Vantilatörüm İlk Çalışmada Duruyor Sonra Çalışıyor

slmlar, 2 yıl önce aldığım vantilatörüm bu aralar problem çıkarmaya başladı,
ilk çalışmada çalışmıyor, kontağını açık bırakıyorum 5 dk sonra falan yavaştan dönüyor ve çalışıyor, bazende duruyor sonra tekrar çalışıyor.

sorun vantilatörde olan genel bir soruna benziyor çözümü varmıdır? tşkler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
vantilatör çok çalıştıysa ısıdan dolayı sargı uçlarının bağlandığı kablolar oksitlenme yapıyor bu temazsızlık yapar bendede aynı sorun vardı motor kapağını açınca kablolar elimde kaldı sargı uçlarından koptu 8 tane çıkış çokta anlamadığım için bağlayamadım öyle duruyor birde ac kondansatör var boş vaktim olursa bakıyorum

Son düzenleme:
Kondansatörde veya kondansatör bağlantılarında bir sorun olabilir.

Yardımcı sargı (kondansatör yoluyla) görevini yerine getiremediğinden ilk hareket alınamıyor olabilir. Bir müddet sonra temas sağlanması yada ( bozuk ! ) kondansatörün iyi kötü faz farkı oluşturması ile çalışıyor olabilir.

Yada sargılar ( zamanla çalışma kaynaklı ısıdan ve ilave olarak sıcak havadaki ortam ısısından ) yanmışta olabilir.

ben bunu nasıl bağlayabilirim sargılardan 8 çıkış var hangisi nereden geldiğide belli değil kademe anahtarından gelen 3 kablo birde kondansatöre gelen kablo var
P_20170819_175102.jpg

Ortak kabloyu bulman gerek, bunun için tellerin omajını ölç toplamlarına bakarak tespit et sonra komutatore bağlanabilir. Zamanlaman yanlış, bayram sonrası bir ara söker elimdekinin değerlerini veririrm.

Milini temizleyin ve yağlayın.

milini temizleyip yağladım sorun devam etmekte, tşkler

vantilatör çok çalıştıysa ısıdan dolayı sargı uçlarının bağlandığı kablolar oksitlenme yapıyor bu temazsızlık yapar bendede aynı sorun vardı motor kapağını açınca kablolar elimde kaldı sargı uçlarından koptu 8 tane çıkış çokta anlamadığım için bağlayamadım öyle duruyor birde ac kondansatör var boş vaktim olursa bakıyorum

Kondansatörde veya kondansatör bağlantılarında bir sorun olabilir.

Yardımcı sargı (kondansatör yoluyla) görevini yerine getiremediğinden ilk hareket alınamıyor olabilir. Bir müddet sonra temas sağlanması yada ( bozuk ! ) kondansatörün iyi kötü faz farkı oluşturması ile çalışıyor olabilir.

Yada sargılar ( zamanla çalışma kaynaklı ısıdan ve ilave olarak sıcak havadaki ortam ısısından ) yanmışta olabilir.
anladığım ve araştırdığım kadarıyla kondansatörü olmalı içinde ve yanık olmalı, artık sökümü içinde sıcakların iyice gitmesini bekleyecem, onarırsam iyice bi açıp kontrol edip temizleyip köşeye atacam yada yeni bi tane alcam,
tşkler

Söküp yeniden sardırmaya kalksanız astarı yüzünden pahalıya gelir. Elinizdeki vantilatör heryerde bulunan basit tiplerden ise uğraşmayın yenisini alın. Bakırı ve işçiliği yenisine yakın bir fiyat olur gibi.

Yok eğer 400-500 tl lik buharlı zımbırtılı olanlardansa bu durumda sardırmak mantıklı olur.

20140528_142900-1.jpg

@yawuz58, benim vantilatör ölçüm sonuçlarım şöyle (2000 ohm getirip ölçün);
1.-3. sargı 290ohm 2.-3. sargı160 ohm 1.-2. sargı 146 ohm
Notre göre (siyah uç) 3. kademe 586ohm (krm), 2. kademe 732ohm, (byz) 1 kademe 874 (mav).
Video ve resmin işini kolaylaştırmasını dilerim kolay gelsin. Saygılarımla.

çok teşekkür ederim bülent ustam pazartesi fazla işimiz yok bakacağım inşaallah yapabilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri