Vestel ZETA 55 ekran açılma sorunu

Eyong tüp başka tvlerde işe yarayabilir Ama inat edersen tv yi yapabilirsin bence.

Cevabın için teşekkür ederim, EHT hariç değiştirmediğim bir şey kalmadı arıza ile ilgili kısımlarda. EHT fiyatına işimi görecek bir tv alabiliyorum :)

yüksek gerilim trafosunu değiştir... derdim ama... BU 506 D değişirse sorun biter... ARIZA:TVhiç çalışmıyor cik cik ötüyor stanbay yok 4605 ayağındaki voltaj oynuyor

TAMİR:Saptırma bobini çıkarınca stanbaya geçiyor BU 506 D yanık
Bu isimde bir transistör yok kartta, bahsettiğiniz EHT transistörü ise bendeki numarası BU2508. İki kere değiştirdim faydası olmadı

Moderatör tarafında düzenlendi:
işyerimden dolayı 27 yıllık tv ve elektronik tamir hayatım geçti.Vestel'in çok modelini tamir yaptım.tecrübe ettim.Yapmadığın denemediğin o kadar çok şey varki daha mesela :sen daha hiç kurcalamadan ilk önce tv ye yayın verip baktın mı ses çıkıyor mu diye ? Çünkü eğer öyle ise arıza başka yerlerde.Ama şimdi başka arızalarda peydah olmuş olabilir.Esas arıza : besleme arızası tv stby de kırmızı led yeşil oluyor tekrar kırımızı geçiyor arıza d 806 diyot arızalı olabilir.

işyerimden dolayı 27 yıllık tv ve elektronik tamir hayatım geçti.Vestel'in çok modelini tamir yaptım.tecrübe ettim.Yapmadığın denemediğin o kadar çok şey varki daha mesela :sen daha hiç kurcalamadan ilk önce tv ye yayın verip baktın mı ses çıkıyor mu diye ? Çünkü eğer öyle ise arıza başka yerlerde.Ama şimdi başka arızalarda peydah olmuş olabilir.Esas arıza : besleme arızası tv stby de kırmızı led yeşil oluyor tekrar kırımızı geçiyor arıza d 806 diyot arızalı olabilir.

Maşaallah Sayın Murtiow,

TV hiç açılmadığı için herhangi bir cihaz yapıp denemedim açıkcası, bahsettiğiniz Diyot

Sağda TR yanındaki diyot, ya da TR soğutucusunun arkasında kalan beyaz tombul diyot ise ben her ikisini de değiştim.

Edit: Sonradan bakıp bahsettiğiniz diyotu bulup değiştirdim, bir şey fark etmedi.

Son düzenleme:
oO3oNq.jpg
tamam da nerden buldun orjinal diyot merak ettim.hem D806 nerde biliyormusun resimde işaretliyeyim.diğer diyotlarıda dene dikkatli ol.

Ekli dosyayı görüntüle 43428 tamam da nerden buldun orjinal diyot merak ettim.hem D806 nerde biliyormusun resimde işaretliyeyim.diğer diyotlarıda dene dikkatli ol.

Karttaki diyotların kodlarını okuyarak yerini bulmuştum, yerinden söküp kontrol ettim anladığım kadarıyla sağlamdı ama yine de elimde olan bir diyot ile değiştirdim. Söktüğüm diyotu değerleri tam okunmuyordu ama son rakamı 3 idi, ben de son rakamı 7 olan bir diyot taktım.

Yanlış bir mantık mı yürüttüm acaba?

Zaten ölçü aletim de doğru çalışmıyor, diyotu ölçerken kapalı kalıp arızalandıysa sıkıntı yok ötüyor ama açık ya da sağlamken terettüd ediyorum. Ekrana değerler gelip gidiyor her probu değdirdiğimde.

Oradaki diyotların değeri nedir acaba? Şemadan bulurum inşallah bir bakayım.

Şemayı açar açmaz karşıma geldi diyotlar, besleme çıkış voltajlarını da bir kağıda not aldım ölçeceğim.

Peki bahsettiğiniz diyotlar bozuk olsaydı, EHT TR'sinin orta ayağından stand by 12 volt, standtby'dan çıkınca 153 volt alır mıydım?

Teşekkürler.

Bir düzeltme daha yapayım:

Şemadaki voltajları not almıştım, ben kendimce hangi kondansatör/diyot/direncin ayağında kaç volt var diye bir kağıda notlar aldım. 10 dakika kadar da bu kodları kartta aradım ama sonra bir baktım ki gerekli yerlere yazmışlar zaten 5v, 8v, 14v, 33v diye :)

5V-s yazan yerde voltaj var
8v ve 14v voltaj hiç yok
33v yazan yerde 10 volt var

Bahsettiğiniz diyotları söküp tekrar denedim, yine aynı değerler. Yani dediğiniz gibi diyot ya da diyotların bozuk olma ihtimali var.

Şimdi bir umudum daha var, hemen yeni diyotlar alıp değişeceğim.

Son düzenleme:
Karttaki diyotların kodlarını okuyarak yerini bulmuştum, yerinden söküp kontrol ettim anladığım kadarıyla sağlamdı ama yine de elimde olan bir diyot ile değiştirdim. Söktüğüm diyotu değerleri tam okunmuyordu ama son rakamı 3 idi, ben de son rakamı 7 olan bir diyot taktım.

Zaten ölçü aletim de doğru çalışmıyor, diyotu ölçerken kapalı kalıp arızalandıysa sıkıntı yok ötüyor ama açık ya da sağlamken terettüd ediyorum. Ekrana değerler gelip gidiyor her probu değdirdiğimde.

Şemayı açar açmaz karşıma geldi diyotlar, besleme çıkış voltajlarını da bir kağıda not aldım ölçeceğim.

Peki bahsettiğiniz diyotlar bozuk olsaydı, EHT TR'sinin orta ayağından stand by 12 volt, standtby'dan çıkınca 153 volt alır mıydım?

Teşekkürler.

Şemadaki voltajları not almıştım, ben kendimce hangi kondansatör/diyot/direncin ayağında kaç volt var diye bir kağıda notlar aldım. 10 dakika kadar da bu kodları kartta aradım ama sonra bir baktım ki gerekli yerlere yazmışlar zaten 5v, 8v, 14v, 33v diye :)

8v ve 14v voltaj hiç yok

Bahsettiğiniz diyotları söküp tekrar denedim, yine aynı değerler. Yani dediğiniz gibi diyot ya da diyotların bozuk olma ihtimali var.

Horz TR ayağında ölçtüğünüz voltaj 153 volt doğru ise 55 ekran tv için fazladır.11ak37 55 ekran için bu gerilim 125 V.civarındadır. Stanby da ölçülen 5-8-14 ve 10 volltlar normaldir.Geçmiş sahifelerde aynı cihaza ait benzer arıza örneklerini inceleyin.Kolay gelsin.

Horz TR ayağında ölçtüğünüz voltaj 153 volt doğru ise 55 ekran tv için fazladır.11ak37 55 ekran için bu gerilim 125 V.civarındadır. Stanby da ölçülen 5-8-14 ve 10 volltlar normaldir.Geçmiş sahifelerde aynı cihaza ait benzer arıza örneklerini inceleyin.Kolay gelsin.

zaten konu hortladı.Eyong'un resimleri 11ak37 72 ekran TV ye ait besleme voltajı 145v civarı

Teşekkürler.

8v ve 14v voltaj hiç yok

Diyotlar aynı numara ve değerleri ile değiştirilmeli.pozisyon itibariyle görevleri ayrı ayrı.ölçme ile sağlam gösterse dahi : yanıltabilir yani arıza veriyordur.birde beslemeyi denemek için daha trafoya girmeden 153 voltu ayır ve yük bindirmek bakımından 220v 100w akkor normal ampul bağla + 153v ile - arasına .Tv nin ; açtığında kırmızı ledi yeşil olursa beslemede sorun yok demektir.

Selamun aleykum,

Vestel Zeta 55 ekran televizyonum bir anda kapandi ve onden acma butonuna bastigimda standby konumunda aciliyor (kirmizi led yaniyor) ve kumandadan acma tusuna bastigimda yesil led yanip hemen sonuyor ve acilmiyor. Tv'nin icini actim entegre kartinin numarasi 11ak58-5. Icinde hangi entegre veya entegreler bozulmus olabilir.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
horizatal transistörünü boşa çıkar bak

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri