Visual Studio 2008 (Visual Basic) ile Role Çektirerek Uzaktan Kumandalı Araba

Aerrow

Üye
Devreden de anlaşılacağı gibi Role çektirerek uzaktan kumandalı arabayı PC den kontrol etmek istiyorum. Rolelerin hemen önünde bulunan klemenslerden uzaktan kumandaya kablo atacağım böylece role çekince araba da çalışmış olacak. Rolelerin her biri sağ sol yukarı aşağı fonksiyonu taşıyor. PIC programlıdır. Sadece bana lazım olan klavyeden herhangi bir tuşa "basılı tuttuğumda" devreye sinyal gönderip o sinyale göre sağ sol ya da yukarı aşağı fonksiyonun çalışmasını sağlamak. Öğrneğin; 1 gönderdiğimde 1. role çeksin 2 gönderdiğimde 2. role çeksin. Devre resimde gözüktüğü gibi hazırdır. Bazı kaynaklar buldum veri göndermeyle ilgili ama yanlış bir şey yaptığımda devreye bir şey olmasından korkuyorum.

Yardımlarınız çin şimdiden teşekkürler...

Merhaba
Bu tür çalışmalarda daima eksik şeyler kalır,mesela PIC programlıdır diyorsunuz ama programı yok.Programı bilinmeyen bir PIC'i nasıl kontrol edeceğiz?

Merhaba
Bu tür çalışmalarda daima eksik şeyler kalır,mesela PIC programlıdır diyorsunuz ama programı yok.Programı bilinmeyen bir PIC'i nasıl kontrol edeceğiz?

Anladığım kadarıyla PIC in program kodlarını soruyorsunuz.O kodlara ulaşabilirim.Ulaştığımda yardımcı olursanız sevinirim.

Uygulamayı denedim sadece COM3 te hata vermedi ama COM3 ten roleleri çekemedim.Yani kısacası çalıştıramadım.

Merhaba
Çünkü,PIC'in içindeki program benim yazdığım program ile uyuşmuyor.Hatta benim size verdiğim hex dosyası da çalıştırmayabilir.Hep yazarım seri iletişim LEGO gibidir,tüm taşların doğru olarak yerine oturması lazımdır.Verdiğim dosyayı breboard üstüne kurun sıfırdan montaj yapın kesin sonuç alacaksınız.Kolay gelsin.

Merhaba
Aslında sizin isteğiniz o kadar da zor bir iş değil fakat,konuyu biraz daha açayım.Siz işe,sondan başa doğru gidiyorsunuz.Bitmiş ürünün PIC tarafındaki yazılımı da bilmeden PC'den kontrol etmek istiyosunuz.Burada kritik bilgi,bitmiş ürünün montaj şeklidir.Hangi pın IN hangi pın OUT,kristal frekansı ve de en önemlisi hangi PIC kullanılmıştır bunları bilmeden yol almak mümkün değildir.Ürünün açık şemasını verebilirseniz bağlanış şekline göre __CONFIG ayarları TRIS ayarlarını göz önüne almak kaydı ile yeniden bir program yazılır bu programa göre de PC tarafına bir program yazılır ve röleler kontrol edilir.Hatta ürünün içindeki programın hex dosyası da işe yaramaz açık asm veya diğer dillerde yazılmış program olması lazım ki PC tarafındaki yazılım ona göre ayarlansın.

Merhaba
Aslında sizin isteğiniz o kadar da zor bir iş değil fakat,konuyu biraz daha açayım.Siz işe,sondan başa doğru gidiyorsunuz.Bitmiş ürünün PIC tarafındaki yazılımı da bilmeden PC'den kontrol etmek istiyosunuz.Burada kritik bilgi,bitmiş ürünün montaj şeklidir.Hangi pın IN hangi pın OUT,kristal frekansı ve de en önemlisi hangi PIC kullanılmıştır bunları bilmeden yol almak mümkün değildir.Ürünün açık şemasını verebilirseniz bağlanış şekline göre __CONFIG ayarları TRIS ayarlarını göz önüne almak kaydı ile yeniden bir program yazılır bu programa göre de PC tarafına bir program yazılır ve röleler kontrol edilir.Hatta ürünün içindeki programın hex dosyası da işe yaramaz açık asm veya diğer dillerde yazılmış program olması lazım ki PC tarafındaki yazılım ona göre ayarlansın.

Ne demek istediğinizi şimdi daha iyi anladım. PIC olarak pic16f628a kullandım. PIC programına da en kısa sürede ulaşıp size ulaştıracağım. Eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız yanınıza da gelebilirim daha detaylı öğrenebilmek için tabi sizin içinde mahsuru olmazsa.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri