Vavien yerine normal anahtar bağlanır mı?

thpozitif

Üye
Merhaba.

Oda girişi ve yatak kenarında iki adet vavien var. Bunları normal anahtar ile değiştirsem nasıl bir sonuçla karşılaşırım?

Odaya girince lambayı açıp, yatarken diğer anahtardan kapatmak gibi bir derdim yok.

İşin doğrusu anahtarları değiştireceğim ve elimde vavien yok. Mevcut vavienler yerine normal anahtarla sonuç ne olur merak ettim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şeması böyle:

1697482528049.png

Eğer bu şemaya bakıp adi anahtar kullanılınca sonucun ne olacağını anlamayacak kadar bilginiz yoksa anahtarları değiştirirken işi bilen birisinden yardım almanız daha uygun olur. Ayrıca öyle çokta pahalı bir anahtar değil hazır tesisat varken neden böyle bir imkanı kullanmaktan vazgeçiyorsunuz ki?
Aynı anda göndere bastık galiba @sami inci :)

Anahtarları aldım ve vavien almayı unuttum, değiştireceğim yer de öyle çok imkanları olan bir yer değil.

Tesisat varken kullanmak lazım evet, ancak bir sonraki gidişte olabilir. Onda da ben olmayabilirim gibi durumlar var.

Mevcutlarla ne olur diye mekar ettim sadece.

Şemadan da birşey anlamadım.

Kullanmayacaginiz taraftaki 3 teli klemensde birbirine baglayin.

Anahtar takacaginiz yerdeki 3 telden hangi ikisini bir birine dokundurunca lamba yaniyorsa oraya anahtari baglayin. Birisi bosta kalsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri