visual basic-seri port-pic ??

saliiss

Üye
merhabalar,
elimde bir devre var, pic programını ccs c ile yazdım. hyperterminal üzerinden haberleştirebiliyorum ama visual basic olayını bir türlü beceremedim.
lcd kontrolü yapmaya çalışıyorum ama bir türlü olmuyor.bilgisi olan varsa ve yardım edebilirse çok mutlu olacagım. burda tıkandım çünkü, hiçbir türlü ilerleyemiyorum. yeterli derecede kaynak da bulamadım. bilen birisine ihtiyacım var.
yardımlar için şimdiden teşekkür.!

köprünün altından çok sular akmıştır ama hala ilgileniyorsan veya ilgilenen varsa yardımcı olabilirim ben yeni uğraşmaya başladımve çözdüm çok şükür visual basic ile 3 bilemedin 5 satırlık bi kod la işi halledebilirsin visul basic ten veri göndermek için bi text taşıyorsun önce forma sonra textin prosedürüne aynen şunları yazıyorsun
mscomm1.output=text1.text
sonra başka bişşi yapmana gerk kalmadan texte yazdığın aynen lcd de görünüyor benimde böle bi projem var ve şu an halen oynamakta(çalıştırmaktayım)
veri alacaksan eger yine ikinci bi text taşıyoruz forma ve
text2.text=mscomm1.input
yazmamız yeterli oluyor
tabiki pic devreisnde bi problem olmadığını protokolün doğru yapıldığına ve visual biasic te seriport component inin ayarlarının doğru yapıldığını kabul ediyoruz
dediğim gibi ilgilenen varsa ayrıntılara devam edebilriz

bn de benzer bir şey yapmaya çalışıyorum.hatta şu bahsettiğin 3 5 satırlık kodları falan da yazdım ama bi türlü istediğim olmuyor.yazdıgımı lcd de göremedim henüz.ve bunu kısa bir süre içinde yapmam gerekiyor.yoksa kalcak ders:)
ilgileniyorum yani yardımcı olabilirim demişsin ya:)
ayrıntılarla devam edebilirz:)
pic kodunu ccsde yazdım. klavyeden aldıgım karaktere göre yazdıgım yazıyı saga ya da sola kaydırıyorum..
hyperterminalde denedim devre çalışıyor ama buna bir de visual basic arayüzü yapmak lazım tabi.. dediğin gibi yardımcı olabilirsen eğer duacın olurum:)

ya abiler
seri porttan bilgi almaya calısıyorm visual basicle ama "invalid procedure call or argument" hatasıbdan kurtulamıyorum.esasen bu daha once calısıyordu ne oldu anlamıyorum
kod zaten belli
MSComm1.Settings = "9600,N,8,1"
'rs232 ile ilgili ayarlar
MSComm1.PortOpen = True
'port açiliyor

deger = Asc(MSComm1.Input)

'pic'ten okunan 8 bitin ascii karsiligi aliniyor
Text1.Text = deger
'okunan bilgi text penceresinde görünüyor
MSComm1.PortOpen = False
'port kapatiliyor

acaba donanımdamı var bi hata mesela max232 nin cinsinden falanmı

pic tarafında göndermişolduğunuzz baud değeri ile visual basic tarafında ayarlamış olduğunuz baud değerinin aynı olmasıgerek...2ncisi baud hızını 9600 değilde daha düşük değerlerde deneyin.eğer hyper terminalden okuyorsanız visual basic ile okumak da aynı iş.. haberleşme ayarlarınız kontrol edin bence..sorun çözülecektir.yine olmassa visual basic ile voltmetre yapmıştım bi ara .. pic ile analog değeri okuyup pc yi voltmetre gibi kullanmıştım.bu projeyi harddiskimde bulabilirsem yayınlarım burada

Arkadaşlar bayağı bir zaman eskiden uğraştığım bu seri port kontrol devrelerini epeyce çözüp bişeyler yapmıştım pic program kısmını proton basic ile yapmış visual basic ile de bu seri port kontrol kısmını yazmıştım.

Visual basic kısmında seri portu kontrol etmek için en önemli aracımız mscomm.ocx dosyasıdır.

Neyse lafı fazla uzatmadan ben size direk dökümanı vereyim örnek devre şeması örnek bilgisayar yazılımı kodları pic program kodları vs bulunmakta eğer anlamayan arkadaşlarımız olurlarsa elimizden geldiği kadar diğer arkadaşlarla birlikte burda paylaşım yapmaya hazırım.

Ekli dosyalar

• en_basit_hali_ile_seri_port.rar
    106.4 KB · Görüntüleme: 1,492
sitede yeniyim biraz gec olacak ama orda belkide sen yanlsi yazdin ama onu duzeltmek isterim belki de sorun ordan olabilir.
text1.text=""&deger
olmalidir.diger turlu textte deger goremezsin

ben de visual basic ile seri haberleşme yapmak istiyordum. dc motoru sürmeye çalışıyorum. proteusta devreyi çizdim ve ccs te de kodları yazdım. visual basicdan 1-0 bilgisini nasıl gönderebilirim. daha doğrusu ben kodları yazarken R ye basarsam sağa, L ye basarsam sola dönmesini ,D ye basarsam da durmasını istiyorum . bu karekterleri visual basic den nasıl gönderirim...

Merhaba arkadaşlar. Bende seri port üzerinden PLC'nin hafıza bitlerini kontrol etmek istiyorum. Meselabir butona bastığım zaman textbox içinde yazan değeri diğer bir cihazdaki aderse atmak istiyorum. YArdımcı olsursanız sevinirim. bunun için visual basic kullanıyorum

ben de visual basic ile seri haberleşme yapmak istiyordum. dc motoru sürmeye çalışıyorum. proteusta devreyi çizdim ve ccs te de kodları yazdım. visual basicdan 1-0 bilgisini nasıl gönderebilirim. daha doğrusu ben kodları yazarken R ye basarsam sağa, L ye basarsam sola dönmesini ,D ye basarsam da durmasını istiyorum . bu karekterleri visual basic den nasıl gönderirim...

Bu işlemi yapabilmen için visual basic ile pic devrenin aynı baud rate değeri ile haberleşmesi lazım.Bunu sağladıktan sonra visual basic te keypress fonksiyonu ile "R" "L" ve istediğin diğer harfleri algılatırsın.algılanan harfe göre RS232'den pice istediğin değeri gönderebilirsin burada önemli olan pic bu komutları anlayabilecekmi? Bunu yapmak Pic basic ile sıkıntı olmaz fakat sen ccs ile yazıyorsun eğer pic basic ile yazabilirim dersen yardımcı olurum.Visual basic kullandığına göre pic basici de kullanabilirsin sıkıntı olmaz sanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,380
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri