VFD marka karmaşası

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Kendi router'ımdaki 4kw sürücüyü tornada kullanacağım için onun yerine 2.2kw sürücü alacağım. Aklımda Delta vardı fakat araştırma yaparken bir de Siemens marka sürücüleri gördüm. Fiyatları aşağı yukarı aynı.

https://www.otomasyoncu.net/22-Kw-V20-Siemens-Inverter,PR-1510.html

https://www.otomasyoncu.net/22-KW-VDF-EL-AC-Surucu-Inverter,PR-134.html

Delta epeyce yaygın diye biliyorum. Peki Siemens kullanan var mı? Hangisini tavsiye edersiniz?

siemens de devri ayarı sanırım tuşlarla.. tabiki gördüğüm kadarıyla
belkide dışarıdan potansiyometre ile kontrol imkanı vardır.

ama delta kullanıyorum ben hiç sorun yaşamadım.
önceki sürücüm de deltaydı

Peki sürücüyü kontrol kartına da bağladın mı? Yani Mach3'ten de kontrol etmek için.

Peki sürücüyü kontrol kartına da bağladın mı? Yani Mach3'ten de kontrol etmek için.
onu yapmadım
aç kapa olayını yaptım ama benim lpt kartındaki röle bozulduğu için iptal ettim
fakat sanırım devir kontrolü için lpt den gelen sinyali 0-10v a çeviren bir modül lazım onunla olabilir
aliexpress de vardı galiba

şimdi siemens in pdf ine baktım ekstradan harici operatör paneli varmış potlu
kutu içeriğinden çıkar mı sormak lazım
olmaya da bilir.

Evet, ben de şimdi gördüm.

Şu güzelmiş.

196993_LB_00_FB.EPS_1000[1].jpg

Neyse ben Delta alayım en iyisi.
Atakan Delta'nın kontrol paneli sökülebiliyor mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
sökülmüyor
ama input kısmına pot bağlayabiliyorsun.
ayarlardan ayarını yapınca bağladığın pottan kontrol edebilirsin.
display sanırım kutuda kalıyor.

ama deltanın o modeli filtreli modeli bence tercih edeceksen deltayı edebilirsin.

delta al prametre yazmak cok kolay Siemens cok uyrastırıyor

Benim bu delta, 3 defa IGBT si yandı biliyorsunuz. Yine yanma ihtimali de var. Çünkü 2kw motora 2.2kw sürücü kullanınca bunun içerisinde elemanların, işlemcilerin cycle değer yetişemiyormuş. Takılma durumunda amperi ölçüp fazla akımı tespit edip, OL yani OVER LOAD olana kadar IGBT yanıyor. Hatta önce bendeki OL'ye düştü. Ohh bu sefer kapadı derken aç kapa yapınca aslında yine yaktığını vs OC'ye geçtiğini gördüm.(Hepsinde sorgusuz sualsiz garanti de tamiri yapıldı) ama cnc ile matkap uçu ile delik delemiyorum. Çünkü delik delmede uzunsa delik takılabiliyor. Haliyle OL vermesi gerekirken OC verip arızalanıyor.

Satıcılar derki bu sürücü daha çok fanlar için. Öyle spindle için filan değil. Spindle için daha üst bir model olan 4kw bir şey almanı tavsiye ederiz.

Deltayı karta bağlamak zor değil. Role aç kapa vs bağlanır. Hız kontrolü 0-10V arası giriş yapman gerekiyor. Yani mach3'den gelen PWM motor hızı sinyalini ufak bir modülle çevirip bu 0-10V hız kontrol yerine girmen gerekiyor. Modbus dersen mach3 dolayısıyla uğraştırır. Pek bilgi yok ortalıkta.

Benim bu delta, 3 defa IGBT si yandı biliyorsunuz. Yine yanma ihtimali de var. Çünkü 2kw motora 2.2kw sürücü kullanınca bunun içerisinde elemanların, işlemcilerin cycle değer yetişemiyormuş. Takılma durumunda amperi ölçüp fazla akımı tespit edip, OL yani OVER LOAD olana kadar IGBT yanıyor. Hatta önce bendeki OL'ye düştü. Ohh bu sefer kapadı derken aç kapa yapınca aslında yine yaktığını vs OC'ye geçtiğini gördüm.(Hepsinde sorgusuz sualsiz garanti de tamiri yapıldı) ama cnc ile matkap uçu ile delik delemiyorum. Çünkü delik delmede uzunsa delik takılabiliyor. Haliyle OL vermesi gerekirken OC verip arızalanıyor.

Satıcılar derki bu sürücü daha çok fanlar için. Öyle spindle için filan değil. Spindle için daha üst bir model olan 4kw bir şey almanı tavsiye ederiz.

Deltayı karta bağlamak zor değil. Role aç kapa vs bağlanır. Hız kontrolü 0-10V arası giriş yapman gerekiyor. Yani mach3'den gelen PWM motor hızı sinyalini ufak bir modülle çevirip bu 0-10V hız kontrol yerine girmen gerekiyor. Modbus dersen mach3 dolayısıyla uğraştırır. Pek bilgi yok ortalıkta.
İlk mesajdaki Siemenste de bu sorun oluşur mu acaba? Genel olarak 2.2kw spindle için 2.2kw'tan daha yüksek bir inverter mı kullanmak gerekir?
Eski konuları da hatmederek parça listesi çıkarmaya çalışıyorum, ilk cnc router projem olacak o yüzden böyle cahilce soruyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri