirim bizde ogrenmis oluruz.

Iyi calismalar.

Bu durumu ilk defa duyuyorum. Vr kodu ve kilifi konusunu ve 2 volt konusunu acabilirmisiniz

Mumkunse bir sema ile desteklerseniz sevinirim bizde ogrenmis oluruz.

Iyi calismalar.
Klasik trünsistör kılıflarının hepsi vr içen de geçerlidir. Akım değerine göre seçilir. An yaygın kullanılan TO-220 tipidir.

Sağlıklı regülasyon için anma voltajının en az 3.5v üzeri giriş voltajı gerekir. Geriş ile çıkış arasındaki v farkı büyükse ve/veya anma akımına yakın çalışacaksa soğutma şarttır.

Genelde gnd olarak bağlanan uç aslında Vref ucudur. Yani çıkış gerilimi = anma gerilimi +Vref olur. LM317 ile ayarlı güç kaynağı devresi gibi düşünün

images-4.jpg
images.jpg

Anlaşıldığı üzere çoğu forumlarda verilen bilgiler son derece yanlış :D
Öncelikle akü veya pil gruplarını ayırmak ve özelliklerini tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.
Konu içeriğimiz AKÜ olduğuna göre Li-ion veya Li-polimer aküler konumuz dışında kalmaktadır. Bu tür akü veya pillerin şarj tekniği bilindik akülerden çok farklıdır.
Demekki öncelikli bilmemiz gereken şey, kuru tip akü, pil veya klasik kurşunlu akülerin teknik özellikleridir.
Örnek bir kurşunlu akü ele alırsak nominal çalışma geriliminin yükte 12.6V civarı, boşta 13.8V, şarj esnasında geriliminin 14.4V ve hatta 14.8V seviyelerinde olduğunu görebiliriz.
14.4V EMK gerilimi olan bir yüke 12V veya 13.8V gerilim uygulayarak üzerinden akım akıtamazsınız. Hangi gerilim daha yüksek ise o kaynaktan diğer tarafa akım akışı olacaktır.
Bir de akü iç direnci vardır. Bu direnç üzerinde bulunan gerilim kaynağına seri olarak düşünülmelidir. Çünkü bu direnç çok düşük bile olsa, kaynak gerilimine zorluk göstermektedirler.
Gerilim kaynağına yüksek güçlü direnç bağlanılması akımı sınırlayacak ama sabit tutmayacaktır. Akünün dolması esnasında ilk bağlantıda seri direncin değeri doğrultusunda müsade edilen en yüksek akım geçecek, ancak akü gerilimi yükseldikçe toplam yük direnci artacağından dolayı geçen akım da azalacaktır.
DOĞRU OLAN NEDİR?
Akü firmalarınca belirtilmiş olan max. şarj akımı ile sabit akım ile belli bir sürede şarj işlemidir. Eğer akü hızlı şarj işlemine müsaade ediyorsa, izin verilen akım ile kontrollü olarak şarj yapılabilir.
Bir firmadan edinilen bilgilere göre akü şarj akımı, akü kapasitesinin 1/20 si ile 24 saatte şarj edilmesidir.
KAYNAKÇA:
http://www.mutlu.com.tr/sikca-sorulan -sorular
Şarj geriliminin hesabı ve uygulama yönergeleri.
Akümüzün max. şarj gerilimi 14.4V olsun.
Sabit akım kaynağı için kullanılan elektronik devrenin drop-out gerilimi 1.5V olsun.
14.4V+1.5=15.9V şarj gerilimi.
Eğer akü özelliklerimiz max. şarj esnasında farklı iç direnç gösteriyorsa, gerilimin biraz daha artırılması icab edecektir. En azından 1 ya da 2V tolerans tanınmalıdır.
15.9+2V=17.9V yuvarlak hesap 18V şarj kaynak gerilimi şarttır.

Akü şarj geriliminin daha yüksek tutulması da mümkündür. Önemli olan akü şarj geriliminin firma tarafından belirlenmiş üst seviyeyi geçmemesidir. Bu işlem için akü uçlarındaki gerilim hassas komparatorlarla ölçülerek, gerilim belli seviyeye ulaştığında şarjın kesilmesi veya zayıf akım akıtılarak tampon şarj edilmesi gerekmektedir.

Bildiğim kadarı ile yardımcı olayım.
1-7812 1 ampere düşürmüyor 1 ampere kadar kullanılıyor. Beş tanesini paralel kullanırsanız 5 amper alabilirsiniz.
2-Gerçekleştirilebilir ama akü dolduktan sonra çok düşük bir akım çeker. Gerilimi sınırlandırdınızmı dolunca zaten akım tampon şarza geçmiş olur. Akım sınırlamasını yaparsanız boş akünün aşırı akımlar çekmesini önlemiş olursunuz.
3-Tristörlü devreyi paylaşırsanız üzerinde yorum yapabiliriz. Çeşitleri çok ama tristör mantığı tetiklendiğinde iletime geçer ikinciyide bununla kesime getirebilirsiniz. Böylece şarzı kesmiş olursunuz.

Trafolu olanlar basittir akü boşken aşırı akım çekince gerilimi düşüreceğinden kısmen akım sınırlaması da yapmış olurlar. Yanında olursanız sorun çıkarmazlar. Bırakıp gidecekseniz akım ve gerilim kontrollü olması gerekiyor.

ben 7812'yi örnek olsun diye düşünmüştüm. Esasında devreyi yaparken LM338K kullanmayı düşünüyorum. Kılıfı metal 12V 5A yazıyor datasheet'de
Tristörlü devreyi paylaşıyorum kırmızı daire içine aldığım buton simülasyon esnasında kısa devreyi gerçekleştirebilmek için. Kafa karışıklığı yaratmasın diye yazıyorum.

Anlaşıldığı üzere çoğu forumlarda verilen bilgiler son derece yanlış :D
Öncelikle akü veya pil gruplarını ayırmak ve özelliklerini tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.
Konu içeriğimiz AKÜ olduğuna göre Li-ion veya Li-polimer aküler konumuz dışında kalmaktadır. Bu tür akü veya pillerin şarj tekniği bilindik akülerden çok farklıdır.
Demekki öncelikli bilmemiz gereken şey, kuru tip akü, pil veya klasik kurşunlu akülerin teknik özellikleridir.
Örnek bir kurşunlu akü ele alırsak nominal çalışma geriliminin yükte 12.6V civarı, boşta 13.8V, şarj esnasında geriliminin 14.4V ve hatta 14.8V seviyelerinde olduğunu görebiliriz.
14.4V EMK gerilimi olan bir yüke 12V veya 13.8V gerilim uygulayarak üzerinden akım akıtamazsınız. Hangi gerilim daha yüksek ise o kaynaktan diğer tarafa akım akışı olacaktır.
Bir de akü iç direnci vardır. Bu direnç üzerinde bulunan gerilim kaynağına seri olarak düşünülmelidir. Çünkü bu direnç çok düşük bile olsa, kaynak gerilimine zorluk göstermektedirler.
Gerilim kaynağına yüksek güçlü direnç bağlanılması akımı sınırlayacak ama sabit tutmayacaktır. Akünün dolması esnasında ilk bağlantıda seri direncin değeri doğrultusunda müsade edilen en yüksek akım geçecek, ancak akü gerilimi yükseldikçe toplam yük direnci artacağından dolayı geçen akım da azalacaktır.
DOĞRU OLAN NEDİR?
Akü firmalarınca belirtilmiş olan max. şarj akımı ile sabit akım ile belli bir sürede şarj işlemidir. Eğer akü hızlı şarj işlemine müsaade ediyorsa, izin verilen akım ile kontrollü olarak şarj yapılabilir.
Bir firmadan edinilen bilgilere göre akü şarj akımı, akü kapasitesinin 1/20 si ile 24 saatte şarj edilmesidir.
KAYNAKÇA:
http://www.mutlu.com.tr/sikca-sorulan -sorular
Şarj geriliminin hesabı ve uygulama yönergeleri.
Akümüzün max. şarj gerilimi 14.4V olsun.
Sabit akım kaynağı için kullanılan elektronik devrenin drop-out gerilimi 1.5V olsun.
14.4V+1.5=15.9V şarj gerilimi.
Eğer akü özelliklerimiz max. şarj esnasında farklı iç direnç gösteriyorsa, gerilimin biraz daha artırılması icab edecektir. En azından 1 ya da 2V tolerans tanınmalıdır.
15.9+2V=17.9V yuvarlak hesap 18V şarj kaynak gerilimi şarttır.

Akü şarj geriliminin daha yüksek tutulması da mümkündür. Önemli olan akü şarj geriliminin firma tarafından belirlenmiş üst seviyeyi geçmemesidir. Bu işlem için akü uçlarındaki gerilim hassas komparatorlarla ölçülerek, gerilim belli seviyeye ulaştığında şarjın kesilmesi veya zayıf akım akıtılarak tampon şarj edilmesi gerekmektedir.
Öncelikle çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız. Yani sabitlenmiş 12V 5A güç kaynağı ile akü şarj etmek sakıncalı öyle mi oluyor? Peki nasıl bir yol izlemeliyim? Zaten hızlı şarj gibi bir düşüncem yok normal şarj ideal diye düşünüyorum kaynatır falan asit sonuçta. Dediğiniz gibi gerilim istenilen seviyeye ulaştığında şarjın kesilmesini veya zayıf akım akıtmak için nasıl bir devre yapabiliriz? Kusura bakmayın lütfen çok soru soruyorum ama..

Klasik trünsistör kılıflarının hepsi vr içen de geçerlidir. Akım değerine göre seçilir. An yaygın kullanılan TO-220 tipidir.

Sağlıklı regülasyon için anma voltajının en az 3.5v üzeri giriş voltajı gerekir. Geriş ile çıkış arasındaki v farkı büyükse ve/veya anma akımına yakın çalışacaksa soğutma şarttır.

Genelde GND olarak bağlanan uç aslında Vref ucudur. Yani çıkış gerilimi = anma gerilimi +Vref olur. LM317 ile ayarlı güç kaynağı devresi gibi düşünün

Ekli dosyayı görüntüle 45001Ekli dosyayı görüntüle 45002
Benim düşüncemde gerilimin veya akımın ayarlanabilir olmasına gerek yok. Yani ADJ ucuna potans bağlamayacağım doğrudan GND hattına bağlayacağım. Zaten yaptığım güç kaynağı 5 amper çıkışlı olursa LM338K (Metal Kılıflı) Regülatör kullanmayı düşünüyorum. Teşekkürler cevabınız için

Ekli dosyalar

• dfh.PNG
    dfh.PNG
    41.6 KB · Görüntüleme: 17
Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle çok teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız. Yani sabitlenmiş 12V 5A güç kaynağı ile akü şarj etmek sakıncalı öyle mi oluyor?
12V 5A güç kaynağı ile aküyü tam anlamıyla şarj edemezsin :D
Akü gerilimi şarj esnasında 14.4V veya 15V bile olabilir. Bu değerler her akü için farklılık gösterebilir.
14.4V gerilime sahip bir yüke 12V gerilim uygulayarak akım akıtamazsın.Yani akü daha %50 şarj olmuş iken artık üzerinden akım akmayacaktır.
DOĞRU UYGULAMA:
16V veya 18V AC çıkışlı uygun güçte bir transformatör temin edilir.
AC çıkışı köprü diyot ile doğrultularak bir kondansatörle desteklenir. 4700uF uygun bir değer olacaktır.
Bu durumda elimizde 24V peak değerli bir gerilimimiz olacaktır. Bu gerilim yüklendiği anda yine ortalama trafo çıkış gerilimine yaklaşacaktır. Yani yaklaşık 18V civarı olacaktır.
Gelelim sabit akım olayına...
Bahsi geçen LM338K bu iş için ideal bir üründür. Entegrenin referans gerilimi doğrultusunda hesaplanacak bir seri direnç ile uygun sabit akım elde edilecektir. Yani akümüz boş ta olsa dolu da olsa sabit akım sağlanacaktır.
Linkten 5A için LM338K değerleri alınabilir. SAYFA 20. Şekil 37
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm338.pdf
Regülatörün korunması amacıyla çıkışına kuvvetli bir diyot ile ters gerilim koruması gereklidir. Bu diyodun en azından 10A akım kapasiteli olması önerilir.
Her diyodun da bir iletim gerilim eşiği olduğu için üzerinde bir miktar gerilim düşümü olacaktır. Güncel diyotların iletim gerilimi 0.7V civarı olduğu için yukardaki hesaplara bu gerilim de dahil edilmelidir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri