Vinç Kumanda Panosu

eğer frensiz kullanacaksan şağıda birinin gözetleme yapması gerekiyo altından kimsenin geçmemesi için

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sevgili arkadaşım,ben gemilerde çalışan biri olarak şöyle aktarmak istiyorum senin vinç dediğin sistem bir motor üzerinden mekanizması gerçekleşir.fakat burda ayırt edilmesi gereken gerçek şu motora yön veren çoklu kontak biloğundan oluşmuş bir kol sistemi.sistemizi yıldız üçgen devresi olarak kuruyoruz ilk öncelikle.daha sonra iki tane çok lu kontaklı kol yardımıyla işlemimizi gerçekleştriyoruz.mesela rst fazlarının yeri değiştiğinde motor ters yönde döner işte biz bu işlemi kol sayesinde yapıyoruz kolu yukarı ittimi mayra aşağı ittimi vira oluyor,yani kol üzerindeki kontaklar üzerinden aşağı yukarı sağa sola işlemi gerçekleşiyor

arkadaşlara katılıyorum. neolursa olsun paraya kıyın fren balatalarını alın. balatasız çalıştırmayın.Acı sonuçlar dogura bilir. sonra sizi kimse kurtaramaz.kolaygelsin...

yorum yapan butun arkadaşlarıma katılıyorum önce güvenlık ve helebu vinç ise fren bobini şart ve ben dc 24 veya 220 dc öneririm panoya gelince malzeme listesi ;
1 adet 3x40A A.O.S. (ana giriş için) 1 adet 1x6A (kumanda için) 7 adet 3 tf 42 kontaktör (1. kontaktor kumanda olacak diger 6 kontaktor 3 grup motorun olacak) 3 adet motor koruma şalteri(herbiri 1 motorun girişi olacak) 1 adet mk.01 (motor koruma rölesi kumanda kontaktorünün fazını besleyecek) 1 adet 380/24 300 watt trafo( tabi bu fren için ve 24 kullanılırsa )3adet ac yi dc ye çavirecek diyot.
ve yol vermek için 1 acil stoplu kitlemeli ve 6 hareket saglayan vinç kumanda butonuna ihtiyacın olacak.tabiki vinç üzerinde bulunacak olan siviçleri unutmayalım
arkadaşım sana baglantıyıda tarif etmek ısterdım ama bana göre uygun olan işi ustasına yaptırman hem boylelikle meslektaşlarımıza iş sanada yeni kişileri tanıma fırsatı olmuş olur
çalışmalarınızda size kolaylıklar diliyorum saygılarımla

arkadaşlar merhaba çift hızlı bir motoru ileri geri olarak çalıştırıcam ve çift hızlı butonla kumanda edicem buralarda sorun yok ama hızlıdan elimi çektiğimde 1-2 sn kadar yavaş devirde çalışmasını istiyorlar elimi butondan hızlı çekersem hemen stop ediyor ama yavaş çekersem o zaman istediğim oluyor başka ne yapabilirim fikir verebilecek varmıdır

bvs vinç ahmet hala ihtiyacın varsa bu konuda yardıma irtibata gecelim yardım ve destek veririm

rkadaşım ben vinç fbrikasında çalışıyorum. sana tavsiyem herkesin de dediği gibi vincini frensiz kullanma. proje işine de gelince. seninle. bana motor bilgilerini ver. tek hızlı ya da çift hızlı. termistör bağlatısı var mı? bu tür şeylerden sonra toplamda 10 adet kontaktör ve 3 adet röle, 1 adet sigorta 1 adet faz koruma rölesi ile devreyi oluşturabilirsin. tabi bir de kumanda gerilimi için trafo olması gerek. bende yeterince proje mevcut gerekli yardımı sağlarım. ama sana bir elektrikçinin yardımı şart. yine de kolay gelsin.

zama rölesi kullan eli çetiyinde kaç saniyede istiyorsan o durdursun.

arkadaşım sen portal vinçlerden bahsediyorsun sanırım. hazır bir proje üzerinden yardım alabilirsin. sonuçta vinç kumandası dediğinde kontak. iki devir istersen yıldız üçgen bağlarsın

motor şemaları internette bol miktarda var. sana tavsiyem sakın ama sakın frensiz kullanma çok büyük kazalara yol açar. aynı zamanda mühendisler odası denetlemelerinde zaten sana eksik olarak yazacaktır. bilgin olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri