Voltaj regülatörü

Buyak

Üye
Öncelikle merhabalar.
Arkadaşlar bende cata 12v 5 amper lik bir Şerit led trafosu var. Ben bunun çıkışına voltaj yükseltmek için bir voltaj regülatörü bağlayıp voltajı yükseltmek istiyorum. Regülatörün ismi ise LTC1871 ayarlanabilir güç regülatörü 3.5-30v 10A.
1-24v 3amperlik bir cihazı bunlar ile çalıştırabilir miyim.
2-voltaj regülatörü voltajı yükseltirken fazla akım çekerim çekerse kaç amper çeker.
3-Bundan ayarlı güç kaynağı yapabilirmiyim.
Şimdiden teşekkür ederim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Genç kardeşim şöyle düşün. Elindeki trafo/adaptör 12V5A ise bu P(güç)=I(akım) x V (volt) güç formülüne göre en fazla 12x5=60 watt eder. Sen bunu lazım olan 24V 3A lık bir güç için evirirsen/yükseltirsen güç formülünden 24x3=72 watt eder. Yani senin cihazı çalıştıracak gücü sağlayamaz. Ayrıca bu çevrimlerdeki kayıpları hesaba katınca verebileceği güç çok daha düşük olacaktır. Çevirim/yükseltme öncesi 60 watt yükseltme sonrası 50 watt'a düşebilir!
Ayrıca bu tür trafo/adaptörleri de sınır değerlerde kullanmak mantıklı değildir. 5A maksimum güç yazan yere 12V 4A cihaz bağlamak daha mantıklı, çünkü ısınma ve kısa sürede arıza çıkarma olasılığını azaltmış olursun.

1-24v 3amperlik bir cihazı bunlar ile çalıştırabilir miyim.
Bu elindeki cihaz LTC1871 ayarlanabilir voltaj regülatörüdür. Sadece voltaj üzerinde oynama yapabilirsin 10 ampere kadar akımı verir.
Yani sen 24 volta ayarladığında 24 volt 5 amper olarak çıktı alırsın.

2-voltaj regülatörü voltajı yükseltirken fazla akım çekerim çekerse kaç amper çeker.

sabit 5 akım çeker.

3-Bundan ayarlı güç kaynağı yapabilirmiyim.
üzerinde yer alan ayarlama başlığıyla istediğin voltaja ayarlayıp kullanabilirsin.

Enerjinin korunumu kanununa göre girenle çıkan (kayıpları düşünmesek) aynı olmalı. Yoksa yoktan enerji ortaya çıkarmak olur. Ben o zaman 12V 5A adaptör/trafo alayım sonra istediğim voltta yine 5A kullanayım, keşke öyle olsa! Önceki güç ile çevrim sonu güç en fazla (!) eşit olur.

Enerjinin korunumu kanununa göre girenle çıkan (kayıpları düşünmesek) aynı olmalı. Yoksa yoktan enerji ortaya çıkarmak olur. Ben o zaman 12V 5A adaptör/trafo alayım sonra istediğim voltta yine 5A kullanayım, keşke öyle olsa! Önceki güç ile çevrim sonu güç en fazla (!) eşit olur.
Biraz müsade deneyip hemen geliyorum :)

Evet şimdi bu arkadaşın elindeki devre 10 amperlik girişe kadar sorunsuz çalışıyor.
12 volt 5 amperlik bir güç bağlandığında voltaj 30 volta kadar yükseltilebiliyor.
Ancak 5 amperlik giriş değeri çıkışta düşük amper olarak çıkış veriyor.
Burada 24 volt 3 amperlik cihazı çalıştırabilir demek oluyor.

Benim kullandığım voltaj düşürücü.
3 amperlik olanını kullanıyorum.

Yukarıda yazdığım gibi kayıpları saymazsak, çıkan güç, çıkan güçten büyük olamaz. Dolaysıyla 24v ya yükseltilmesi ile akım en fazla (60w/24v) 2,5A olabilir.

Yukarıda yazdığım gibi kayıpları saymazsak, çıkan güç, çıkan güçten büyük olamaz. Dolaysıyla 24v ya yükseltilmesi ile akım en fazla (60w/24v) 2,5A olabilir.
peki hocam bu arkadaşın çalıştıracağı cihaz 24 volt 5 amper = 120 watt
bu arkadaşımız 12 volt 10 amperlik bir cihaz bağlasaydı çalışırmıydı acaba?

peki hocam bu arkadaşın çalıştıracağı cihaz 24 volt 5 amper = 120 watt
bu arkadaşımız 12 volt 10 amperlik bir cihaz bağlasaydı çalışırmıydı acaba?
Çalışmazdı, en azından düzgün çalışmazdı. Çünkü adaptör 60 watt güçte.

Çalışmazdı, en azından düzgün çalışmazdı. Çünkü adaptör 60 watt güçte.
Adaptör gücünü 20 amper yaptık diyelim.
voltuda 24 oldu diyelim. (güç kaynağı smps değil bu arada. onu belirteyim.)
arkadaş bu 24 volt 20 amper güç kaynağını 24 volt 5 amper ile çalışan cihaza bağlarsa çalışır değilmi?
Nasıl olsa amper ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. :)

Genç kardeşim şöyle düşün. Elindeki trafo/adaptör 12V5A ise bu P(güç)=I(akım) x V (volt) güç formülüne göre en fazla 12x5=60 watt eder. Sen bunu lazım olan 24V 3A lık bir güç için evirirsen/yükseltirsen güç formülünden 24x3=72 watt eder. Yani senin cihazı çalıştıracak gücü sağlayamaz. Ayrıca bu çevrimlerdeki kayıpları hesaba katınca verebileceği güç çok daha düşük olacaktır. Çevirim/yükseltme öncesi 60 watt yükseltme sonrası 50 watt'a düşebilir!
Ayrıca bu tür trafo/adaptörleri de sınır değerlerde kullanmak mantıklı değildir. 5A maksimum güç yazan yere 12V 4A cihaz bağlamak daha mantıklı, çünkü ısınma ve kısa sürede arıza çıkarma olasılığını azaltmış olursun.
Burada ne güzel formüllerle olayı anlatmışsınız.
Bizim tartıştığımız dron meselesinde tam tersini savunuyorsunuz.
Benim anlattığım şeyi burada kabul ediyorsunuz.
Ama iş akü konusuna geldi mi tam tersini söylüyorsunuz.

Adaptör gücünü 20 amper yaptık diyelim.
voltuda 24 oldu diyelim. (güç kaynağı smps değil bu arada. onu belirteyim.)
arkadaş bu 24 volt 20 amper güç kaynağını 24 volt 5 amper ile çalışan cihaza bağlarsa çalışır değilmi?
Nasıl olsa amper ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. :)

Burada ne güzel formüllerle olayı anlatmışsınız.
Bizim tartıştığımız dron meselesinde tam tersini savunuyorsunuz.
Benim anlattığım şeyi burada kabul ediyorsunuz.
Ama iş akü konusuna geldi mi tam tersini söylüyorsunuz.
Aksini idia etmiyorum, demek istediğim o değil. Arabadaki durum farklı. Watt/güç çok bir şey ifade etmiyor, çalışma süresini uzatır dedim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri