Vakum pompası sorunu

çaylakelektrikçi

Paylaşımcı üye
Abilerim selam...bir adet 2.2 kW yıldız bağlı 380 volt vakum pompası var..makina vakuma gectigi anda sigorta atıyor direk termik filan atmadan..c10 sigortası vardı..pompanın sağlamlik kontrolünü yaptım.giriş cikis sargı uçlarını ohm kademsinde olctum.yaklaşık 3 sargıdan da 3 ohm gibi bir deger okudum.gövdeye kaçak vs de yok..motorun fan kapağını açtım.elimle döndürmeye calsitigimda dönüyor fakat çok rahat değil gibi geldi bana dönmesi..sonra c10 sigorta yerine 63 amperlik bir k otomat bağlayıp enerji verdim ve klemens kutusunun oradan dumanlar çıkmaya başladı..sorum şu..sağlamlık kontrolunde sargılar saglam grounmesine rağmen neden boyle duman atmaya başladı motor..motor kilitlenmemis sonuçta elimle cevirince dönüyor ama kaymak gibi de dönmüyordu..sağlamlık kontrolunde sorun yok ama motor gidikmis demekki..hem termik de atmiyor direk sigortası artırıyor..bir kisa devre var belliki.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motor,aşırı akımda kalmış ve sargılar ha-
sar görmüş.Avometre yerine meger ile öl-
çüm yapsaysınız izolasyon hatasını daha
sağlıklı görebilirdiniz.Kısa devrede,sigorta
termikten önce atabilir.
Saol üstad..hic sardirmayla filan uğraşmadan yenisini aldirayim ben..zaten pompanin içi pastan kireçten kaya gibi olmuş tortu kaplamış her yeri..yeni her zaman yenidir.

Eğer bir motor termik veya sigorta attırıyorsa akım değeri arttırılmaz veya daha büyük akım değerli sigorta kullanılmaz hele hele C10 yerine 63 A sigorta takılmaz!Bir makine de çalışan motor sadece sargılarından dolayı arıza yapmaz! Motor un rulmanlarıda dağılabilir veya bağlı olduğu mekanik parçalar da hasarlanmış olabilir. Sargılarda sorun yoksa motor boşa çıkarılır ve boştayken çalıştırılır motor sorunsuz çalışırsa çektiği akım ölçülür çalışırken sarsıntı var mı ses varmı kontrol edilir eğer sorun yoksa mekanikçiye durum paslanır

Eğer bir motor termik veya sigorta attırıyorsa akım değeri arttırılmaz veya daha büyük akım değerli sigorta kullanılmaz hele hele C10 yerine 63 A sigorta takılmaz!Bir makine de çalışan motor sadece sargılarından dolayı arıza yapmaz! Motor un rulmanlarıda dağılabilir veya bağlı olduğu mekanik parçalar da hasarlanmış olabilir. Sargılarda sorun yoksa motor boşa çıkarılır ve boştayken çalıştırılır motor sorunsuz çalışırsa çektiği akım ölçülür çalışırken sarsıntı var mı ses varmı kontrol edilir eğer sorun yoksa mekanikçiye durum paslanır
63 takmamin sebebi arızanın motor da mi yoksa pompa gurubunda mi olduğunu anlamaktı..motoru pompadan ayirip boşa cikarmam mümkün değildi..63 atmaz termik atarsa aşırı akımdan dolayı pompa gurubunda arıza dicektim..ama termik atmadan yine 63 attı..motor gidikmis belli ki diye yorumladim.

63 takmamin sebebi arızanın motor da mi yoksa pompa gurubunda mi olduğunu anlamaktı..motoru pompadan ayirip boşa cikarmam mümkün değildi..63 atmaz termik atarsa aşırı akımdan dolayı pompa gurubunda arıza dicektim..ama termik atmadan yine 63 attı..motor gidikmis belli ki diye yorumladim.
Motor gidik değilse bile 63A takınca mutlaka gitmiştir.Sizin motorda Tmş mi takılı yoksa Termik mi takılı?Bu motor koruyucunun Amper i kaç a ayarlı ki 63 A atıyor termik şalter atmıyor?

Motor gidik değilse bile 63A takınca mutlaka gitmiştir.Sizin motorda Tmş mi takılı yoksa Termik mi takılı?Bu motor koruyucunun Amper i kaç a ayarlı ki 63 A atıyor termik şalter atmıyor?
Termik role var abi..6 amper civarı bir şeye ayarlanmış..direk sigorta atması kısa devre sorunu olarak düşündürdü beni.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri