Voltaj Regülatörleri Hakkında Bir Soru.

malisecgin

Üye
arkadaşlar LM 7812, LM7912, LM 7809 gibi regülatörlerin isimleri yazılırken yanında "C, CV, CK, CT" gibi ibareler oluyor. Örneğin "LM 7812 C, LM 7812 CV, LM 7812 CT" gibi bu LM7xxx'in sonuna gelen bu "C, CV, CT" nin anlamları nelerdir? biraz araştırma yaptım ama hiç bir şey bulamadaım. bu malzemeleri kullanmaktayım ve geçtiğimiz günlerde uyguladığım bir devrede kullandığım "LM 7812 CV" serisi malzemeler sorun çıkardı. Bu devreyi benden önce kurmakta olan ustaya durumdan bahsettim ve o da bu sorunla karşılaştığını söyledi ve sorunu "LM 7812 CT" serisi kullanarak çözdüğünü söyledi. bu devreye uyguladığım "LM 7812 CT" ler sistemimde sorun çıkartmadı (yanmadı). bu konuda bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirlerse çok memnun olurum.

saygılarımla...

Markasına göre datasheetine bakarsanız bu uzantıların ne anlama geldiğini görebilirsiniz.

Örneğin:

7812CT: Vout toleransı +- %4, çalışma sıcaklık aralığı 0-125 derece
7812IT : Vout toleransı +- %4, çalışma sıcaklık aralığı -40-125 derece

7812 basit bir regülatör gibi görünse de, kullanımda dikkat edilmesi gereken pek çok ayrıntı vardır ve bunları ancak datasheetinde bulabilirsiniz.
"CV kullandım patladı, CT kullanınca patlamıyor" şeklindeki yaklaşım çok amatörce olup kesinlikle sağlıklı değildir.
"CV" uzantılı olanın neden patladığını araştırılıp tespit edilmezse "CT" de patladığında apışıp kalınabilir.
Selamlar.

cv olarak kullandıgınız sahte olabilir ct olan orjinal veya kaliteli sahtedir

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular

Geri