Visual Studio 2008 (Visual Basic) ile Role Çektirerek Uzaktan Kumandalı Araba

Merhaba
VB.Net 2008 express edition ile program yazarken Form1_Load evantına aşağıdaki kodu yazarsanız programınız com portu otomatik olarak bulur Combo box'a yazar.

Kod:
Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
        ComboBox1.Items.Clear()
        Dim port As String
        Try
            For Each port In System.IO.Ports.SerialPort.GetPortNames()
                ComboBox1.Items.Add(port)
            Next
        Catch ex As System.Exception
        End Try
        ComboBox1.SelectedIndex = 0
    End Sub

Merhaba
VB.Net 2008 express edition ile program yazarken Form1_Load evantına aşağıdaki kodu yazarsanız programınız com portu otomatik olarak bulur Combo box'a yazar.

Kod:
Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
        ComboBox1.Items.Clear()
        Dim port As String
        Try
            For Each port In System.IO.Ports.SerialPort.GetPortNames()
                ComboBox1.Items.Add(port)
            Next
        Catch ex As System.Exception
        End Try
        ComboBox1.SelectedIndex = 0
    End Sub

herşey güzel hoşta sanırım pic teki programı bilmeden vb de program yazılmaz.Çünkü ne göndereceğimi bilmiyorum.Yani seri port a ne yazdırmam lazım onu bilmem için pic in içindeki bilmem lazım. Örn:
SerialPort1.WriteLine(2) yazdığımda pic e giden şey nedir? Araştırmalarıma göre 32 gidiyo olması lazım.
Ayrıca USB-RS232 çevirici kullandığımda birşey fark edermi bilmiyorum ama usb ayıtı tanınmadı falan diyo.Bu sorun teşkil eder mi?

Merhaba
Çeviricinin sorun olmaması lazım.Yazdığınız gibi PIC'teki yazılımı bilmek lazım.Daha önemlisi isis şeması olsa programı çözmek daha kolay olur.

'DATA YOLLAMA RUTiNi

SerialPort1.PortName = ComboBox1.Text
SerialPort1.Open()
Dim yaz2 As String = "2"
SerialPort1.Write(yaz2)
SerialPort1.Close() Böyle yazılmış bir kod PIC'e Hex'32' yollar yani 00110010 gider

Merhaba
Çeviricinin sorun olmaması lazım.Yazdığınız gibi PIC'teki yazılımı bilmek lazım.Daha önemlisi isis şeması olsa programı çözmek daha kolay olur.

'DATA YOLLAMA RUTiNi

SerialPort1.PortName = ComboBox1.Text
SerialPort1.Open()
Dim yaz2 As String = "2"
SerialPort1.Write(yaz2)
SerialPort1.Close() Böyle yazılmış bir kod PIC'e Hex'32' yollar yani 00110010 gider

isis şeması yok ama kağıt üzerindeki çizimi var devrenin. PIC 'in içindeki programı da en kısa zamanda isteyeceğim. İlginiz için çok teşekkürler.

İşe yararmı bilmem ama devrenin kağıt üzerindeki şeması...

Ekli dosyalar

• fn2zz.jpg
    fn2zz.jpg
    393.9 KB · Görüntüleme: 1
  • fn30r.jpg
    fn30r.jpg
    390.3 KB · Görüntüleme: 1
  • fn330.jpg
    fn330.jpg
    399.1 KB · Görüntüleme: 1
Merhaba
Maalesef bu verdiğiniz bilgiler ile sonuca varamıyacağım.Verdiğim bilgiler ışığında sizin biraz daha çalışmanız gerekecek.

Merhaba
1-Verdiğiniz programın tamamını göremedim.(yani PIC'e gelen hangi hex bilgisi ile aktif olacak bu arada ben asm biliyorum)
2-PIC kristal frekansı nedir?
3-Avatarımda her ne kadar Profesyonel yazıyor ise de amatörüm.Elle kaba taslak çizilmiş şemayı anlayacak bilgim yok.
Bu bakımdan siz en iyisi benim size demo olarak verdiğim çalışmayı breborda kurun sistemin nasıl çalıştığını anlayın anlarsanız problemi benden daha kolay çözeceksiniz.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri