Vestel ZETA 55 ekran açılma sorunu

Merhaba, benzer (hatta aynı) arıza için bu başlığı görmeden bir başlık açmıştım. Sağolsun orada Sayın Murtiow yardımcı olmaya çalıştı.

Bahsedilen 2 adet 47uF 250volt kondansatörleri değiştim, düzelme olmadı. Burada bahsedilen BU2508 kodlu transistörü söktüm, denildiği gibi Stand By ışığı yeşil yanıyor. Eskisi gibi hemen kırmızıya dönmüyor, orta ayağın bağlandı bölümde Led kırmızı iken 12 volt, yeşil iken 160 volt var.

150 Volt olduğunu belirten sarı bir etiket var bu kısımda, TR ölçmeye çalıştım hiç bir değer alamadım. Ben de nasılsa 5 TL lik bir parça diye yenisi ile değiştirdim. Fakat sorun hala çözülmedi, ama bir değişiklik gösterdi. Artık fare sesine benzer bir ciyaklama geliyor.

Kesik kesik fasılalı biçimde "ciuv" diye bir ses. Ana kartı söküp tüpten ayırdım daha iyi kontrol etmek için, yeni resimler de çektim.

Yardımcı olabilecek olan varsa memnun olurum, TV'nin bir değeri yok. Gözümde çöp ama çalıştırırsam mutlu olacağım :)

Yoksa işimi görecek aynı boyutlarda bir TV 2. el olarak 70 - 80 TL.

Son not, L801 ya da Q803 kodlu kondansatöre benzeyen bir barçadan şüphelenip söktüm. Deforme olmuş gibi bir tipi vardı, fotoğrafı var. Ya gerçekten deforme oldu ya da kond. benzer farklı bir eleman bu. Etrafında 3-4 tur tel sarılı çünkü.

Şase numarasının 11AK37 olduğunu yazdı Sayın Murtiow, başka hangi elemanları kontrol etmeliyim?

Teşekkürler

BLP3bG.jpg

Z9kmzz.jpg

oO3oNq.jpg

VramzR.jpg

Tekrar merhaba, bu forumda ve aynı arıza için yazılan bütün bulduğum kaynaklardaki her şeyi yaptım.

EHT bölgesindeki tüm elektrolit ve polyester konds. değiştim, TR değiştim. TR önündeki ve arkasındaki büyük diyotları değiştim. Beslemedeki konds. değiştim, 400 volt olan da dahil.

Fakat değişen bir şey olmadı, beslemede ki cik cikleme sesi hala var ve stand by dan çıkmıyor.

Anakarttan bütün fişleri çektim, sadece şebekeden gelen 220 volt bağlıyken bile ses var, sesin videosunu çektim.

Teşekkürler

Saptırma bobini ve eht yakınlarında soğuk lehim varsa da yapar, gerçi elemanları değiştirirken sorunu farketmeden gidermiş de olabilirsin ama Horizontal TR (büyük olan) yine gidik çıkar da ölç veya yeni al takmadan önce iyice plaketi kontrol et. Son ihtimal Eht arızalı bunların fiyatı da hatırladığım 60-80 arası değmez.

Saptırma bobini ve eht yakınlarında soğuk lehim varsa da yapar, gerçi elemanları değiştirirken sorunu farketmeden gidermiş de olabilirsin ama Horizontal TR (büyük olan) yine gidik çıkar da ölç veya yeni al takmadan önce iyice plaketi kontrol et. Son ihtimal Eht arızalı bunların fiyatı da hatırladığım 60-80 arası değmez.

Teşekkürler, ama TR'yi değişmiştim. Yine mi bozulmuştur?

Maalesef, cikleme onu işaret ediyor.

Maalesef, cikleme onu işaret ediyor.

Yani yeni değişsem yine bozulacak büyük ihtimal ile, sebebi de EHT'nin arızalı olması mıdır?

Teşekkürler.

Merhaba, tekrar ben :)

Yeni taktığım TR söktüm, cikleme kesildi. Elektrik verince led kırmızı yanıp stand by bekliyor, program tuşuna basınca yeşil oluyor.

Önceden eski TR söktüğümde orta ayak kısmında 160 volt ölçmüştüm, şimdi ise 153 volt gösteriyor (anakartta 150 Volt yazısı var)

Eski TR geri taktığımda cikleme yok, ama eski arıza duruyor.

Özetle;

Yeni TR = cikleme var, LED sürekli kırmızı yanıyor. Program tuşu bir tepki göstermiyor.

Eski TR = cikleme yok, LED Standby'da kırmızı yanıyor, program tuşuna basınca anlık yeşil olup kırmızıya geri dönüyor.

Yeni tr ölçtüğümde 3 ayak da kısa devre gösteriyor, tekrar TR değiştirmeye gerek var mı? Bu benim için son deneme olur.

Senaryolar şöyle midir?

1. Eski tr bozuktu, yenisini aldım ama arızalı çıktı (zor ihtimal)

2. Eski TR bozuktu, yenisini taktım ama o da bozuldu. Devrede TR'yi bozan bir şey var

3. Devredeki kondansatörleri değiştim, fakat TR hala bozuk. TR'yi bozan elemanları da değiştirmiş olabilirim, yeni TR takarsam çalışma ihtimali var.

Tekrar teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dikkatlice okuyun derim çoğu sorunun cevabını vermiştim.

Tekrar merhaba, TR tekrar değiştim yine olmadı. Program tuşuna basıp açılmaya çalıştığında EHT'den tüpün arkasındaki karta giden siyah kalın kablo gözle görülür biçimde hareket ediyor.

EHT arızalı demek ki.

Bir şey daha sorayım, benim bu tüpü saklamamın bir anlamı olur mu? Aynı ölçüde başka bir tv alıp kullanacağım, tv nin kasasını kullanmayacağım. Tüpü ve şaseyi söküp kabin içinde kullanacağım.

Yani bu tüp başka bir şase ile çalışır mı? İleride işime yarayacaksa saklarım.

Teşekkürler.

Eyong tüp başka tvlerde işe yarayabilir Ama inat edersen tv yi yapabilirsin bence.

yüksek gerilim trafosunu değiştir... derdim ama... BU 506 D değişirse sorun biter... ARIZA:TVhiç çalışmıyor cik cik ötüyor stanbay yok 4605 ayağındaki voltaj oynuyor

TAMİR:Saptırma bobini çıkarınca stanbaya geçiyor BU 506 D yanık

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,131
Son üye
mrtblkl

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri