Vestel ZETA 55 ekran görüntü sorunu

m-usta-fa

Usta Üye
Selamun Aleykum,

Benim 55 ekran Vestel Zeta TV nin altından yaklaşık 7-8 cm kadarı simsiyah. Siyahlığın üstündeki görüntüde ise, yarı yerine kadar YATAY çizgiler var. Çizgiler yatay ama, yer yer iki çizgi arasında zigzaglar da var. Kartı 11AK58 modeli ( 58-S olması lazım devamı, S kısmından emin olmadığımdan yazmadım)

TV den hiç mi hiç anlamam açıkçası.
İçini açtım. Kondansatörlere baktım( ilk açılışta arıza daha belirgin, sonradan azcık düzelme oluyor) TVde olan kondansatörlerden, elimde olanları değiştim. Sonuçta, üstteki sağlam kısmı, daha bir sağlamlaştı, parlaklığı, rengi mükemmel oldu. Ama alt kısmı, yani bozuk kısmı hâla aynı. Sanırım doğru şeyleri değiştirememişim.

Siz bana vertikal kartı, horizantal kartı derseniz, ben onu bulamam. Zaten tek bir ana kart var altında. Biraz detaylı anlatıp, yardımcı olursanız sevinirim.
Bu arada, fiş çekili iken, 1 saat kadar beklediğim halde, kondansatör yine çarptı beni. TV de çalışırken, bunu boşaltmanın yolu var mıdır ya da dokunursam çarpılacak nereler vardır?

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

TV nin görüntüleri aşağıdaki gibi;

IMG_20140112_161819.jpgIMG_20140112_161810.jpgIMG_20140112_161800.jpg

arkadaşım şasenin fotosunu çek yükle foto üstünden söyliyim neleri değişeceğini.arızan vertikal katta.vertikal entegrenin bacaklarının hepsine baştan lehim geç büyük ihtimal soğuk lehim olabilir.tv birmüddet sonra yatay çizgiye düşüyor mu?bu katında elektrolitik kondansatörlerin değişmesi gerek.yarın şemaya bakıp gerekirse parça no su söylerim.siyah tht trafosundan çıkan vantuzu çıkarmaya sakın çalışma vantuzun bağlı bulunduğu noktada tüp gerilim yüklü çok kötü çarpılırsın,zaten ora ile de bişin olmayacak.en büyük blok kondansatörüde 100 ohmluk bir direnç ve tel yardımıyla bacaklarını kısa devre edersen boşalır başka çarpılacağın bi yer yok

Sağolasın arkadaşım. Şimdi iş yerimdeyim. Akşam inşallah foto çeker koyarım buraya. Şaseden kastınız alttaki ana kart değil mi? kartın üstten fotosunu çekerim. Tv açılınca fotodaki görüntüden biraz daha kötü oluyor( alttaki siyahlık daha geniş). sonradan fotodaki hali alıyor. Yatay çizgiye geçmiyor, bu şekilde kalıyor.

arkadaşım şasedeki yeri ıc 600 AN15526A bu ent bul(soğutucuya bağlıdır ve dikey entegredir tht trafosuna yakın bi yerde bulunur) bacaklarında soğuk lehim taraması yap ve tüm bacakları baştan lehimle entegre etrafındaki tüm elektrolitik kond. kutuplara dikkat ederek değiş.(kapasiteler aynı voltajlar biraz yüksek olabilir).d 600 ve d 613 kontrol et gerekirse değiş.dirençleride bi kontrol et ent 2 nolu bacağında +14 4 nonu bacağında -14 volt olmalı.lehimleme işleminden sonra tinere batırılmış bir fırça ile mutlaka pasta artıklarını temizle sorunun büyük ihtimalle çözülmüş olur kolay gelsin...

Ben de biraz önce fotoğraf çektim ama, siz zaten bulmuşsunuz yerini. Yüklemiyeyim o zaman ( yükle derseniz de yüklerim)

Semih Bey,

bu kadar uğraştınız ya, artık televizyon düzelmese de gam yemem. Allah Razı olsun.

Entegrede dediğiniz gibi AN15526 yazıyor Sonunda ya A yok, ya ben göremedim. Zaten önemli olduğunu sanmıyorum.
Soğutucunun önündekileri değiştirmişim zaten, arka kısımdakiler de vertical devresine mi bağlıdır? 470 mF 25 voltluk iki tane kondansatör var. Elimde 25 voltluğu olmadığından değişmemiştim. En kısa zamanda tedarik edip değiştiririm ( bulunduğum yere yakında elek. yok, ya netten ya da kadıköye falan gidip kendim alacağım artık) Diyotları da her ihtimale karşı değiştiririm. Sonucu da yazarım buraya nasipse. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Mustafa bey entegre bacaklarına lehim geçmeyi kesin ihmal etmeyin. özellikle belirtiyorum düşük wattlı (60 watt en fazla)havya kullanın kaliteli lehim teli kullanın birde ent bacaklarında havyayı 5 sn den asla uzun tutmayın çok çabuk yanabilir.Kondansatörlerin voltajları üstündekinden daha yüksek olabilir önemli değil yani 25v yerine 35 veya 50v takabilirsiniz ancak kapasite birebir aynı olacak.Birde kondlara el atmışken tht trafosuna yakın olan küçük kapasiteli(1uf ve 47 uf olanları sağlam olsa dahi faydası var değişmenin) tüm kondları değişin çünkü bunlar zamanla tht nin yaydığı ısıdan kuruyup arızaya neden oluyorlar bu parçalarıda kontrol edin ve değişin r620 r621 4r7 ohm c615 c616 470 uf 25v c602 100 uf 63v d613 her 107 bunlar en önemlileri sonrada şaseyi tinerle sildinizmi işlem büyük ihtimalle tamamdır kolay gelsin..

Semih Bey,

C602 yi değiştirmişim önceden. Yanında bir kaç tane daha değiştirmişim.
Bahsettiğiniz c615 ve c616 yı değişmemiştim( elimde yoktu) bu gün epeyice bir kondansatör aldım. Tavsiyeniz üzerine 470 mF 25 V olan iki kondansatörü değiştirdim. D613 sağlamdı ama, yine de değiştirdim. Entegre bacaklarında lehimleri tazeledim. Tabii ben korktuğumdan televizyonu toplamadan enerji veremiyorum. Her komponentten sonra da tek tek tv yi toplayıp enerji vermek olmuyor.
C615 ve c616, bir de 1n 4007 diyotu değişip, entegre bacaklarında lehim tazeleyip topladım tv yi . Tinerim olmadığından boardı temizlemedim :)
Bismillah diyip bastım kumandaya . Cam gibi gösteriyor. Pırıl pırıl görüntü var. Allah sizden Razı olsun. TV yi kendim yapabildiğime çok sevindim. Biraz sıkıntı olmuştu bana bu arıza. Allah'ta seni sevindirsin inşallah.

Geçmiş olsun ben konuya dahil olmasamda konuyu okurken sizin kadar sevindim m-usta-fa sizin elinize diğer ustalarımızın bilgisine sağlık..

Semih Bey,

C602 yi değiştirmişim önceden. Yanında bir kaç tane daha değiştirmişim.
Bahsettiğiniz c615 ve c616 yı değişmemiştim( elimde yoktu) bu gün epeyice bir kondansatör aldım. Tavsiyeniz üzerine 470 mF 25 V olan iki kondansatörü değiştirdim. D613 sağlamdı ama, yine de değiştirdim. Entegre bacaklarında lehimleri tazeledim. Tabii ben korktuğumdan televizyonu toplamadan enerji veremiyorum. Her komponentten sonra da tek tek tv yi toplayıp enerji vermek olmuyor.
C615 ve c616, bir de 1n 4007 diyotu değişip, entegre bacaklarında lehim tazeleyip topladım tv yi . Tinerim olmadığından boardı temizlemedim :)
Bismillah diyip bastım kumandaya . Cam gibi gösteriyor. Pırıl pırıl görüntü var. Allah sizden Razı olsun. TV yi kendim yapabildiğime çok sevindim. Biraz sıkıntı olmuştu bana bu arıza. Allah'ta seni sevindirsin inşallah.

Mustafa bey öncelikle arızanızın düzeldiğine çok sevindim geçmiş olsun ancak lehim yaptığınız yerdeki pasta kalıntılarını temizlemediyseniz (özellikle entegre bacak araları çok önemli) ilerde toplanan ve yapışan tozlarla beraber iletkenlik yapacak ve kısa devreler oluşacaktır buda kısa süre sonra daha büyük arızaya (vertikal ent yanabilir)sebep olur elinizde tiner yoksa ispirto,alkol hatta kolonya bile olabilir ama mutlak temizleyin ve kuruduktan emin olduktan sonra çalıştırın tv yi bu nedenle temizlik çok önemli kesin yapmalısınız kolay gelsin...

Tamam. Bu uyarınızı dikkate alacağım. Kolonya ile temizlerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri